Pisa Kulesi hikayesi ve ilginç bilgiler

seyhanahen

Pisa, Toskana'nın önemli bir kenti olup dünyaca ünlü eğik Pisa Kulesi'ne ev sahipliği yapar. Bu nedenle her yıl yaklaşık 1 milyon turistin ziyaret ettiği bir yer. Tarihi geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanan Pisa Kulesi eğik yapısıyla yer çekimine meydan okumasıyla ünlü.

Pisa Kulesi birçok kişinin kuleyi tutmaya çalıştığı ya da yaratıcı pozlar vererek komik ve absürt fotoğraflar çektiği bir yer olarak bilinir. Bu yazıda, öncelikle neden eğik olduğunu ve Pisa Kulesi hakkında merak edilenleri anlatacağım. İtalya'ya seyahat planlarsan Pisa şehrine gidip, Mucizeler Meydanı'ndaki UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde bulunan bu eğik kuleyi mutlaka görmeni öneririm.

Pisa Kulesi neden önemli?

Pisa kulesinin hikayesi

 

 • Pisa Kulesi'nin tarihçesi 1173 yılına dayanır. Kilisenin önemli isimleri, başarı ve zenginliği temsil etmek amacıyla 3 anıt yapılmasına karar verir.
 • Başlangıçta çan kulesi olarak planlanan Pisa Kulesi, 8 katlı olarak tasarlanır. İlk iki kat tamamlandıktan sonra kule, 5 yıl boyunca dik olarak durur.
 • 1178'de üçüncü kat tamamlandığında kule eğilmeye başlar. Mimarlar, kulenin ağırlığının katlar çıktıkça artacağını yanlış hesaplar ve temelin zayıf olduğunu fark eder.
 • Pisa şehri eski dönemlerde denize yakın olduğu için önemli bir ticaret merkeziydi. Ancak alüvyon birikimi ve toprak yapısının yumuşaklığı, kulenin eğilmesine neden olur.
 • 1223 yılına kadar eğimi artan kule, güçlendirme çalışmaları sonucunda daha stabil hale gelir. Ancak zeminin yumuşaklığı nedeniyle kule hala eğimli bir şekilde durmaktadır.
 • 1372 yılında Tommaso di Andrea Pisano tarafından çan kulesi eklenerek, Pisa Kulesi son halini alır ve Gotik ve Romanesk mimari tarzları başarıyla harmanlanır.
 • 1990'lı yıllarda kule daha da eğik hale gelir ve tehlike arz eder. 10 yıl süren bir restorasyon süreci sonunda güçlendirme çalışmaları yapılır ve kule günümüze kadar eğik bir şekilde varlığını sürdürür.
Uçak Bileti

Pisa Kulesi hakkında kısa bilgiler

pisa kulesi

 • Pisa Kulesi 8 katlı olup, Pisa Kulesi’nin yüksekliği 55 metre, çapı ise 16 metredir.
 • Pisa Kulesi’nin eğriliği 4 metre, 41 cm olarak kayıtlarda yer alıyor.
 • Pisa Kulesi, Pisa şehrinin gücünün ve zenginliğinin bir sembolü olarak dönemin rakip şehirleri konumunda olan Cenova ve Venedik şehirlerine karşı yapılıyor. 
 • Kulenin yapımı 198 yılda tamamlanıyor. 
 • Kule günümüzde yaklaşık olarak 15 bin ton ağırlığında. 
 • Pisa Kulesi içinde bulunan duvarlar, ilk katta 4 metre, diğer katlarda ise 2 metre kalınlığındadır. Kireç taşı ve mermer, kulenin ana malzemelerini oluşturuyor.
 • Kulenin tamamı mermer ile kaplı.
 • Sütunlar üzerinde yükselen Pisa Kulesi’nin her katında sütun sayısı farklıdır. İlk katında 15 sütun, sonraki 6 katta 30 sütun, 8. katta ise 12 sütun kullanıldığı biliniyor. 
 • Kule yanında bulunan katedral, vaftizhane ve mezarlığın yanı sıra Mucizeler Meydanı ie birlikte 1987 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne alındı. 

Pisa Kulesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Pisa Kulesi’ni haftanın her günü 09.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsin. Pisa Kulesi giriş ücreti 2023 yılı için 20 EUR. Gittiğinde sıra beklemek istemezsen www.opapisa.it sitesinden online bilet alarak, Pisa Kulesi’ni ziyaret edebilirsin.

Pisa şehrinde gezilecek yerler

pisa şehri gezilecek yerler

Sadece 3-4 saatlik bir zaman diliminde şehri gezebilir, Pisa Kulesi’nin içini merak ediyorsan kuleye çıkabilir, bol bol her açıdan Pisa Kulesi ve kompleksinin fotoğrafını çekebilirsin. Pisa Mucizeler Meydanı'na bakan bir kafede bir yorgunluk kahvesi içerek dönüş yoluna koyulabilirsin. Pisa Kulesi ve çevresindeki tarihi eserleri fotoğraflamanın en güzel zamanı ise gün batımı. Pisa gezilecek yerleri bir kompleks olarak düşünebilirsin, hepsi bir bütün olarak aynı yerde bulunuyor.

Pisa Kulesi ziyaret saatleri nasıl?

pisa kulesi ziyaret saatleri

İtalya'da özellikle yaz aylarında artan kalabalıklığa karışmak istemezsen Pisa Kulesi’ni ziyaret edebileceğin en ideal aylar ilkbahar ve sonbahar ayları. Yaz mevsiminde sıcaklıkların 30 derece ve üzerine çıktığını düşünürsen bahar aylarında İtalya seyahat planı yapabilirsin.

Pisa Kulesi’ne ulaşım seçenekleri

Pisa, Toskana bölgesinde yer alan ufak bir şehir. Dilersen Enuygun üzerinden arama yaparak Pisa uçak bileti bakabilirsin. Aktarmalı olarak gidilen Pisa’ya önerim Floransa üzerinden gitmen olacak. Floransa’dan her gün düzenli olarak kalkan trenlerle yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonrası Pisa şehrine gelebilir, şehirde ise her yere yürüyerek ulaşabilirsin.

Pisa konaklama

pisa konaklama

Pisa şehri genellikle günübirlik gezilmesi tercih edilen bir şehir. Pisa’da konaklamak istersen Pisa otelleri sayfamızı ziyaret edebilir, Floransa’da konaklamayı tercih edersen de Floransa otellerini listelediğimiz sayfamıza göz atarak istediğin tesise anında rezervasyon yapabilirsin.


seyhanahen
Seyhan Ahen
6 Yazı
Kocaeli Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli kurumsal firmaların Dış Ticaret departmanlarında 15 yıl boyunca satış ve operasyon süreçlerinde yer aldı. Bu süreçte çok sevdiği seyahat yazarlığını hobi olarak yaptı ve çeşitli turizm oluşumlarına gönüllü olarak içerik üretti. Şu an seyahat üzerine çeşitli firmalara freelance yazar olarak tam zamanlı içerik üretiyor. Profesyonel olarak fotoğrafçılık yapmayı, el işi çanta ve dekor tasarlayıp üretmeyi, doğa yürüyüşlerini ve dünyanın dört bir yanına yolculuk yapmayı seviyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN