Çin hakkında bilmeniz gereken 5 şey

muratekinay
İçindekiler

Dünyanın en eski uygarlıklarından biri olan Çin aynı zamanda yeryüzünün en ilginç ve renkli coğrafyalarından. Zengin tarihi, kültürü ve yaşam tarzıyla her dönemde dikkati üzerine çekmeyi başaran Çin’e seyahat etmeyi planlıyorsanız, önce bu 5 maddeye bir göz atmak isteyebilirsiniz.

1- Saat farkı

Coğrafi olarak çok geniş bir alana yayılan ülkede başkent Pekin’in saati ortak saat olarak kabul ediliyor. Çin Türkiye’den 5 saat ileride. Örneğin Türkiye’de saat 13:30 ise Çin’de 18:30 oluyor. 

2- Gezilecek yerler

Neredeyse insanlık kadar eskilere uzanan tarihiyle Çin’de görülebilecek çok sayıda saray, tapınak ve kalıntı var. Bu yerler arasında en fazla ziyaretçi çekenlerden biri ise aynı zamanda dünyanın en uzun savunma duvarı olarak ünlenen Çin Seddi. Panjiayuan Pazarı, Yasak Şehir ve Pekin Ulusal Stadyumu gibi önemli yerlere de ev sahipliği yapan başkentten yaklaşık 2 saat süren yolculuktan sonra Çin Seddi’ni görebilirsiniz. Ülkede ayrıca gökdelenleriyle ünlü Şanghay ile Shenzhen, Guangzhou, Hangzhou, Jinan ve Shenyang gibi görülmeye değer şehirler de var. Çin’in başkentine ve diğer popüler kentlerine en uygun uygun uçuşlar burada!

3- Çin’de ne yenir?

Yurt dışına çıkanların en fazla aklına takılan konulardan biri de yemek. Özellikle Çin gibi uzak ve kalabalık bir ülkeye seyahat ettiğinizde hijyenik yemek bulma konusunda zorlanabileceğinizi düşünebilirsiniz. Dünyanın en yaygın mutfaklarından birine sahip Çin’de Pekin ördeği, Çin mantısı ve Çin çayı başta olmak üzere yiyecek ve içecek anlamında neredeyse sonsuz seçenek var. Özellikle ilk zamanlarda sokak tezgâhları yerine bilinen restoranları tercih ederek daha sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz. Kızarmış muz ise yemeklerden sonra en sevilen tatlılardan. Pekin’de tadılabilecek diğer lezzetler galerimizde.

4- Çin’de hava durumu

Yine coğrafi olarak çok geniş bir alana yayılması nedeniyle ülkenin farklı bölgelerinde çok farklı hava koşulları etkili olabiliyor. Eğer Pekin’e seyahat edecekseniz, şehirde genellikle ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yağışların etkili olduğunu, yazın ise daha sıcak ve kurak bir hava ile karşılaşacağınızı bilmenizde yarar var.

5- Çin’e nasıl gidilir?

Ülkemizden Pekin ve Şanghay gibi popüler şehirlere direkt ve aktarmalı uçuşlarla kolayca ulaşmak mümkün. Türkiye’den Çin’e yolculuk yaklaşık 10 saat sürüyor. Eğer aktarmalı bir uçuş olacaksa, beklemelerle birlikte bu sürenin daha da uzayabileceğini hatırlatalım. Üstelik Çin’e dönemsel olarak düzenlenen kampanyalardan yararlanarak çok uygun fiyata uçabilirsiniz. Doğu’nun gelişmiş şehri Şanghay’a ve diğer noktalara güncel uçuş fırsatlarına göz atmak için tıklayın.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar