Yaz geliyor; çocuklu aileleri de eminim bir telaş sardı. Yakında havalar ısınacak ve çocuklarınız “Anne, baba bu sene nereye gidiyoruz, tatile gidecek miyiz” gibi sorular sormaya başlayacaktır. Çocuklarla tatil, bütün aileyi bir araya getiren oldukça eğlenceli ve önemli bir etkinlik. Ama bazen yapılan yanlış tercihler, çocuklarla tatili bir ızdıraba dönüştürebiliyor. Siz de benim gibi çocuklu biriyseniz önerilerime göz atıp tatilinizi bu önerilere göre planlayabilirsiniz. 

İçindekiler

Her şey dahil otel konsepti

Öncelikle çocuklu ailelerin tatil sonrası faturaları düşünmemek için her şey dahil otel konseptini seçmesinde fayda var. Çünkü çocukları hele ki tatile gittiğimizde durdurmak oldukça zor. Dondurma, tatlı, meyve suyu vs. derken gün boyunca yemek-içmek istiyorlar. Eğer her şey dahil bir otele gitmediyseniz kabarık bir faturayla karşılaşabilirsiniz. Ya ne gerek var bu kadar paraya, pansiyonda kalırız demeyin. Kaldığınız yere yakın bir plaja gittiğinizde bile plaj şemsiyesi, şezlong parası, yeme-içme derken bir bakmışsınız, her şey dahil otellerden daha fazla para harcamışsınız. Üstelik artık her şey dahil otellerde de her keseye uygun seçenekler mevcut. Ayrıca erken rezervasyon yapıp maliyeti biraz daha düşürebilirsiniz. Eğer okul sorununuz yoksa mayıs sonu veya eylül gibi de tatile çıkabilirsiniz. Bu dönemlerde ücretler, yoğun sezona göre daha makul oluyor. 

Aquapark mutlaka olsun 

Çocukların en çok eğlendikleri yerlerden biri de aquaparklar. Aquaparkı ve eğlence alanı olan çok sayıda otel açıldı. Çocuklarınız gün boyunca burada vakit geçireceği için siz de rahat bir tatil yapabilirsiniz. Hatta böylesi, hala çocukluğunu kaybetmemiş büyükler için de eğlenceli bir tatil olacaktır. Bu arada eğer bebekle tatile gidecekseniz bebek arabanızı mutlaka yanınıza alın. Benim çocuğum binmiyor deseniz bile alın çünkü çocuklar gün boyu yorulacağı için bebek arabası hem onları hem de eşyalarınızı taşımak için iyi bir yardımcı olacaktır. Aquapark'ı olan otelleri sorgulamak için ilgili sayfamızdan yardım alabilirsiniz.

Çocuk Kulübü

Bazı oteller çocuk kulübü hizmeti de veriyor. Gün içerisinde en azından birkaç saat çocuğunuzu bu kulüplere bırakıp denize girebilir, biraz güneşlenebilir ve tatilin keyfini çıkabilirsiniz. Yoksa eşiniz sürekli güneşlendiği için bütün gün çocukların peşinde koşan siz olabilirsiniz. Boşuna sinirlerinizi bozmayın, çocuk kulübü seçeneği en azından size birkaç saat dahi olsa tatilde olduğunuz hissini veriyor. Böylece eşinizle birlikte baş başa, romantik bir akşam yemeği bile yiyebilirsiniz.

Aile odaları

Otellerin genelinde aile odası seçeneği de bulunuyor. Böylece iç içe geçebilen odalarda çocuklarınızla birlikte daha güvenli bir tatil yapabilirsiniz. Bir ya da birkaç çocuklu aileler için kulüp odaları daha doğru bir tercih olabilir. Kültür turu isteyenler bir kere daha düşünsün. Gezip tozacağınız, kültür turu yapabileceğiniz bir tatil düşünüyorsanız hemen unutun derim. Tarihi yerleri gezmek size keyifli gelebilir ancak çocuklar için çok bir şey ifade etmiyor. Bu tip gezileri, çocuksuz çıkılan ara tatillerde yapmak daha doğru. 

Yazlık kiralama

Eğer otelde konaklamak istemiyorsanız ya da bir hafta tatil bana yetmez diyorsanız, 1-2 aylığına ev de kiralayabilirsiniz. Böylece kardeşlerinizle ya da anne-baba gibi aile büyükleriyle daha uzun süreli tatil yapabilirsiniz. En azından akşamları gezip tozarken çocuklarınızı bırakacak birileri olur. Ayrıca sabah erkenden kahvaltıya yetişme telaşı da yaşamazsınız. Akşam yemeklerinin en azından bir kısmını dışarıda yemek için ayarlarsanız doğru bir tercih yapmış olursunuz.

Uçak yolculuğunu tek geçerim

Çocukluysanız otomobil yolculuğundan uzak durun derim. Çocuklar uzun yolda, zaman zaman uyusalar bile gerçekten sıkılıyorlar. Uçak yolculuğu onlara hem eğlenceli geliyor hem de kısa sürüyor olması bir avantaj. Ancak bebeklilerin, uçak yolculuğunda dikkat etmesi gereken hususlara ilgili yazımıza göz atmasında fayda var. Uçak yolculuğunda erken bilet alarak maliyetini otobüs ya da otomobille yolculuktan bile daha ucuza getirebilirsiniz. Uçak bileti sayfamızdan dilediğiniz yere uçak bileti satın alabilir ya da rezervasyon yapabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1545 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar