• Anasayfa
  • Bilgi
  • Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkeler (2023)

Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkeler (2023)

busraseymenoglu

Dünyanın ekonomisi gelişmiş 20 ülkesi olan G20 ülkeleri hangisi? İşte dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkeler: 

G20 ülkeleri

G20 ülkeleri

Dünyanın en güçlü 20 ekonomisine sahip ülkeler, kısa adıyla G20 olarak adlandırılıyor. Avrupa Birliği ve 19 ülkeden oluşur. Türkiye’nin de yer aldığı bu ülkelere, Group of 20 (20 Grubu) kısa adıyla G20 denir. G20 ülkeleri dünya ekonomisinin yüzde 85'ini oluştururken, dünya ticaretinin yüzde 80'ini gerçekleştirmektedir. G20 ülkelerinin nüfusu ise dünya nüfusunun üçte ikisine denk gelmektedir. Bazı ülkeler milli gelirleri yüksek olmasına rağmen küçük ve az nüfuslu olduğu için bu listede yer almıyor. İşte alfabetik sıraya göre G20 ülkeleri…

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği

Pek çok Avrupa ülkesi, Avrupa Birliği çatısı altında G20 listesine girmektedir. Ancak Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkeler G20 ülkelerini listesine, Avrupa Birliği dışında girmektedir.

ABD

ABD

Listenin en önemli ülkelerinden biri de dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olarak kabul edilen Amerika Birleşik Devletleri. Başkenti Washington olan ABD’nin son nüfus sayımına göre nüfusu 303.824.640 milyondur.

Almanya

Almanya

Almanya, güçlü ekonomisiyle Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen ayrı olarak listeye giren ülkelerden biridir. Başkenti Berlin olan Almanya’nın nüfusu da 82.312.600.

Arjantin

Arjantin

Listeye yer alan Güney Amerika kıtası ülkelerinden biri de Arjantin. Başkenti Buenos Aires olan Arjantin’in nüfusu ise 37.812.817.

Avusturalya

Avusturalya

Listede güçlü ekonomisiyle dikkat çeken bir başka ülke de Avusturalya. Geniş topraklara sahip bu ada ülkesinin başkenti Kanberra. Avusturalya’nın nüfusu ise 22.239.971.

Avustralya'da deneyimlemen gerekenleri Avustralya'da mutlaka yapman gereken 10 şey yazımızı okuyarak keşfedebilirsin. 

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık

Avrupa’da yer almasına rağmen listeye giren bir başka Avrupa ülkesi ise İngiltere. Daha doğrusu İngiltere; İrlanda, İskoçya ve Galler ülkelerinin birleşimiyle oluşan Birleşik Krallık olarak listeye giriyor. Birleşik Krallığı’nın nüfusu ise 58.789.194.

Brezilya

Brezilya

Listeye giren bir başka Güney Amerika ülkesi ise Brezilya. Başkenti Brazil olan Brezilya’nın nüfusu ise 176.029.560.

Çin

Çin

Listede en çok dikkat çeken ülkelerden biri de ekonomik olarak gücünün yanı sıra nüfusuyla dikkat çeken ülkelerden biri olan Çin. Başkenti Pekin olan Çin’in nüfusu ise 1.321.851.888.

Yakın zamanda Çin'e gitmeyi planlıyorsan Çin hakkında bilmen gereken 5 şey içeriğimizi okumalısın. 

Endonezya

Endonezya

Dünyanın en güçlü ekonomileri listesine Çin’den sonra giren bir başka ülke de Endonezya. Ada devleti olan Endonezya’nın başkenti Jakarta. Endonezya aynı zamanda 240.271.522 kişilik nüfusuyla dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi.

Fransa

Fransa

Güçlü ekonomisiyle listeye giren bir başka Avrupa ülkesi de Fransa. Başkenti Paris olan Fransa’nın nüfusu ise 65.447.374 bin kişi.

Uçak Bileti

Güney Afrika

Güney Afrika

Listeye giren tek Afrika ülkesi ise Güney Afrika Cumhuriyeti’dir. Pretoria, Bloemfontein ve Cape Town olmak üzere üç başkenti olan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin nüfusu ise 49.320.000.

Hindistan

Hindistan

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan ise zenginlik ve fakirliğin dip noktalarının yaşandığı bir ülke olarak dikkat çekiyor. Ancak nüfusuyla orantılı olarak ekonomik anlamda güçlü ülkeler arasına giriyor. Başkenti Yeni Delhi olan Hindistan’ın nüfusu ise 1.180.124.000.

İtalya

İtalya

Listeye Avrupa Birliği dışında bir başka ülke ise İtalya oldu. İtalya, kendine özgü markaları ve tasarımdaki başarısıyla öne çıkan ülkelerden biri. İtalya’nın başkenti Roma ve nüfusu ise 60.045.068.

İtalya demişken ülkenin sembolik yapısı Pisa Kulesi hakkında da bir şeyler okumak ister misin? Pisa Kulesi hakkında merak edilenler içeriğimizi okuyabilirsin. 

Japonya

Japonya

Dünyanın güçlü ekonomilerinden biri olan Japonya listeye 14.sıradan giriyor. Başkenti Tokyo olan Japonya’nın nüfusu ise 127.530.000.

Kanada

Kanada

Dünyanın en güçlü 20 ekonomisi listesine Amerika kıtasından giren bir başka ülke ise Kanada. Başkenti Otttawa olan Kanada’nın nüfusu ise 33.212.696.

Meksika

Meksika

Listeye giren bir başka Güney Amerika ülkesi ise Meksika oldu. Başkenti Mexico City olan ülkenin nüfusu 111.211.789.

Rusya

Rusya

Dünyanın güçlü ülkelerinden biri olan Rusya da listeye yer alan ülkelerden biri. Özellikle soğuk savaş yıllarının ABD ile birlikte çekişmeler yaşayan ülkesi Rusya bugün bu ülkeyle aynı zirvede yer alıyor. Başkenti Moskova olan Rusya’nın nüfusu ise 141.927.297. Rusya’nın geniş topraklarına rağmen nüfusu fazla değil.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan

Listede yer alan tek Arap ülkesi ise Suudi Arabistan oldu. Petrole dayalı ekonomisiyle dikkat çeken Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad. Ülkenin nüfusu ise 28.686.633.

Türkiye

Türkiye

Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkelerin yer aldığı listeye giren Türkiye, son yıllardaki hızlı büyümesiyle dikkat çekiyor. Milli geliri de sürekli artan Türkiye’nin son nüfus sayımına göre nüfusu 75.627.384. Dünyadaki bağımsız 7 Türk devletinden biri olan Türkiye’nin aynı zamanda AB ile tam üyelik müzakereleri sürmektedir.


busraseymenoglu
Büşra Seymenoğlu
27 Yazı
Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Aynı alanda yüksek lisansını tamamlayıp, içerik editörü olarak çalışmaya başladı. Birçok yerde seyahat yazıları yazan yazar, gezmeyi ve keşfetmeyi çok seviyor. 2019’dan beri seyahat ve daha pek çok alanda yazmaya, araştırmaya ve keşfetmeye devam ediyor. Büşra, tiyatroya, kitaplara, müziğe ve doğaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN