Cep telefonlarımızdaki bilgileri kaydeden küçük çipler artık tarih oluyor. e-SIM düzenlemesiyle artık sim kartın işlevini, akıllı telefonların içine gömülü küçük bir çip görecek.

Akıllı telefonlarla ilgili yeni güncellemeler, düzenlemeler, teknolojik gelişmeler hiç bitmiyor. Son olarak da telefonların içine yerleştirdiğimiz küçük çipli kartların yerine, telefonların içine gömülü dijital e-SIM kart uygulamasına geçildi.

Türk mühendisler geliştirdi

Ulaştırma Bakanlığı, Türk mühendislerinin geliştirdiği çalışmalarla e-SIM uygulamasına başlandığını açıkladı. Şimdilik tüm telefon modelleri bu uygulamayı desteklemiyor ancak yakın gelecekte sanırım telefon değiştirirken artık sim karta para vermekten ve çıkartıp yeni telefona eklemekten kurtulacağız. Pek tabi e-SIM’in birçok avantajlı özellikleri de var. Neler mi?

cep telefonu

Uçak Bileti

İki hat tek telefonda

Öncelikle şirket hattı ve kendini kişisel hattı için çift telefon kullanmak zorunda kalanlar için büyük bir avantaj doğruyor. Aynı anda iki kart tek telefonda aktif olabiliyor. Böylelikle çift telefon kullanma zahmetinden kurtulmuş oluyorsun.

Avantajları neler?

Yeni bir telefon kullanırken SIM kartı değiştirmene de gerek yok. Aynı zamanda PUK kodu sıkıntısından da kurtulmuş oluyorsun.

Konuşma ya da internet için farklı tarifeler kullanabilirsin.

SIM kart için bayiye gitmene gerek yok. Kart profilini de online olarak değiştirebilirsin.

Gereksiz yere için çipli kart üretilmesine gerek olmuyor. Çevre dostu.

Cep telefonunu kullanan kadın

Artık her şey bu kadar online olunca haliyle telefon değiştirmek için de operatör GSM firmasına gidip yeni bir kart alman gerekmiyor. SIM kartlarla ilgili yıllar önce ciddi bir sorun yaşamıştım. Bundan yaklaşık 15 yıl önce Şampiyonlar Ligi maçı için yurt dışına görevli gitmiştim. Telefonumdaki SIM kartım bulunduğum ülkede kesinlikle çalışmadı. O zamanda kartlarda bir değişiklik yapılmıştı ve Türkiye’de çalışan sim kart, yurt dışında çalışmıyordu. Telefonum yurt dışı dolaşımına da açıktı. Eski bir SIM kartmış bu yüzden telefonumu kullanamadım. Maçla ilgili haberleri vermek için yabancı gazetecilerin telefonunu kullanmak zorunda kalmıştım. Yurt dışında benzer bir sıkıntı yaşadığım için SIM kart mağduru olan biriyim.

Telefon değiştirirken kart değiştirmeye son

Eskiden telefon değiştirdiğimde telefon numaraları SIM kartta kalıyordu ve değiştirince de numaralar yok olabiliyordu. Neyse ki artık e-SIM uygulamasıyla bu dertten kurtuluyoruz.

Her telefonda yok

Ancak şimdilik e-SIM her model telefonda yok. Son model telefonlarda bulunuyor. Apple’in üst düzey modelleri çift SIM desteği sağlıyor. iPhone 11 ve üstü modellerde var. Yine Apple Watch serilerinde de bulunuyor. iPad Pro da mevcut. Samsung’un Galaxy S20 ve üzeri modellerinde Galaxy Note 20 de uygulanıyor.

Hangi ülkelerde kullanılıyor

Tüm dünyada e-SIM ile ilgili çalışmalar yapılsa da bu uygulama şimdilik her ülkede yok. E-SIM uygulaması şimdilik Almanya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Hindistan, İngiltere, İspanya ve ABD de bulunuyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar