Akıllı telefon pazarı Apple ve Samsung'un

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Samsung ve Apple, 2012'nin ilk çeyreğinde dünya akıllı telefon piyasasının yüzde 50'sini ele geçirdi.

Cep telefonunda onlarca firma ve yüzlerce model seçeneği varken son birkaç yılda Samsung ve Apple pazarın hakimiyetini tamamen eline geçirdi.

Bu yıl ilk üç ayda 78 milyon sattılar

Teknoloji pazar araştırmaları ile tanınan ABI Research firmasının yayınladığı rapora göre Samsung ilk çeyrekte 43 milyon, Apple ise 35 milyon telefon sattı. Çok uzun süre Türk pazarında ve dünya pazarında lideri olan Nokia ise sadece 11,9 milyonda kaldı.

Pazarın yüzde 90'ına sahipler

2012 yılı ilk çeyreğinde satılan her iki telefondan biri Apple ya da Samsung. Bu iki firma, akıllı telefon pazarındaki toplam karın yüzde 90'nina da sahip. İşin ilginç yanı iki firma arasındaki rekabat ve patent davaları hala sürüyor. Apple dünyada pek çok ülkede Samsung'a dava açsa da bir sonuç alamadı. Davaları ya kazanamıyor ya da Samsung üst mahkemeye giderek süreci uzatıyor. Bu süreçte Samsung da yeni modeller geliştirmeye devam ediyor.

Sosyal ağlar etkili oluyor

Onlar arasındaki kavgayı seyretmeyi yeğleyen ve akıllı telefon pazarında geride kalan diğer firmalar, Nokai, Sony, HTC ve LG gibi firmalar ise çoktan pastayı bu iki firmaya kaptırdı bile. Bugünlerde gençlerin elinde zaten bu iki markadan başka telefon bulmak mümkün değil.Özellikle sosyal ağlarla haşır neşir olan genç nesil, akıllı telefonlarla her an her yerde facebook, twitter hesaplarını kontrol edebiliyor. Maillerine bakıp, yol bilgisi alıyor ya da son dönemin kaliteli oyunlarını oynayabiliyor. Akıllı telefonlardaki gelişme de her geçen daha çok artıyor. Akıllı telefon pazarının varacağı noktaya ilişkin önümüzdeki haftalarda yeni bir yazıda daha buluşmak üzere...

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2044 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar