Uzun mesafeli uçuşlarda hayatınızı kolaylaştıracak 6 ipucu

muratekinay
İçindekiler

Uçakla yolculuk otobüs ve tren gibi ulaşım araçlarına göre çok daha hızlı ve konforlu bir seçenek. Ancak zaman zaman seyahat edeceğimiz rotaya ve uçuş sırasında yaşanabilecek aksaklıklara bağlı olarak yolculuk beklediğinizden daha uzun sürebilir. Bir de üstüne rötarlar eklenirse bu süre daha da uzayabilir. Endişelenmeyin. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bile yolculuğunuzu son derece rahat bir şekilde tamamlayabilirsiniz. İşte uzun mesafe uçuşlarda, yolculuğunuzu keyifli bir hale getirecek ipuçları.

Koltuğunu doğru seç

Uçakta rahat etmenin en önemli adımlarından biri doğru koltuk seçimi. Eğer uzun mesafeli bir yolculuğa çıkacaksanız ve yolda uçak içinde yürüyüş yapmak istiyorsanız koridor tarafında bulunan koltuklar çok daha doğru bir seçim olacaktır. Ben uçakta çok gezinmem, pencereden bulutları izlemek isterim diyenleri ise cam kenarına alalım. Özellikle çocuklarla birlikte yolculuk yapıyorsanız uçağın güvenlik kapılarının bulunduğu koltuklar sizin için çok daha akıllıca bir seçim olacaktır. Böylece yanınızda bulunan minikler için daha geniş bir alana sahip olabilirsiniz.

Uçak Koltuğu

Yemek seçimine dikkat

Özellikle uzun mesafeli uçuşlarda en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri de yemek seçimi. Eğer gluten gibi alerjenlere karşı bünyeniz hassas ise veya örneğin et yemiyorsanız rezervasyon yaptırırken yemek seçiminizi buna göre yapabilirsiniz. Bu arada, yola çıkarken yanınıza alacağınız birkaç kraker veya bisküvi uzun yolculuk süresince atıştırmak için hiç fena olmaz.

Yemekli Uçak Koltuğu

Eğlenceyi yanında taşı

Uzun süren yolculuklarda en önemli şeylerden biri de sıkılmadan zaman geçirebilmektir. Bunun için işinizi kolaylaştıracak bir önlem de uçağın içinde sunulan film, müzik ve oyunlara göz atmak. Eğer bu konuda işinizi şansa bırakmak istemezseniz en sevdiğiniz kitapları, dergileri veya tabletinizi el bagajınıza alarak eğlenceyi yanınızda da taşıyabilirsiniz.

Uçakta Tablet İle Oynayan Kız

El bagajını akıllıca hazırla

Amerika veya Uzak Doğu gibi rotalara yapılan yolculuklar genellikle 10 saatten fazla zaman alır. Bu zamanı daha rahat ve konforlu bir şekilde geçirmek için el bagajınıza yol boyunca ihtiyacınız olabilecek şeyleri almayı ihmal etmeyin. Bunlar kişiye göre değişse de yolculuk sırasında üşümemek için bir ceket veya varsa, sürekli kullandığınız ilaçlarınızı yanınıza alabilirsiniz. Bu arada, kullandığınız ilaçlar 100 mililitreden fazla ise havalimanına gelmeden önce doktorunuzdan ilaç kullanımı ile ilgili rapor almayı ve havayolu firması ile görüşmeyi unutmayın. Diş macunu ve fırçası ile sıvı el sabunu gibi malzemelere de daha sağlıklı ve hijyenik bir yolculuk için el bagajınızda yer vermenizde yarar var.

Bavul Taşıyan İş Adamı

Saatini ayarla

Uçağa binmeden önce saatinizi gideceğiniz ülkenin zaman dilimine göre ayarlamak ve yol boyunca bu saate göre davranmak gideceğiniz yere çok daha kolay adapte olmanızı sağlayacaktır. Hatta işi bir adım ileri götürerek yola çıkmadan birkaç gün öncesinden bu konuda alıştırmalara başlayabilirsiniz.

Havaalanı Saati

Hareket et

Uzun mesafeli yolculukların en büyük dezavantajlarından biri de uzun saatler boyunca hareket etme olanağımızı sınırlaması. Uzun süre hareketsiz kalmak kan dolaşımını yavaşlatarak kendimizi daha yorgun ve halsiz hissetmemize neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek için uçak içinde kısa yürüyüşler veya hafif esneme egzersizleri yapabilirsiniz. Eğer yanınızda oturan bir yolcu varsa ve onu rahatsız etmekten çekiniyorsanız kabin ekibinden uçaktaki boş bir koltuğa geçmeyi de isteyebilirsiniz.

Uçak

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar