Bursa’da hafta sonu kaçamağı için 5 neden


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 79

Anadolu’nun tarihi şehri Bursa, yüzyıllara tanıklık eden görkemli yapıları ve doğal güzellikleriyle her zaman görülmeye değer! Büyük şehirlere yakın konumuyla özellikle kısa süreli hafta sonu tatilleri için ideal rotalardan olan Bursa’ya gelmek için sayısız neden arasından 5’ini seçtik.

1- Büyük şehirlerden kolayca ulaşım

Özellikle İstanbul’da yaşayanlar için Bursa’ya gelmek neredeyse karşıya geçmek kadar kolay. Düzenli deniz otobüsü seferleriyle şehre 1,5 saat içinde ulaşabilirsiniz. Deniz yoluna alternatif olarak otobüslerle de Bursa’ya kolayca gelebilir veya uçabilirsiniz. Bursa’ya uçuracak en uygun biletler ise burada!

2- Efsanevi Bursa lezzetleri

İskender kebap, pideli köfte, kestane şekeri ve çok daha fazlası…Bursa lezzetin peşine düşen gezginler için de kesinlikle doğru yer! Şehirde neredeyse atacağınız her adımda karşılaşacağınız meşhur tatların dışında civar köylerde nefis kahvaltı sofralarını da bulabilirsiniz. Bursa ve lezzet denince ilk akla gelenler galerimizde!

2- Efsanevi Bursa lezzetleri

3- Tarihin tanığı hanlar, camiler, türbeler

Osmanlı’ya bir dönem başkentlik yapan Bursa’da gezmek adeta bir tarih kitabının sayfaları arasında dolaşmak gibi. Osmanlı döneminde inşa edilen ve renkli hediyelikler, giysiler ve hediyelik eşyalar almak için ideal olan Koza Han’ın dışında şehirde Ulu Camii, Eski Aynalı Çarşı ve Yeşil Türbe gibi tarihi yerler de mutlaka görülmeli. Bursa’da ziyaret edilmeye değer önemli noktalara göz atmak için tıklayın!

3- Tarihin tanığı hanlar, camiler, türbeler

4- Yaz kış Uludağ

Kış tatili ve kayak denince ülkemizde akla gelen ilk yerlerden biri olan Uludağ her zaman ziyaret edilmeye değer. Kışın karın tadını çıkarmak, bahar ve yaz aylarında ise doğa ile baş başa tatil yapmak için Uludağ’ın yolunu tutabilirsiniz. Üstelik Uludağ bu alanda en iyi seçeneklerden biri olsa da tek değil! Kayak keyfinin ülkemizdeki benzersiz adreslerine göz atmak için tıklayın. Uludağ’a geldiğinizde geceyi geçirebileceğiniz otel seçenekleri ise burada!

5- Osmanlı mirası Cumalıkızık  

5- Osmanlı mirası Cumalıkızık  

Bursa’nın şehir merkezini iyice gezdikten sonra biraz daha zamanınız varsa, civarda bulunan köyleri de mutlaka görün. Tarihi Osmanlı’ya kadar uzanan Cumalıkızık’la başlayarak güzelliği ile pek çok filme ve kitaba konu olmuş bu harika yeri birkaç saatlik kısa bir turla keşfedebilirsiniz. Buraya gelmişken ‘’dünyanın en dar sokağı’’ olarak da ünlenen Cin Aralığı Sokağı’nı görmeyi ve yöresel lezzetlerle kahvaltı yapmayı unutmayın. Bursa’dan dönüş yolculuğunda hediye almak isterseniz de bölgenin nefis zeytinlerinden elde edilen zeytinyağını, balını ve reçellerini mutlaka bir yere yazın.

5- Osmanlı mirası Cumalıkızık  

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2203 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.