Herkesin yaşaması gereken 10 seyahat deneyimi

muratekinay
İçindekiler

Seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek başlı başına bir macera. Üstelik dünya üzerinde görülmeye değer öyle yerler ve denenmesi gereken aktiviteler var ki uzun süre akıllardan çıkmıyor. Rio Karnavalı'ndan Kapadokya'da balon turuna herkesin hayatında en az bir kez yaşaması gereken 10 muhteşem seyahat deneyimini keşfetmeye hazır mısınız?

1- Trevi Çeşmesi’nde dilek tut

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan ve üç yolun birleşiminde yer alması nedeniyle bu adı aldığı tahmin edilen ünlü Trevi Çeşmesi şehirde en fazla ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. İnanışa göre Aşk Çeşmesi olarak da bilinen bu çeşmeye sırtını dönerek madeni para atan ve dilek dileyen gezginler şehre mutlaka tekrar geliyor. Aynı zamanda her biri birbirinden dayanılmaz italyan lezzetleri ile de ünlü Roma’ya yolunuz düşerse şehirde bu tatları mutlaka deneyin. Eski çağlardan günümüze ulaşan görülmeye değer sayısız tarihi yapının da bulunduğu şehre en uygun uçuşları karşılaştırmak isteyenler de buraya!

2- Londra’da kraliyet muhafızlarının nöbet değişimini izle

1837 yılından bugüne İngiliz kraliyet ailesine ev sahipliği yapan Buckingham Sarayı’nın bazı bölümleri bugün müze olarak gezilebiliyor. Sarayın en dikkat çekici özelliklerinden biri ise her gün saat: 11:15’de düzenlenen askerlerin nöbet değişim töreni. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen gezginler töreni izlemek için sarayın önünde toplanıyorlar. Aynı zamanda dünyanın en fazla ziyaretçi çeken başkentlerinden olan Londra’da tadına bakılacak lezzetler ve yapılması gereken diğer aktvititeler ise Londra şehir rehberimizde.

3- Sidney Opera Evi’nde gösterilerin keyfini çıkar

Avustralya’nın en önemli sembollerinden biri olan Sidney Opera Evi, sadece yıl boyunca dünyaca ünlü gösterilerin sahnelendiği bir yer değil. Burası aynı zamanda şehrin en önemli buluşma noktalarından da biri. 5 farklı tiyatro salonuna sahip Sidney Opera Evi’nin toplam seyirci kapasitesi ise 5000 kişiden fazla. Eğer burada bir gösteri izleyecek kadar şanslı değilseniz bile UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edilen devasa yapıyı görebilir ve önünde fotoğraf çektirebilirsiniz. Sidney’de görülmesi gereken diğer önemli yerleri de Sidney’de gezilecek yerler galerimizde turlayabilirsiniz

4- Kapadokya’da balon turu yap

Dünyada yaşanması gereken benzersiz deneyimlerin tamamı yurt dışından değil elbette. Ülkemizde de görülecek çok sayıda harika yer ve yapılacak sayısız aktivite seçeneği var. Bunlar arasında en ünlülerden biri olan Kapadokya üzerinde balon turu seyahat ederken bambaşka bir deneyimin kapısını aralamak isteyenler için ideal. Üstelik yılın tamamında Kapadokya üstünde balonla gezinebilir, farklı mevsimlerde bölgenin eşsiz güzelliklerini gökyüzünden izleyebilirsiniz. Kapadokya’ya uçmak için Nevşehir’e uçak biletlerini karşılaştırmak isteyenler buraya! Bölgede kalabileceğiniz otellere göz atarak Kapadokya’da birkaç gün geçireiblir, Göreme, Ürgüp ve Avanos gibi yörenin en ünlü merkezlerini keşfedebilirsiniz. Eğer birkaç günü Kapadokya’ya ayırmayı planlıyorsanız ulaşım için en uygun seçeneğin araç kiralamak olduğunu da unutmayın. Bu sayede yakın çevrede bulunan farklı rotaları da rahatlıkla gezip dolaşabilirsiniz.

5- Eyfel Kulesi’nden Paris’i gör

Fransa’nın başkenti Paris’i ziyaret eden gezginlerin ilk duraklarından biri olan Eyfel Kulesi, genellikle önünde fotoğraf çektirenlerle anılsa da kulenin tepesinden görünen manzara da mutlaka görülmeli. Özellikle yaz aylarında kuleye çıkmak için uzun kuyruklar beklemek zorunda kalabilirsiniz ancak buradan görünen manzara için buna değer. Eğer Eyfel Kulesi’ne akşam saatlerinde çıkarsanız buradan şehrin ışıklarını da izleyebilirsiniz. Yılın her döneminde farklı güzelliklerle ziyaretçilerini selamlayan Paris’e en uygun uçuşları karşılaştırmak için tıklayın.

6- Kuzey ışıklarını izle

Kutuplara yakın bölgelerde görülen kutup ışıkları veya daha çok bilinen adıyla kuzey ışıkları, güneşten gelen parçacıklar ile yeryüzünün manyetik alanının etkileşimi sonucunda oluşan yansımalar olarak biliniyor. Gökyüzünde meydana gelen bu renkli ışıklar eski çağlarda bölgede yaşayan halklar tarafından ‘’ruhların dansı’’ olarak anılıyordu. O dönemlerde tanrının insanlara gönderdiği birer işaret olarak algılanan ışıkları izlemek için en iyi yerlerden biri ise İskandinav ülkesi Norveç’in kuzey bölgeleri. Işıkların benzersiz gösterisini seyretmek bölgeye gelen ziyaretçiler tarafından en fazla ilgi gören aktivitelerden biri. İlk fırsatta Norveç’e uçarak bu eşsiz deneyimi yaşamak isterseniz ülkeye en uygun uçak biletlerine göz atabilirsiniz.

7- Napoli’de enfes pizzaların tadına bak

Lezzetli pizza ve makarna denince ilk akla gelen ülke İtalya’da pizzanın başkenti neresi diye kime sorarsanız sorun alacağınız yanıt aynıdır: Napoli. Ülkenin güneyinde bulunan bu sahil şehrinin adı tadına doyulmaz pizzalarla birlikte anılıyor. Peki, dünyanın pizza başkentinde en iyi pizza nerede yenir diye düşünenler içinse 1800’lü yıllardan bugüne dek hizmet veren ve başka şubesi bulunmayan L’antica Pizzeria Da Michele kesinlikle denenmesi gereken yerlerden biri. Eğer daha önce burada pizza yediyseniz yine şehirde tarihi bir hayli eskilere dayanan yerlerden olan Pizzeria Starita’yı deneyebilirsiniz. Napoli’de lezzetli bir yolculuk için hemen şehre en uygun seferleri karşılaştırın.

8- Finlandiya’da karların altında bir igloda kal

Kuzeyin en çekici ülkelerinden biri olan Finlandiya’nın kışı her kadar dondurucu derecede soğuk geçse de son yıllarda turistlerin fazlasıyla ilgisini çeken igloların sıcak ortamında yıldızları seyrederek uykuya dalabilirsiniz. Esasında bölgenin yerlileri olan Eskimoların yaşam alanı olan iglo İnuit dilinde ‘’ev’’ anlamına geliyor. İçi genellikle bir ailenin yaşayabileceği kadar geniş olan klasik iglolarda hava sıcaklığı 4 derece civarında ve bu sıcaklık içinde yaşayanların vücut ısısı ile 16-17 dereceye yükselebiliyor. Ülkede bulunan üzeri camla kaplanmış iglolar ise genellikle turistik amaçlarla kullanılıyor. Ülkenin başkenti Helsinki’ye uçarak iglolarda kalabileceğiniz kuzey bölgelerine seyahat edebilirsinizBaşkette tadına bakılacak leziz Finlandiya tatları ise burada.

9- Maldivler’in sualtı restoranlarında yemek ye

Birçok gezgine göre yeryüzünün cennete en yakın olduğu yerlerden biri olan Maldivler’in adı genellikle beyaz kumları ve masmavi denizi ile anılsa da bölgede suyun altı da en az üstü kadar çekici ve canlı. Maldivler’e kadar gelirseniz mavi dünyanın derinliklerinde yemek yiyebileceğiniz sulatı restoranlarından birine mutlaka yolunuzu düşürün. Buralarda birbirinden leziz balıklar ve deniz ürünleri dünya üzerinde başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz bir manzara ile sizi bekliyor. Maldivler’in genellikle özel adalar üzerine kurulan resort otellerine göz atmak isterseniz de tıklayın yeter.

10- Rio Karnavalı’na katılın

Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenen karnaval dünya üzerinde görebileceğiniz en renkli kutlamalardan biri. Şehrin adıyla anılan dans gösterilerini izleyebileceğiniz karnaval süresince bir yıl boyunca bu özel etkinlik için hazırlanan grupların eğlenceli performanslarının keyfini çıkarabilirsiniz. Tarihi 1800'lü yıllara dek uzanan ve her yıl Paskalya dönemi öncesinde düzenlenen karnaval günlerinde şehir yılın en kalabalık zamanlarını yaşıyor. Bu dönemde başınızı nereye çevirirseniz dans eden ve eğlenenleri görmeniz mümkün. Eğer Rio'ya Aralık-Şubat ayları arasında gelirseniz Güney Yarımküre’de bulunan ve bu dönemde yaz mevsimini yaşayan şehrin plajlarında denizin keyfini de sürebilirsiniz. Rio’ya uçmak için sabırsızlananlar, hemen tıklayın.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar