Pozitif sicil uygulaması kredilerde ne işe yarayacak?

mugekanbay
İçindekiler

Kredilerle ilgili yaptığımız tüm işlemler, aslında kayıt altına alıyor. Bugüne kadar Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosunun kayıtlarında tüm işlemlerimiz, özellikle de takibe düşebilecek olumsuz ödeme hareketlerimizin kaydı var. Bu kayıtlar, kredi ya da kredi kartı almak istediğimizde, bizimle ilgili bankaların risk değelendirmesi yapmaları için kullanılıyor.

Bu yılın başında gerçekleştirilen kredi kartı düzenlemelerinin ardından yeni uygulamalar ile geliyor, bu yıl içinde başlayacak olan Tek limit uygulaması bunlardan ilkiydi. Pozitif sicil uygulaması da bu yeniliklerden biri. Buna göre bankalar, GSM, elektrik, doğalgaz şirketleri ile anlaşmalar yaparak vatandaşın ödeme alışkanlıklarını takip edebilecek ve buna göre sicil kaydında yeni bir alan açacak.

Kredi alırken faydası ne olacak?


Bu uygulamayla gelen en önemli yenilik şu: Artık bankalar, borcunu, faturasını düzenli ödeyenlere özel, daha avantajlı koşullarda kredi sunulabilecek. Böylece Avrupa'da uzun yıllardır uygulanan kişiye özel faiz oranlı kredilerin ilk sinyallerini de bu uygulama ile alıyoruz başlıyor diyebiliriz.

Bu durumda size önerimiz, bundan sonra kredi ihtiyaçlarınız olabileceğini düşünerek, elektrik, doğalgaz gibi düzenli faturalarınız için otomatik ödeme sistemlerini kullanmanız. Böylece daha sonra kişiye özel faiz oranı uygulaması söz konusu olduğunda, siz bir adım önde olacaksınız!

 

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar