Londra Şehir Rehberi

Londra Şehir Rehberi
Şehrin Künyesi
Ülke:İngiltere
Bilinen İsimleri:London
Dil:İngilizce
Nüfus:8.278.251 (2007)
Din:Hristiyan
Tel Kodu:+44
Para Birimi:Pound sterling (GBP)
Zaman Dilimi:CET (UTC0)
Vize:İngiltere Konsolosluğu
Konsolosluk:Rutland Lodge Rutland Gardens, Knightsbridge London SW7 1BW, United Kingdom
world

Genel Bilgiler / Rehber

Londra Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise altıncı zengin şehridir. Thames nehrinin ikiye ayırdığı bu şehir, her yıl iş ya da gezmek için gelen milyonlarca kişiye ev sahipliği yapar. Uluslararası yolcu trafiğinde dünyanın en işlek, toplam trafikte ise dünyanın üçüncü havaalanı unvanına sahip Heathrow Havaalanı ile birlikte şehirde toplam beş havaalanı bulunur.
 

Kuleler, saraylar, köprüler, kilise ve katedrallerin yanı sıra şehrin neredeyse yüzde 40’ını oluşturan yeşil alan ve parkları ile ziyaretçilerine gezmek görmek için birçok alternatif sunar. Dünyanın en yeşil şehri olarak da bilinir. Çok sayıdaki galeri ve müzeleri, müzikalleri, tiyatro gösterimleri ile sanatsal etkinliklerde de oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Dünyanın en iyi üç müze ve galerisi Londra’da bulunur. Şehirde toplamda 857 tane sanat galerisi vardır.

 

Londra’da ayrıca her yıl yaklaşık 250 festival gerçekleşir. Yaklaşık 1 milyon insanın katıldığı Avrupa’nın en büyük sokak festivali olan Notting Hill Karnaval’ı bunlardan biridir.
Bu kültürel ve gezilecek yer çeşitliliği ile birkaç günlük geziler şehri yakından tanımak için yetmeyebilir. Avrupa’nın en pahalı şehri olarak bilinen Londra’ya gitmeden önce uygun fiyatlı uçak bileti ve konaklama alternatiflerini iyi araştırmak gerekir.

İngiltere’nin başkenti Londra, 300’den fazla dilin konuşulduğu kozmopolit bir şehirdir. Toplam 7,5 milyonluk nüfusunun yüzde 58’i Hristiyan, yüzde 8,5’u Müslüman, yüzde 4,1’i Hindu ve yüzde 2,1’i Yahudi’dir. 

world

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Londra İngiltere’nin en ılıman şehridir. Dört mevsim ılıman bir iklime sahiptir ve hava sıcaklığı hiçbir zaman uç noktalara ulaşmaz. Bu sebeple yılın her mevsiminde turistlerin ilgisini çeker.

Ortalama sıcaklığın 22 derecelerde olduğu yaz aylarında hava sıcaklığı bazen 30 derecelere kadar çıkar. Yaz ayları aynı zamanda nemlidir. Haziran ayından Eylül ayı ortalarına kadar Londra’da hava durumunun sağı solu da belli olmaz. Bir hafta boyunca sağanak yağışlar varken ertesi hafta günlük güneşlik olabilir. Yaz ayları gibi bahar aylarında da hava çok değişkendir. Hoş bir sıcak da görülebilir, yağışlı günler de! Mayıs ayında 17 derecelere kadar çıkan ortalama hava sıcaklığı, Mart ayında 10 derecelerde seyreder.

Eylül ortalarından Ekim ayı ortasına kadar sonbaharda ise gayet güzel bir hava vardır. Ortalama hava sıcaklığı 19-20 derecelerdedir. Ekim sonlarına doğru yağışlarla birlikte hava soğumaya başlasa da çoğunlukla hava sıcaklığı 15-19 derecelerde seyreder. Sıcaklıkla Kasım ayı ile birlikte hissedilir derecelerde düşer. Kış ayları soğuk geçer ve hava sıcaklığı 2 ile 7 derece arasında değişiklik gösterir. Yağmurlar daha çok görülür. Kar ise nadiren yağar.

world

Nasıl Gidilir

İstanbul’dan Londra’ya doğrudan giden THY, Atlasjet ya da Pegasus uçuşları var. Londra’da ise Heathrow, Gatwick, Luton, Stansted, London City olmak üzere toplam 5 tane havaalanı bulunuyor.

Türkiye’den kalkan uçakların çoğu Luton ya da Gatwick Havaalanı'nı kullanıyor ama aralarında bazı uçuşlarda Heathrow’u kullananlar da oluyor. Biletinizi alırken bu detaya dikkat etmenizde fayda var. Çünkü her birinin şehre uzaklığı ve şehir merkezine gidiş yöntemi farklılaşıyor.

Şehir merkezinin 45 km güneyinde yer alan Gatwick Havaalanı Londra’nın ikinci büyük havaalanı! Eğer uçuşunuz buraya ise şehre en hızlı gitmenin yolu “Gatwick Ekspres” trenleri! Her 15 dakikada kalkan bu trenlerle 30 dakikada şehre ulaşabiliyorsunuz. Şehir merkezinin 56 km kuzeybatısında yer alan Luton Havaalanı’ndan şehre ulaşımın en ucuz yolu ise “Easybus” otobüsleri! Üstelik çok sık aralıklarla kalkış yapıyor. Tren seçeneği de mevcut ama tren istasyonuna gitmek için önce shuttle otobüslere binmek gerekiyor.

Heathrow Havaalanı ise tüm dünyada en fazla uluslararası yolcu trafiğine sahip olan havaalanı olarak anılıyor. Londra şehir merkezinin 32 km batısında yer alan bu havaalanından şehre ulaşım için birçok seçenek bulunuyor ama en hızlı seçenekler sırasıyla “Heathrow Express” ve “Heathrow Connect” trenleri! Londra ulaşımında önemli yere sahip metro (“tube” olarak anılıyor) da daha ucuza şehre ulaşmak isteyenler için bir başka alternatif olabilir. Ancak tren yolculuğundan daha uzun bir yolculuğun sizi beklediğini hatırlatalım.

world

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

Şehrin hemen her yerinde bulabileceğiniz “Fish and chips” Londra mutfağının adeta sembolü! Sea Shell, Applebee’s, Mr. Fish, Poppies en meşhurlarından bazıları. Kek, çörek, bisküvi ve parmak sandviçlerle meşhur İngiliz ikindi çayı içmeden Londra’dan dönmek olmaz. Fortnum&Mason, Claridge’s, The Berkeley biraz pahalı olmakla birlikte en bilinen kafeler arasında yer alıyor.

Ayaküstü sandviç, fish and chips ya da sosis gibi bir şeyler yemek ya da peynir, marmelat, çay saati tatlıları gibi yöresel yiyeceklerden almak isterseniz de mutlaka “Borough Market”e uğramalısınız. Bu pazarda daha çok fazla çeşitle karşılaşacaksınız.

world

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

 • Buckingham Palace

  Londra’nın ilk köprüsü olarak 1894 yılında inşa edilmiştir. 283 metre uzunluğunda, Londra tarihinde ve turizminde önemli yere sahiptir.

 • Tower Bridge of London

  Londra’nın ilk köprüsü olarak 1894 yılında inşa edilmiştir. 283 metre uzunluğunda, Londra tarihinde ve turizminde önemli yere sahiptir.

 • London Tower

  900 yıllık geçmişi ile Thames Nehri kenarında bulunan bu kale şehrin en eski yapılarından birisi! Tarih boyunca Kraliyet ailesinin mücevherleri saklanmış, hapishane ya da cephanelik olarak da kullanılmış.

 • Big Ben

  İngiltere’nin en meşhur saat kulelerinden biridir. Westminster Sarayı’nın saat kulesi olan yapı, Augustus Pugin’in tasarımına göre inşa edilmiştir.

 • London Eye

  Londra şehir manzarasını kuşbakışı seyredebileceğiniz devasa bir dönme dolap!

 • Piccadilly Circus:

  Londra'nın trafiğe kapalı ve en uğrak meydanlarından birisidir.

 • Madame Tussauds

  Londra’nın meşhur balmumu heykel müzesi. Atatürk, Madonna gibi birçok ünlünün balmumu heykelini görebilirsiniz.

 • Westminster Abbey

  Westminster Klisesi, kraliyet ailesi üyelerinin mezarlarının bulunduğu ve taç giyme törenleri gibi önemli tarihi olayların gerçekleştirildiği kilisedir. Binanın güneyine bakan bölümde ise “Şairler Köşesi” olarak adlandırılan; Dickens ve Shakespre’in de aralarında bulunduğu dünyaca ünlü yazarların anıtları bulunmaktadır.

 • St. Paul’s Cathedral

  Prens Charles ve Lady Diana’nın evlendiği, Winston Churchill’in cenaze töreninin yapıldığı ünlü ve tarihi katedral. Yapımı 1711 yılında tamamlanmış.

 • Hyde Park

  Hyde Park, Londra’nın dünyaca ünlü parkıdır. Küçük büyük Londralıların spor yapmak ya da dinlenmek için gittikleri bu parkı Londra gezisine mutlaka ekleyin.

 • British Museum

  Dünyanın en önemli müzelerinden biridir. Mısır, Batı Asya, Eski ve Antik Yunan, tarih öncesi İngiltere ve Doğu kültürüne dair çok geniş bir koleksiyonu barındırır.

 • Trafalgar Meydanı

  Londra’nın en önemli kutlamalarının yapıldığı meydandır. Trafalgar Meydanı’ndaki 50 metre yüksekliğindeki sütun 1805 yılında Napolyon’la yapılan savaşta ölen İngiliz denizci Amiral Lord Nelson adına yaptırılmıştır.

world

Ne Yapılır

Londra tarihi eserler görebileceğiniz gibi parklarında, göl kenarında ve ünlü meydanlarında gezintiler yapabileceğiniz bir şehir. Ayrıca çok sayıda müze ve sanat galerisi gezebilir, dünyaca ünlü müzikallere ve tiyatro gösterilerine gidebilirsiniz.
 
Sokak sanatçılarının gösterilerini izleyebilir, meşhur Londra semt pazarlarında alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca şehirde yürüyerek, bisikletle, botlarla ya da otobüslerle yapılan değişik temalı turlara katılabilirsiniz.

world

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

İçki içerek fondaki müzik eşliğinde arkadaşlarınızla sohbet etmek isterseniz ünlü İngiliz Pub’larına gidebilirsiniz. “Soho” ve “Covent Garden” civarında güzel publar var.

Daha sıkı bir eğlence arıyorsanız “Fabric”, “Ministry of Sound”, “Heaven”, “EGG”, “Pacha” gibi Londra’nın meşhur gece kulüplerine gidebilirsiniz. Hafta sonlarında bazı mekânlarda içeri girebilmek için kuyrukta beklemeyi göze almanız gerekebilir.

Bunlar dışında kabare gösterileri ya da müzikallere de gidebilirsiniz.

world

Alışveriş / Ne Alınır

“Carnaby”, “King’s Road”, “Oxford Street” ve “Regent Street” Londra’nın meşhur alışveriş caddeleri! Yerel ve küresel markaların butikleri ile karşılaşacağınız bu caddelerde yemek için de birçok alternatifiniz olacak. Ayrıca bizdeki Kapalıçarşı misali Londra’nın tarihi bir binasındayer alan “Leadenhall Market"e de alışveriş için uğramanızı tavsiye ederiz.

Lüks alışveriş için Harrods AVM'ye uğrayabilirsiniz. İngilizlerin ulusal içeceği olan çay ve çay aksesuarları Londra’dan alınabilecek en tipik örnekler! Değişik desenlerde teneke içindeki çaylar, süzgeçler, metal çay topları, çaydanlıklar, çay fincanları hepsi değişik bir hediye seçeneği de olabilir. İngiliz kahvaltılarının vazgeçilmez yiyeceği marmelatlar, çayın yanında servis edilen İngiliz bisküvilerinden de alabilirsiniz. En popüler olanları çikolata kaplı olanları!

Smythson gibi ünlü kırtasiye perakende markalarının bunduğu Londra’dan kırtasiye malzemeleri de alabilirsiniz. Hatta bazı defter ya da kitapları deri kaplatıp üzerine altın harflerle isim yazdırarak kişiselleştirme imkânınız da var. Hafif, sağlam ve kaliteli İngiliz şemsiyeleri ve kumaşları da alabilecekleriniz arasında! Örneğin ömürlük meşhur James Smith şemsiyeleri! Ayrıca müzelerden çeşitli desenlerdeki şemsiyeler de alabilirsiniz. Londra’daki antikacılara da uğramayı ihmal etmeyin. Marks and Spencer ve Burberry gibi İngiliz giyim markaları dışında el yapımı giysi ve ayakkabılara da bakabilirsiniz.

world

Festival / Fuar

 • Aralık sonu - Londra Geçiti: Avrupa’nın en önemli sokak festivalidir.

 • Ağustos - Nothing Hill Karnavalı: Rengârenk kostümlere, yüzlerce yiyecek stantlarında ve Rio karnavalına benzer görüntülere tanık olabilirsiniz.

 • Ağustos - Pueblo Karnavalı: Burgess Park’da gerçekleşen bu festival İngiltere’nin en büyük Latin Amerikan festivali!

 • Haziran-Temmuz - Londra Şehir Festivali: Müzik, film ve sanat festivalidir.

 • Ocak - Londra Sanat Fuarı: Her yıl Ocak ayında gerçekleşen bu festivalde yaklaşık 100 galeri ve 1500 sanatçının eserleri yer alıyor.

 • 29. Ekim - Lord Mayor’s Show: Kral John’un 1215’te vatandaşların kendi belediye başkanını seçmesini sağlaması ile birlikte ortaya çıkan bir gösteridir.

 • Eylül - Büyük Nehir Yarışı: Thames nehri boyunca yapılan yarışlarda yaklaşık 2 bin yarışmacıyı taşıyan 300 bot kullanılıyor.

 • Eylül - The Mayor’s Thames Festival: Eylül ayındaki bir hafta sonunda gerçekleşen bu etkinlikte sokak sanatçılarının sergi ve animasyonları da yer alıyor.

world

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 • 01 Ocak - Yeni Yıl

 • 18 Nisan - İyi Cuma

 • 21 Nisan - Paskalya

 • 5 Mayıs - Banka Tatili

 • 25 Aralık - Noel

 • 26 Aralık - Boks Günü

 • Tarihler yıllara göre değişiklik gösterebilir

world

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Londra’da bizdekinin aksine trafik sol taraftan akar. Eğer araç kiralayacaksanız başlarda biraz değişik gelebilir. Trafik iş giriş çıkış saatlerinde oldukça yoğundur. Yayalar ve bisiklet kullananlar trafikte öncelik veriliyor olsa da yaya olarak yaya geçidi, trafik ışıkları gibi kurallara azami özen gösterilir.

stars

Konaklanması Önerilen Bölgeler

  world

  Ulaşım

  Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan Londra aynı zamanda dünyanın en iyi toplu ulaşım imkânlarına sahip! Şehri dolaşırken otobüs, tren, “tube” olarak anılan metro sistemi, hafif metro ve oldukça modern tramvay hattı size çok yardımcı olacak. Toplu ulaşım araçlarını kullanmak için bir günlük ya da bir haftalık kullanım sunan “Travelcard” ’ları satın alabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise “Oystercards” ’lar. Ayrıca London River Services şirketi Thames Nehri’nde botlarla ulaşım imkânı da sunuyor.

  Trafiğin oldukça yoğun olduğu Londra’da otopark fiyatları da yüksek olduğundan araç kiralama ya da kendi aracınla seyahat etmek düşündüğünüzden maliyetli olabilir.

  Londra’nın efsanevi siyah taksileri de özellikle birkaç kişi birden seyahat ediyorsanız maliyet açısından bazı bölgelerde avantajlı olabilir. Minicab adı verilen diğer taksi seçeneği de var.  

  Nihan Bayram
  Nihan Bayram

  Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.

  Para birimi