Kredi kartı kullanımı her yazımızda belirttiğimiz üzere taksit ve puan (bonus, mil vb.) kazandırma özellikleri sebebiyle kullanıldığında bütçeye yardımcı ve bir ayın tüm yükünü çekip size bölümleyerek alışveriş yapma imkanı tanıyan bir araç.

Yine kredi kartı ve nakit avans konusundaki görüşlerimizde, hızlı ve kolay başvurulmasına rağmen nakit avansın da kart limitinizi tüketerek sizi zor durumda bırakacağının altını çizmiştik.

Kredi kartı başvurusu sırasında en önemli meselelerden biri hesap kesim tarihi ve buna bağlı olarak ödeme döneminiz. Zira hesap kesim tarihi size o ay içinde yaptığınız alışverişi bir sonraki aya ötelemeyi ve buna bağlı olarak doğru bir bütçe planlaması ile ötelemenizi yaklaşık 50 güne çıkarmış olacaksınız.

İçindekiler

Kredi kartı ödemelerinde gecikme durumu ve bu durumda yaşanacaklar

Kredi kartı ödemenizin tamamını yapamayacak durumda olsanız bile, asgari ödemenin üzerinde bir meblağ yatırmaya çalışın.

Eğer hiç yatıramama durumunu gerçekleşirse, kredi kartı gecikme faizi tüm bakiyeye uygulanır. Bu durumda banka, müşterisine gecikme durumunda olduğuna dair uyarı mektubu gönderir.  Böylece siz 30 günden az gecikmeli ödemeler grubuna girersiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, bu uyarı mektubunu aldığınızda tüm borcunuz üzerinden (eğer hiç ödeme yapılmadıysa), banka günlük gecikme faizi işletmeye başlar.

Kredi kartınız nakit çekime kapatılır, kredi kartından nakit avans çekme ihtimaliniz de kalmamış olur. Bir sonraki ekstre kesiminde durum devam ediyorsa, ödeme gerçekleşmediyse, Kredi Kayıt Bürosu'na (KKB) durum bildirilir. KKB'ye durum bildirilmeden önce yaklaşık iki aylık gecikme makul görünüyor.

Bu süreci tamamlayıp ertesi ayın ekstresini almadan önce ihtiyaç kredisi için başvurarak kredi kartı borcunuzu kapatmak yapılacak en doğru hamle olacaktır. Sonrasında kredi kartı gecikme durumu KKB'ye bildirilmiş olduğu için, ihtiyaç kredisi alma ihtimaliniz oldukça düşecektir.

Ödememe durumunun devamı halinde statünüz, KKB'ye sürekli güncellenir, 30,60 ve 90 gün gecikmeli alacaklılara girdiğiniz takdirde, kara listeye girerek, uzunca bir süre kredibilitenizi de düşürmüş olursunuz.

90 gün sonra, yasal işlemler başlar ve yasal ihtar tarafınıza gönderilir ve borcun tamamının ödenmesi istenir. Bu ödeme planı banka ile aranızdaki anlaşma üzerinden yürür ve belirli bir taksit sayısına bölünerek, ödemeniz beklenir.

Gecikme durumu gerçekten de özellikle uzun sürelerde çok maliyetli bir hale gelebilir. Bu durumu aylarca sürüncemede bırakmaktansa ihtiyaç kredisi olanaklarını araştırmak ya da banka ile irtibata geçip direkt bankanın bir kredi ürününü kullanarak, borcunu ödemek üzere kredi talebinde bulunmak akıllıca olacaktır.


mugekanbay
Müge Kanbay
130 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar