Samsun Otobüs Bileti Ara

Çok eski çağlardan itibaren önemli bir yerleşim olan Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin merkezinde yer alıyor. 1 milyonu çoktan geçen nüfusu sayesinde Türkiye’nin en kalabalık 17 şehri arasına yerleşen Samsun’da Lidyalılar, Makedonyalılar, Persler ve Osmanlılar gibi sayısız medeniyetin hüküm sürdüğü biliniyor. Evliya Çelebi’nin ünlü eseri Seyahatname’de çokça adı geçen şehir, Türk Kurtuluş Savaşı için de hayli önemli bir yer. İstanbul’dan yola çıkan Atatürk 1919 yılında Anadolu’ya ilk burada ayak basmış ve milli mücadeleyi başlatmıştı.

Samsun’da gezerken aynı zamanda şehrin ilk yerleşim alanı olarak bilinen Amisos Tepesi’ne çıkabilirsiniz. Teleferikle rahatlıkla ulaşılan tepede özellikle gün batımında olağanüstü güzellikte fotoğraf kareleri çekmeniz mümkün. Tepede ayrıca manzaraya hakim kafeye oturarak bir şeyler içebileceğinizi veya yemeğinizi yiyebileceğinizi anımsatalım. Kurtuluş Savaşı için son derece önemli bir merkez olan Samsun’da ayrıca içerisinde Atatürk’ün ünlü heykellerinden birine de ev sahipliği yapan Atatürk Parkı’nı ve Bandırma Vapuru Müzesi’ni gezebilirsiniz. Üç yıllık bir çalışmanın ardından tamamlanan müzede Atatürk’e ait yazışmalar ile heykeller sergileniyor. Eğer kış aylarında kayak yapmayı seviyorsanız altı farklı pist ile hizmet veren Akdağ Kayak Merkezi’ne de yolunuzu düşürebileceğinizi unutmayın. Özellikle Uludağ ve Kartalkaya gibi merkezlere kıyasla çok daha sakin bir atmosfer sağlayan Akdağ’a Samsun şehir merkezinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehrin muazzam doğasını yansıtan Kabaceviz Şelalesi ve arkeolojik kalıntılara ilgi duyanları cezbeden Samsun Kalesi burada muhakkak ziyaret edilmeli.

Geleneksel Bafra pidesi ile meşhur şehirde palamut, çinekop ve barbun gibi birbirinden nefis balıkları tatma şansınız var. Bayat ekmeklerle et suyu kullanılarak hazırlanan yöresel lezzet tirit ve hayli yoğun kıvamı ile dikkat çeken keşkek ise Samsun’da tadılabilecek diğer lezzetlerden. Eğer şehre yolunuz yaz aylarında düşüyorsa, Bafra’nın dillere destan karpuzunun tadına bakmayı unutmayın. Şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan Çarşamba Havalimanı üzerinden Samsun’a Türkiye’nin pek çok ilinden ulaşmak mümkün. Tercihiniz otobüs olacaksa da yine ülkenin her yanından rahatlıkla şehre gelebileceğinizi aklınızda tutmanızda fayda var. Ayrıca bölgedeki bazı şehirlerden demiryoluyla da Samsun’a ulaşım sağlanabilir. İstanbul’a ortalama 750 kilometre uzaklıktaki Samsun’a otobüsle yapılan yolculuk uçaklara kıyasla biraz daha uzun sürüyor. Ankara’dan yola çıkan otobüsler ise aradaki mesafenin daha kısa olması sayesinde şehre daha çabuk ulaşıyor.

Samsun Ortalama Sıcaklık
 • Salı
  19 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  18 /Hava Durumu
 • Perşembe
  18 /Hava Durumu
 • Cuma
  18 /Hava Durumu
 • Cumartesi
  18 /Hava Durumu