Pasaportu da cep telefonuna sığdırdık!

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Son yıllarda hemen her işimizi mobil uygulamalar üzerinden yapmaya başladık. Belki akıllı telefonlar elimizden hiç düşmüyor gibi geliyor ama onlar sayesinde o kadar işimizi halledebiliyoruz ki. Son olarak Traveller Digital Identity adı verilen sistemle artık pasaport taşımaya bile gerek kalmayacak.

Cep telefonuna saklanmış kimlik bilgileri

Dijital dünyada özellikle seyahat sektöründeki gelişmeler baş döndürücü. Telefonunuzla uçak biletini, otel odasını satın alıp online rezervasyonla uçakta oturacağımız koltuğu bile seçebiliyoruz. Havalimanında uçuş kartı yerine yine cep telefonumuza gelen karekodu okutmak yetiyor. Yani uçağa binene kadar her işimizi telefonla halledebilmek mümkün. Şimdi buna bir de pasaport kolaylığı eklendi.

Pilot uygulama Hollanda-Kanada arasında başladı

Travaller Digital Identity adı verilen sistem sayesinde pasaport yerine cep telefonunuzu taşımak yeterli olacak. Yolcu pasaportlarındaki mikroçipler yerine cep telefonlarındaki şifrelenmiş kimlik verilerini kullanacak. Yolcuların kimlik bilgileri de havalimanı ve sınır yetkililerine karşı tarafa inmeden gönderilmiş olacak. Parmak izi, yüz tanıma biyometrik veriler sayesinde havalimanında pasaport, kimlik gibi belgeleri taşımaya gerek kalmayacak. Şimdilik Kanada ve Hollanda arasında seyahat edecekler için pilot uygulama başlatıldı. Ancak 2020 yılından itibaren pek çok yerde uygulanması bekleniyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar