Akıllı telefonlardaki hızlı değişimi artık yakalamakta zorlanıyoruz. Cep telefonları çoktan sadece telefon olma özelliğini yitirdi bile. Akıllı telefonlar artık neredeyse mini bir bilgisayar, kaliteli bir fotoğraf makinası ve kamera olma yolunda ilerliyor.

Merakla beklenen iPhone 5 dün akşam tanıtıldı. Yeni iPhone 5, eskilerine göre daha ince ve daha hafif. Önceki iPhone'lara göre de tam 2 kat daha hızlı çalışıyor ve 3,5 inç'lik ekranı olan eski nesil iPhone'lara göre 4.0 inç'lik ekranıyla artık daha yüksek çözünürlük sunuyor. Ekran çözünürlüğü 1136x640.

İçindekiler

Panaromik fotoğraf çekebilecek

iPhone 5'teki en büyük yeniliklerden biri de fotoğraf ve kamera özelliklerinde oldu. 8 megapiksel dahili kamerası olan iPhone 5, 3264x2448 piksel çözünürlüğünde fotoğraf çekimi yapabiliyor. Bu durumda düşük ışıkta bile fotoğraf çekebilecek. Böylece fotoğraf çekme hızlı yüde 40 artmış oldu. Ayrıca panaroma özelliği sayesinde artık panaromik çekimler iPhone 5 ile yapılabilecek. Panaroma görüntü teknolojisi sayesinde farklı fotoğraflar bir araya getiriliyor ve ortaya çok daha geniş ve büyük fotoğraflar çıkıyor.

1080 piksel çözünürlüğünde video kaydı yapabilen iPhone 5, aynı zamanda video çekimi esnasında fotoğraf çekimini de olanak veriyor. Ayrıca iPhone'lar arası fotoğraf paylaşılabilecek. Kullanıcılar bu fotoğrafları görüntüleyip birbirlerine yorum yapabilecekler.

Dış ses daha az duyulacak

Şarj kablosunun daha küçük olacağı Yeni iPhone 5'te mikrafonda da değişiklik var. Noice Cancelling özelliği sayesinde artık dış sesler daha az duyulacak ve kullanıcılar birbiriyle rahat konuşabilecek.

Sinema bileti alabilecek

iOS ile birlikte Passbook özelliğiyle de tanışıyoruz. Passbook ile kullanıcılar sinema bileti, hediye veya biniş kartı gibi şeyleri iPhone'larıyla alabilecek.

Ekim sonu Türkiye'ye gelmesi bekleniyor

iPhone 5, 21 Eylül’de de ABD ,Singapur ,Birleşik Krallık,Japonya,Hong Kong,Fransa ve Almanyada kullanıcılarla buluşacak. Türkiye'deki gsm firmaları kampanyalara haırlanıyor. Türkiye'ye geliş tarihiyle ilgili kesin bir açıklama yapılmadı ancak Ekim sonu ve Kasım ayını bulabileceği tahmin ediliyor.

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN