• Anasayfa
 • Bilgi
 • İtalya'nın sembolik yapısı Pisa Kulesi'nin hikayesi

İtalya'nın sembolik yapısı Pisa Kulesi'nin hikayesi

seyhanahen
Seyhan Ahen
11 Ekim 2022
I
4 dk
I
0
I
Güncellenme: 18 Ekim 2022

İtalya’nın büyülü bölgesi Toskana’nın en önemli kentleri arasında yer alan Pisa, dünyaca ünlü eğik Pisa Kulesi nedeniyle her yıl 1 milyona yakın turistin uğrak noktası. 13. yüzyıla kadar uzanan tarihi geçmişi bir yana, yüzyıllardır yer çekimine direnen eğik yapısı ile Pisa Kulesi, İtalya’nın önemli turizm merkezleri arasında yer alıyor.

Herkesin eğik kuleyi tutmaya çalışarak ya da her gidenin daha yaratıcı pozlar vermesine sebep olan, birbirinden komik ve absürt fotoğraflara ev sahipliği yapan Pisa Kulesi’nin öncelikle neden eğik olduğundan bahsedeceğim ve Pisa Kulesi hakkında merak ettiklerini bu yazıda anlatacağım. İleride bir gün İtalya’ya seyahat planladığında Pisa şehrine gidip, Mucizeler Meydanı ile birlikte UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan bu eğik kuleyi mutlaka görmelisin.

Pisa Kulesi neden önemli?

Pisa kulesinin hikayesi

Pisa Kulesi’nin tarihçesi 1173 yılına dayanıyor. 12. yüzyılda kilisenin önemli isimleri başarıyı ve zenginliği temsil eden 3 anıt yapılmasına karar veriyor. Önce bir çan kulesi olarak yapımı düşünülen Pisa Kulesi, 8 katlı olarak planlanıyor. İlk iki kat inşa edildikten sonra kule 5 yıl boyunca aslında dik olarak kalıyor. 1178’de üçüncü kat tamamlanınca işler değişiyor ve kule eğilmeye başlıyor. Zamanın İtalyan mimarları küçük bir hesaplama hatası yaptıklarını fark ediyor. Kulenin ağırlığının katlar çıktıkça artacağını yanlış hesaplayan mimarlar, spiral biçimde olan temelin 3 metrelik duvar kalınlığı ile zayıf kaldığını görüyorlar. Eski dönemlerde Pisa şehri denize yakın olması nedeniyle Akdeniz’in en önemli ticaret merkezler arasındaydı. Alüvyon birikimi nedeniyle git gide denizden uzaklaşan kentin toprak yapısı alüvyon karışımlı. İki nehrin birleştiği yerde lagün üzerinde inşa edilen Pisa Kulesi mimarları hesaplama yaparken bu detayı da gözden kaçırıyor ve Pisa Kulesi’nin yumuşak alüvyal toprak zemin nedeniyle de eğileceğini, çökme nedeniyle tasarladıkları temelin zayıf kalacağını ön göremiyorlar.

1223 yılına kadar eğimi artan Pisa Kulesi, güçlendirme çalışmaları neticesinde biraz daha stabil olarak kalıyor. Mimar Di Simone yönetiminde olan mühendis kadrosu 1272 yılından sonra üst katları inşa etmeye başlıyor fakat yapılan yeni hesaplamalar kulenin daha da eğimli olmasına engel olamıyor. Yumuşak alüvyal toprak zemin nedeniyle kuleye binen ağırlık git gide kulenin eğimini de arttırıyor. Yıllarca bölgede süren savaşlar nedeniyle kulenin yapımı gecikse de 1372 yılında Tommaso di Andrea Pisano tarafından çan kulesi eklenerek, Gotik ve Romanesk mimari stili başarılı bir şekilde harmanlanarak kule nihai halini alıyor.

1990’lı yıllara geldiğimizde daha da eğilen ve tehlike arz eden kule 10 yıl kadar kapatılarak bir restorasyon sürecinden geçiyor. Yapılan güçlendirme çalışmaları, zamanla zemindeki toprağın oturması ile birlikte Pisa Kulesi, eğik ve meşhur bir kule olarak günümüze kadar ulaşıyor.

Pisa Kulesi hakkında kısa bilgiler

pisa kulesi

 • Pisa Kulesi 8 katlı olup, Pisa Kulesi’nin yüksekliği 55 metre, çapı ise 16 metredir.
 • Pisa Kulesi’nin eğriliği 4 metre, 41 cm olarak kayıtlarda yer alıyor.
 • Pisa Kulesi, Pisa şehrinin gücünün ve zenginliğinin bir sembolü olarak dönemin rakip şehirleri konumunda olan Cenova ve Venedik şehirlerine karşı yapılıyor. 
 • Kulenin yapımı 198 yılda tamamlanıyor. 
 • Kule günümüzde yaklaşık olarak 15 bin ton ağırlığında. 
 • Pisa Kulesi içinde bulunan duvarlar, ilk katta 4 metre, diğer katlarda ise 2 metre kalınlığındadır. Kireç taşı ve mermer, kulenin ana malzemelerini oluşturuyor.
 • Kulenin tamamı mermer ile kaplı.
 • Sütunlar üzerinde yükselen Pisa Kulesi’nin her katında sütun sayısı farklıdır. İlk katında 15 sütun, sonraki 6 katta 30 sütun, 8. katta ise 12 sütun kullanıldığı biliniyor. 
 • Kule yanında bulunan katedral, vaftizhane ve mezarlığın yanı sıra Mucizeler Meydanı ie birlikte 1987 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne alındı. 

Pisa Kulesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Pisa Kulesi’ni haftanın her günü 09.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsin. Pisa Kulesi giriş ücreti 2022 yılı için 20 EUR. Gittiğinde sıra beklemek istemezsen www.opapisa.it sitesinden online bilet alarak, Pisa Kulesi’ni ziyaret edebilirsin.

Pisa şehrinde gezilecek yerler

pisa şehri gezilecek yerler

Pisa şehri oldukça küçük ve tatlı bir şehir olarak biliniyor. Sadece 3-4 saatlik bir zaman diliminde şehri gezebilir, Pisa Kulesi’nin içini merak ediyorsan kuleye çıkabilir, bol bol her açıdan Pisa Kulesi ve kompleksinin fotoğrafını çekebilir, komik akımın peşinden giderek sen de Pisa kulesi ile oldukça eğlenceli pozlar verebilirsin. Pisa Mucizeler Meydanı'na bakan bir kafede bir yorgunluk kahvesi içerek dönüş yoluna koyulabilirsin. Pisa Kulesi ve çevresindeki tarihi eserleri fotoğraflamanın en güzel zamanı ise gün batımına doğru olacaktır. Pisa gezilecek yerleri bir kompleks olarak düşünebilirsin, hepsi bir bütün olarak aynı yerde bulunuyor.

 1. Pisa Kulesi
 2. Pisa Mucizeler Meydanı
 3. Pisa Katedrali
 4. Pisa St. John Vaftizhanesi

Pisa Kulesi ziyaret saatleri nasıl?

pisa kulesi ziyaret saatleri

İtalya her mevsim turist alan bir ülke. Özellikle yaz aylarında artan kalabalıklığa karışmak istemezsen Pisa Kulesi’ni ziyaret edebileceğin en ideal aylar ilkbahar ve sonbahar ayları. Yaz mevsiminde sıcaklıkların 30 derece ve üzerine çıktığını düşünürsen bahar aylarında İtalya seyahat planı yapabilirsin.

Pisa Kulesi’ne ulaşım seçenekleri

Pisa, Toskana bölgesinde yer alan ufak bir şehir. Dilersen Enuygun üzerinden arama yaparak Pisa uçak bileti bakabilirsin. Aktarmalı olarak gidilen Pisa’ya önerim Floransa üzerinden gitmen olacak. Floransa’dan her gün düzenli olarak kalkan trenlerle yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonrası Pisa şehrine gelebilir, şehirde ise her yere yürüyerek ulaşabilirsin.

Pisa konaklama

pisa konaklama

Pisa şehri genellikle günübirlik gezilmesi tercih edilen bir şehir. Pisa’da konaklamak istersen Pisa otelleri sayfamızı ziyaret edebilir, Floransa’da konaklamayı tercih edersen de Floransa otellerini listelediğimiz sayfamıza göz atarak istediğin tesise anında rezervasyon yapabilirsin.


seyhanahen
Seyhan Ahen
9 Yazı
Kocaeli Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli kurumsal firmaların Dış Ticaret departmanlarında 15 yıl boyunca satış ve operasyon süreçlerinde yer aldı. Bu süreçte çok sevdiği seyahat yazarlığını hobi olarak yaptı ve çeşitli turizm oluşumlarına gönüllü olarak içerik üretti. Şu an seyahat üzerine çeşitli firmalara freelance yazar olarak tam zamanlı içerik üretiyor. Profesyonel olarak fotoğrafçılık yapmayı, el işi çanta ve dekor tasarlayıp üretmeyi, doğa yürüyüşlerini ve dünyanın dört bir yanına yolculuk yapmayı seviyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar