GPRS nedir?

GPRS (General Packet Radio Service), cep telefonunuz üzerinden internete bağlanabilmenize olanak sağlayan bir teknolojidir. GPRS geleneksel bağlantı türlerine göre daha hızlı veri transferi sağlamaktadır. GPRS teknolojisinde geleneksel bağlantı teknolojilerinden farklı olarak internete bağlı kaldığınız süreye göre değil transfer ettiğiniz veri miktarına göre ücretlendirebilirsiniz.

Devamını Gör

GSM tarifenizi değiştirmeden iyi düşünün!

75 milyonluk ülkemizde cep telefonu kullanan kişi sayısı 65 milyona yükselmiş durumda. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2011 yılı son çeyrek raporundaki verilere göre, geçen yıl sonu itibarıyla Türkiye'de cep telefonu abone sayısı 65,32 milyona yükseldi. 2011 yılı sonu rakamlarına göre, Turkcell'in 34,53 milyon, Vodafone'un 18,03 milyon, Avea'nın ise 12,76 milyon abonesi bulunuyor. Burada bizim bakmamız gereken nokta, hangi operatörle konuşma şartlarınıza göre nasıl en uygun tarife sağlayıp sağlayamayacağınız olmalı. Özellikle 2008 yılında başlayan numara taşıma hizmeti ile beraber kullanıcılar, alternative GSM operatörlerinin kampanyalarına kanarak hatlarını taşıdılar. Ancak verilere göre memnuniyetsiz her operator için neredeyse aynı olunca, hatlarını yeniden değiştirme isteğine gittiler. Fakat burada da karşılarına, taahhüt süresi çıktı.

Devamını Gör

Avantajlı paketler GSM faturalarını patlatabilir

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir haberden, cep telefonu sayısı dünya nüfusunun sollamak üzere olduğu bilgisine ulaştık. Türkiye açısından baktığımızda ise abone sayısının nüfusa oranında hala AB ortalamasının gerisinde olduğunu gözlemledik. Önemli olan abone sayısı değil, abonelerin nasıl bir kullanım tercih ettiği yönünde. Bunun için de BTK’nın verilerinden son yıllardaki kullanım oranlarını inceledik. 2008'de 13,42 milyon olan faturalı cep telefonu abone sayısı, son 3 yılda 10 milyon ön ödemeli abonenin faturalıya geçiş yapmasıyla 23,05 milyona yükseldi. Bu artışın olmasının önemli nedenlerinden bir tanesi, numara taşıma sisteminin gelmiş olması. Çünkü numara değiştirmek için GSM operatörünün işlem merkezine giden kullanıcılara, avantjlı olması nedeniyle faturalı hat öneriliyor. Bu hatlarda da belli bir ücrete fazla dakika konuşma hakkı sağlandığı için Bu, abonelere cazip geldiği için faturalı hatlarda ciddi bir artış yaşandı. Avantajları dinleyin ancak kararı iyi verin! Her GSM operatörünün kendine göre avantajlı paketleri mevc

Devamını Gör

iPhone 5 çıktı, işte özellikleri

Akıllı telefonlardaki hızlı değişimi artık yakalamakta zorlanıyoruz. Cep telefonları çoktan sadece telefon olma özelliğini yitirdi bile. Akıllı telefonlar artık neredeyse mini bir bilgisayar, kaliteli bir fotoğraf makinası ve kamera olma yolunda ilerliyor.Merakla beklenen iPhone 5 dün akşam tanıtıldı. Yeni iPhone 5, eskilerine göre daha ince ve daha hafif. Önceki iPhone'lara göre de tam 2 kat daha hızlı çalışıyor ve 3,5 inç'lik ekranı olan eski nesil iPhone'lara göre 4.0 inç'lik ekranıyla artık daha yüksek çözünürlük sunuyor.

Devamını Gör