Android'in pazar payı yüzde 72'lere yükseldi

tugbahacibayramoglu

Akıllı telefon pazarındaki rekabet sürekli artsa da Google’ın Android işletim sistemi, pazar payını artırmayı sürdürüyor. Apple’ın iPhone ve iPad gibi modellerinde yakaladığı büyük başarı Android işletim sisteminin tahtını sallamayı başaramadı.

Android işletim sisteminin 2011’in üçüncü çeyreğinde yüzde 52,5 olan pazar payı, 2012’nin aynı çeyreğinde yüzde 72’nin üstüne çıktı. Hiç şüphesiz Andorid’in pazar payını artıran en önemli unsur, Samsung akıllı telefonların yakaladığı başarı.

İçindekiler

iPhone satışlarının artmasına rağmen...

iPhone satışlarının geçen yıla göre artıp 23.5 milyonu geçmesine rağmen bu modellerde kullanılan İOS işletim sisteminin pazar payı yüzde 15’ten yüzde 13.9’a düştü. Genel tabloya bakıldığında, 2012’nin üçüncü çeyreğinde küresel akıllı telefon satışları bir yıl önce aynı döneme oranla yüzde 47 artış gösterdi. Böylece, akıllı telefonlar bugün dünyadaki mobil cihaz satışlarının neredeyse yüzde 40’ına denk geliyor.

Rekabet kızışıyor

Samsung ve Apple arasındaki rekabet kızışsa da aralarında birbiri ardına davalar açılsa da sanırım bu işten en karlı Google çıkıyor. Google’ın Android işletim sistemi pazar payını artırmayı sürdürüyor.

Akıllı telefon pazarının yılın son çeyreğinde özellikle yılbaşı hediyesi olarak daha da yüksek bir satış grafiği yakalaması bekleniyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN