Merkez Bankası bünyesindeki kredi bilgilerinin yer aldığı Kara Liste'nin Türkiye Bankalar Birliği'ne devredilmesiyle ilgili çalışmalarda sona gelindi. Daha önce de bildirdiğimiz üzere Pozitif Sicil Kaydı uygulaması ile tüm kurumlarla anlaşmalı çalışacak olan TBB'nin bilgi alacağı kurumlar şöyle:

Tapu, maliye bakanlığı, telefon şirketleri, elektrik ve su şirketleri bilgi alarak kara listenin kapsamı genişletilmiş olacak. Bankalar tüketicilerin ödeme disiplinleri ve borç sorgulamalarını böylece gerçekleştirebilecek ve onay aşamalarının tek konusu kredi ve kredi kartı ödemeleri olmayacak.

Yeni kara listeden finans kurumlarının tamamı yararlanabilecek. Ancak, sistemden yararlanmak için, belirli bir ücret ödemek gerekecek. Sorgulama işlemlerine disiplin getirmek için hizmet satın alma bedelinin yüksek tutulması da planlanıyor. İlerleyen dönemlerde ise, kara listenin, finans kurumları dışındaki kurumlara da açılması öngörülüyor.

Yeni uygulama Resmi Gazete'de yayınlandığında detayları ve gelişmeleri bildiriyor olacağız.


mugekanbay
Müge Kanbay
104 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN