Çocuklarla birlikte yolculuk her kadar keyifli ve eğlenceli olsa da bir o kadar zorlayıcı olabiliyor. Özellikle küçük dostlarımızla birlikte ilk kez yola çıkacaksanız bu önerilere dikkat ederek yol boyunca rahat edebilir ve seyahatinizi sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Bavulunuzu doğru hazırlayın

Tatile nereye gidersek gidelim en çok dikkat etmemiz gereken konuların başında bavul hazırlığı geliyor. Uygun kıyafet seçimi ve ihtiyacımız olabilecek diğer şeylere bavulumuzda yer vermek daha rahat ve keyifli bir tatil için olmaz olmazlar arasında. Çocuklarla birlikte yola çıkarken de ilk dikkat etmemiz gereken şey, bavul hazırlığı. Bunun için nereye, hangi dönemde gideceğimize ve ne kadar kalacağımıza göre öncesinde bir liste yapabilir, daha sonra belirlediğimiz eşyaları ve malzemeleri bavulumuza mümkün olduğunca az yer kaplayacak şekilde yerleştirebiliriz. Böylece gideceğimiz yerde bir şeyler alırsak bunları da ağırlık sınırını aşmadan bavulumuzda kolayca geri getirebiliriz. Bu arada, çocuğunuz için ayrı bir bavul da hazırlayabilirsiniz. Ancak öncesinde uçacağınız havayolu ile görüşerek bagaj kuralları ve ağırlık sınırı ile ilgili bilgi almayı unutmayın. Bavul hazırlığı ile ilgili diğer önerilere göz atmak isterseniz tıklayın.

Otel yorumlarını okuyun

Kalacağınız oteli seçerken en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri de çocuklu ailelere uygun olup olmadığıdır. Bunun için internetten otel araştırması yaparken daha önce kalan misafirlerin yorumlarına bakabilir ve çocukla birlikte otele gelenlere ne tür olanaklar sağlandığını öğrenebilirsiniz. Eğer bu sitelerde yeteri kadar bilgi bulamadıysanız otele telefonla ulaşarak veya arama motorlarından da otel adını ve çocuklarla tatil gibi anahtar kelimeleri aratarak daha önce buralarda kalan ziyaretçilerin yorumlarına ulaşabilirsiniz. Otel seçiminde en fazla dikkat etmeniz gereken konulardan biri de otelin çocuk kabul edip etmediğidir. Çünkü bazı oteller sadece yetişkin müşterileri kabul edebiliyor ve bu nedenle buralarda çocuklarla birlikte tatil yapmak mümkün olamıyor. Eğer tatile küçük çocuğunuzla birlikte çıkacaksanız rezervasyon yaptırmadan önce mutlaka kalacağınız otelle görüşün ve bilgi alın. Çocuklarla birlikte tatil yapabileceğiniz en uygun fiyatlı otel seçeneklerini hemen karşılaştırmaya başlayın. 

Çocuklarla seyahat ederken hayat kurtaran 10 öneri

Telefon numaranızı bırakın

Küçük çocuklarla seyahat eden ailelerin en büyük kabuslarından biri de çocuğun tatil sırasında gözden kaybolma ihtimalidir. Bu olasılığı en aza indirmek için çocuğun cebine adınız, soyadınız ve telefon numaranızın yazılı olduğu bir kağıt bırakabilirsiniz. Böylece eğer çocuğunuz fark etmeden sizden uzak bir yere giderse burada onu bulanlar size çok daha kolay bir şekilde ulaşabilirler. Bu konuda yapabileceğiniz bir diğer şeyse son dönemde popüler hale gelen GPS cihazlarından kullanmak.

Çocuklarla seyahat ederken hayat kurtaran 10 öneri

Havuzlu otelleri tercih edin

Çocuklarla birlikte sık tatile çıkanlar bilirler ki deniz biz yetişkinler için çoğu zaman daha cazip bir alternatif olsa da çocuklar için pek de öyle sayılmaz. Üstelik kıyıdan biraz uzaklaşınca derinleşen deniz kıyısında çocuğunuzu kontrol etme kaygısıyla tatilden bir şey anlamayabilirsiniz. Tüm bu nedenlerle havuzu olan hatta çocuk havuzu daha geniş otelleri tercih ederek hem siz hem de çocuğunuz çok daha keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Çocuklarla tatil için en uygun havuzlu otelleri hemen karşılaştırın

Çocuklarla seyahat ederken hayat kurtaran 10 öneri

El bagajı hazırlığı

El bagajını doğru hazırlamak da çocuklarla seyahat ederken hayat kurtaran önlemlerden biri. Özellikle bebekle yola çıkıyorsanız yanınızda mutlaka bebek maması ve bezi gibi malzemelerin bulunduğundan emin olun. Çocuğunuzun veya bebeğinizin düzenli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka el bagajınıza almaya çalışın. Çünkü gideceğiniz yere kadar bunlara ihtiyacınız olmasa bile yolculuk sırasında yaşanabilecek rötarlar ve diğer gecikmelerle bavulunuzu almanız tahmin ettiğinizden daha uzun sürebilir. Yine el bagajınıza yerleştireceğiniz küçük oyuncaklar da yolculuk sırasında sıkılabilecek çocuğunuzu oyalamak için kullanabileceğiniz yardımcılar arasında. Yanınıza alacağınız bebek maması veya diğer sıvıların 100 mililitreden fazla olmamasına dikkat etmeye çalışın. El bagajınızı hazırlarken dikkat etmeniz gereken diğer ipuçları da galerimizde. El bagajı limitleri ile ilgili bilgi almak isterseniz tıklayın

Çocuklarla seyahat ederken hayat kurtaran 10 öneri

Gideceğiniz yeri iyi araştırın

Yola çıkmadan önce sadece kalacağınız oteli değil, çevresini de iyice araştırmaya çalışın. Yollar düz mü yoksa yokuş mu, araba ile rahat hareket edebilecek misiniz, çevrede çocuğunuz için tehlikeli olabilecek yerler var mı? Eğer o bölgede daha önce tatil yapan yakınlarınız varsa, bu konuda onlardan da destek alabilirsiniz.

Çocuklarla seyahat ederken hayat kurtaran 10 öneri

Uçakta koltuk seçimine dikkat

Uçakla seyahat ederken dikkat etmemiz gereken konulardan biri de koltuk seçimi. Özellikle bebeği veya küçük çocuğu ile yolculuk yapanlar bu konuda daha dikkatli olmalı. Örneğin çocuğunuz sık sık tuvalete gitmek istiyorsa pencere kenarı ve orta koltuk yerine koridor tarafında bulunan koltukları seçmeniz daha doğru olacaktır. Ancak burada zaman zaman diğer yolculara yer vermeniz gerekeceğini de unutmayın. Uçak havalandıktan sonra dilerseniz kabin ekibi ile görüşerek boş koltuklardan birine de geçebilir böylece uçak içinde daha fazla alana sahip olabilirsiniz.Uçakta en doğru koltuğu seçmek isteyenler, bu öneriler sizin için.

Çocuklarla seyahat ederken hayat kurtaran 10 öneri

Yedek batarya bulundurun

Cep telefonları artık yaşamın her anından vazgeçemediğimiz parçamız haline geldi. İş çocuklarla birlikte tatile gelince de durum çok farklı değil. İhtiyacınız olabilecek her an uçacağınız havayoluna, kalacağınız otele veya sizi karşılayacak yakınlarınıza ulaşmak için yanınızda bir yedek batarya bulundurmanızda yarar var. Üstelik cep telefonunuzu zaman zaman çocuğunuzu oyalamak için yardımcı olarak da kullanabilirsiniz.Eğer çocuğunuzla birlikte uzun mesafeli bir yolculuk yapacaksanız hayatınızı kolaylaştıracak diğer önerilere göz atmak için acele edin.

Çocuklarla seyahat ederken hayat kurtaran 10 öneri

Kabin ekibinden yardım isteyin

Özellikle eğer küçük çocuğunuzla birlikte tek başınıza yolculuk yapıyorsanız, bavulları ve diğer eşyaları taşıma konusunda oldukça zorlanabilirsiniz. İşte tam da bu anlarda yardıma yetişmeye hazır olan uçuş ekibinden veya havalimanında görevli personelden destek alabilirsiniz. Uçuştan önce telefonla görüşerek uçacağınız havayolunun varsa çocuklarla seyahat eden yolcular için ekstra hizmetleri ile ilgili bilgi alabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Çocuklarla seyahat ederken hayat kurtaran 10 öneri

Çocuklu arkadaşlarınızla tatile çıkın

Tatilden önce en fazla dikkat etmeniz gereken konulardan biri de kiminle birlikte yola çıkacağınıza karar vermektir. Eğer tatil arkadaşlarınızı sizin gibi çocuklu ailelerden seçerseniz hem çocuklarla ilgili konularda birbirinize yardımcı olabilir hem de daha rahat ortak plan ve program yapabilirsiniz. Örneğin çocuksuz gençlerle birlikte tatile gittiğinizde yol arkadaşlarınızın beklentisi rafting gibi daha hareketli etkinlikler olabilir ancak çocuklarla birlikte bu etkinliklere katılmak sizin için fazlasıyla zorlayıcı olacaktır. Artık her şey hazırsa, şimdi yola çıkma zamanı! Çocuklarla tatil için diğer öneriler de yazımızda

Çocuklarla seyahat ederken hayat kurtaran 10 öneri

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.