Zeytinburnu İstanbul'un tarihi dokusunu keşfetmek isteyenler için önemli bir ilçe. Buradaki tarihi yapılar, Bizans dönemine kadar uzanan bir geçmişe sahip. Bu  tarihi mekanları ziyaret ederek İstanbul'un zengin geçmişine ve kültürel değişimine yakından tanıklık edebilirsiniz.

Bunların yanı sıra Zeytinburnu geniş sahil alanı ile deniz kenarında keyifli vakit geçirmek için de ideal bir dinlenme rotası. O halde birlikte Zeytinburnu’nda gezilecek yerleri keşfetmeye başlayalım.

1. Zeytinburnu Sahili

zeytinburnu-sahili

Zeytinburnu sahil yolu keyifli bir yürüyüş rotası. Burada İstanbul Boğazı'nın güzel manzaralarını izleyebilir, deniz kenarında yürüyüş yapabilir, bisiklet yolunda bisiklet sürebilirsiniz. İstanbul Boğazı'nın muhteşem manzarasını izlerken, denizin serin esintisini hissedebilirsiniz. Yeşil piknik alanlarında sevdiklerinizle piknik yapabilirsiniz. Ayrıca Zeytinburnu sahilinde bulunan Ahırkapı, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalma tarihi surların ve kapıların bulunduğu bir bölge. Bu alanı ziyaret ederek İstanbul'un tarihini daha yakından keşfedebilirsiniz. Eğer iş amaçlı ilçeye gelmişseniz dünyaca ünlü Zeytinburnu otelleri konaklama tercihiniz olabilir. Zeytinburnu otellerinin çoğu sahile ve gezilecek noktalara yakın bir konumda yer alıyor.

Konum Linki

2. İBB Topkapı Kültür Parkı

ibb-topkapi-kultur-parki

İstanbul’un fethi sırasında İstanbul’a giriş için ilk gediğin açıldığı yer olan Zeytinburnu sınırları içinde bulunan bu bölge tarihi açıdan taşıdığı öneme uygun olarak İstanbul Belediyesi tarafından düzenlendi ve halka açık bir alana dönüştürüldü. Çalışmalara 1999 yılında başlandı ve 2009 yılında yeni nesil mimariye sahip bir park olarak açıldı. Topkapı Kültür Parkı, yeşile doyacağınız bir geniş bir alana yayılıyor. İçerisinde yürüyüş parkurları, çocuk oyun alanları, süs havuzları, gölet, iki katlı otopark, spor aktiviteleri için sahalar, piknik alanları, yüzlerce bitki türü, kafeler var. Yaz günlerinde açık hava sinema etkinlikleri düzenleniyor. Ayrıca parkın içinde bulunan bölgenin tarihsel dokusuna değer katan Takkeci (Takyeci) İbrahim Ağa Camii de restore edilerek kültürel mirasa kazandırıldı. Burası ayrıca İstanbul’un fethinin üç boyutlu olarak canlandırıldığı Panorama 1453 Tarihi Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor. 

Giriş ücreti

 • Ücretsiz.

Konum Linki

3. Panorama 1453 Tarihi Müzesi

panorama-1453-tarihi-muzesi

Dünyanın ilk tam panoramik müzesi olma özelliğiyle Panorama 1453 Tarihi Müzesi, İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinde yer alan önemli tarihi ve kültürel mekanlarından biri. Topkapı Kültür Parkı içerisinde yer alan bu müze, İstanbul'un fethi olan 1453 yılındaki olayları anlatan ve görsel olarak sunan büyüleyici bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Panorama 1453 Tarihi Müzesi, ziyaretçilere İstanbul'un fethini canlı bir şekilde deneyimleme fırsatı sunuyor. Müze, 360 derecelik dev bir panoramik tabloya ev sahipliği yapıyor ve bu dev tablo, ziyaretçilere fetih anını büyüleyici bir şekilde canlandırıyor. İzleyiciler, tabloyu çevreleyen platformdan tarihi sahneleri yakından gözlemleyebiliyor. Tablo, ses ve ışık efektleriyle zenginleştirilmiş ve ziyaretçilere tarihi bir yolculuk sunuyor. 

Burada ayrıca sergi alanında, fetih dönemine ait tarihi eşyalar, kostümler ve döneme ait diorama gibi ek bilgiler sunan sergi öğeleri bulunuyor. Bu sergi parçaları, İstanbul'un fethine daha derin bir anlayış kazandırmak için kullanılıyor.

Giriş ücreti

 • Yerli Ziyaretçi: 80 TL

 • Yabancı Ziyaretçi: 400 TL

 • Öğrenci, Öğretmen ve Askeri Personel: 30 TL

Açık olduğu saatler

Her gün 08.30-18.30 saatleri arasında ziyarete açık.

Konum Linki

4. Takkeci İbrahim Ağa Camii

takkeci-ibrahim-aga-camii

Topkapı Kültür Parkı içinde yer alan Takkeci İbrahim Ağa Camii, geçimini namaz takkesi örerek sağlayan Takkeci İbrahim Ağa tarafından 1591-1592 yıllarında yaptırılmış. Caminin yapımının ilginç bir hikayesi var. Cami yaptırmak isteyen ama buna yetecek parası olmayan Takkeci İbrahim Ağa’ya rüyasına birkaç gün üst üste giren bir zat Bağdat’a gitmesini ve rızkının oradaki iki salkım üzümde olduğunu söyler. Takkeci İbrahim Ağa da bir kervanla yola düşer. Bağdat’ta bir handa dinlenmek için mola verir. Burada bir hancı ona iki salkım üzüm uzatır. Takkeci İbrahim Paşa rüyasını hancıya anlatır. Hancı şaşırır ve kendisine de rüyasına gelen bir zatın rızkının İstanbul Topkapı’da bir evin ocağının altında iki küp altın olduğunu söylediğini söyler. Mesajı alan Takkeci İbrahim Paşa evine dönerek evindeki iki küp altını bulur onunla kendi adına bu camiyi yaptırır. Yapımından bu yana birkaç defa onarılan cami son olarak İBB tarafından 2007 yılında restorasyonu yapılarak hizmete açıldı.

Konum Linki

5. Olivium Outlet AVM

olivium-outlet-avm

İstanbul’un ilk outlet alışveriş merkezi olan Olivium Outlet AVM 2000 yılında açıldı. Açıldığı günden bu yana markaların outlet mağazalarına ev sahipliği yapıyor. Uygun fiyatlı marka giyim, ev eşyaları, elektronik ve teknoloji ürünleri arayanların ilk adresi olmaya devam ediyor. Burada ayrıca sinema salonları, yeme-içme mekanları, otopark, bowling ve marketler de bulunuyor. Siz de hem uygun fiyatlı marka ürünler almak, hem de eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız Zeytinburnu’nda gezilecek yerler listenize alabilirsiniz.

Açık olduğu saatler:

Her gün 10.00-22.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Konum Linki

6. Balıklı Meryem Ana Rum Ortodoks Manastırı

balikli-meryem-ana-rum-ortodoks-manastiri

Zeytinburnu’nun Balıklı semtinden bulunan Meryem Ana Rum Ortodoks Manastırı’nın gerçek adı Panagia Pege olarak geçiyor. 559-560 yıllarında Doğu Roma İmparatoru I. Justinianus tarafından yaptırılmış. Zamanla tahribata uğradığı için 1835 yılında Osmanlı tarafından yeniden inşa edilmiş. Günümüze kadar birkaç defa onarım geçirmiş olsa da tüm güzelliği ile ziyaret edilmesi gereken bir yer. 

Giriş ücreti

 • Ücretsiz.

Açık olduğu saatler

Her gün 08.30-16.30 saatleri arasında ziyarete açık.

Konum Linki

7. Balıklı Ayazması

Ayazma kelime olarak ‘soğuk su kaynağı’, ‘pınar’, ‘serinlenen çardak’ anlamlarına gelir. Ayrıca Ortodoks Hristiyanlık inancında ‘kutsal su kaynağı’ da demektir. Balıklı Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi’nin içerisinde bulunan Balık Ayazması, İstanbul’daki en ünlü ayazmalarından biridir. Zaman içerisinde birkaç defa onarımda geçse de günümüze ulaşan tarihi varlıklar arasında.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz.

Açık olduğu saatler:

Her gün 08.30-16.30 saatleri arasında ziyarete açık.

Konum Linki

8. Yedikule Hisarı Müzesi (Yedikule Zindanları)

yedikule-hisari-muzesi-yedikule-zindanlari

Zeytinburnu ve Fatih ilçelerinin sınırında bulunan dünyanın en eski açık hava müzelerinden biri olan Yedikule Hisarı Müzesi, yüzyıllara meydan okuyan bir tarihe sahip. Yapımı 413 senesine dayanan Yedikule Hisarı, Doğu Roma İmparatoru II. Theodosius tarafından yaptırılıyor. Sarayburnu’ndan Bakırköy’e kadar uzanan sahil yoluna yapılan hisar 439 yılında tamamlanıyor. Doğu Roma İmparatorluğu, burada savaşlardan dönüşlerde şehre giriş için askerler tarafından kullanılmak üzere zafer takı inşa ediyor. Daha sonra Marmara’dan gelecek saldırılara karşı deniz surları da inşa edilen bu zafer takı, kapıya dönüştürülüyor ve adına ‘Altın Kapı’ deniyor. 

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettikten sonra buraya 3 kule daha yaptırıyor ve böylece hisar toplam 7 kuleye sahip oluyor. Kulelerin arasına surlar örülerek birbirine bağlanıp burada bir garnizon oluşturuluyor. Kulelerin isimleri ise şöyle; Genç Osman Kulesi, III.Ahmet Kulesi, Cephanelik Kulesi, Zindan Kulesi, Hazine Kulesi, Top Kulesi ve Bayrak Kulesi.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde burada suçlu esirler ve devlet adamları hapsedilmiş. Burada zindana atılıp yeniçeriler tarafından işkence ile öldürülen en önemli kişi Genç Osman lakaplı II.Osman’dır. Osmanlı ve Bizans imparatorluklarının kesişim noktası olan Yedikule Hisarı, İstanbul’un ortasında konumlanıyor ve bulunduğu semte de adını veriyor.

Günümüzde restore edilen Yedikule Hisarı ziyaretçilerini ağırlıyor. İstanbul’un tarihi kimliğini oluşturan miraslardan olan Yedikule Hisarı’nı ziyaret ederek geçmişin izlerini sürebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Gündüz turlarına online rezervasyon yapmadan ziyaret etmek için öğrenci 25 TL, yerli 50, yabancı 100 TL

 • Gece turlarına katılım ücretsiz ve sadece online rezervasyon ile mümkün.

Açık olduğu saatler 

Cumartesi ve pazar günleri belediyenin açtığı online seansları takip edebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Şu an için ziyaretler online rezervasyon ile rehber eşliğinde ücretsiz olarak yapılıyor. Hem gündüz turları hem gece fenerler eşliğinde turlar mevcut. Turlara katılmak için Fatih Belediyesi’ne kayıt olmanız gerekiyor.

9. Merkez Efendi Camii ve Türbesi

merkez-efendi-camii-ve-turbesi

1552-1572 yılları arasında yapılan Mimar Sinan eseridir. Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Şah Sultan tarafından inşa ettirilmiş. Geniş bir avluya sahip olan cami Merkez Efendi ve ailesinin türbesine de ev sahipliği yapıyor. Merkez Efendi, Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hayfa Sultan’ı iyileştirmesi ve ayrıca kuvvet vermesiyle meşhur olan Osmanlı lezzetlerinden mesir macununun mucidi olarak tanınıyor.  Merkez Efendi Camii 2013 yılında geçirmiş olduğu restorasyonla günümüzdeki halini alıyor.

Konum Linki

10. Tarihi Merkez Efendi Hamamı

tarihi-merkez-efendi-hamami

Şah Sultan’ın Mimar Sinan’a yaptırdığı Merkez Efendi Külliyesi’nin bir parçası olarak inşa edilen Merkez Efendi Hamamı, günümüzde aktif olarak işleyen bir hamam. Sularının şifalı olduğuna inanılıyor. Bu tarihi hamamda hamam sefası yapabilirsiniz. Burada kadın ve erkekler için hamam, sauna, göbek taşı, fin hamamı, kese, sabunlu masaj, köpük banyosu, yağlı masaj hizmeti alabilirsiniz.

Açık olduğu saatler

Her gün 07.00-22.00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

11. Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

zeytinburnu-tibbi-bitkiler-bahcesi

Türkiye’nin ilk tıbbi bitki bahçesi olan Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi 2005 yılında açıldı. Bahçenin tıbbı bitkileri araştırmak, üretmek, tanıtmak; bitki çeşitliliğinin korumak gibi değerli amaçları bulunuyor. Burada ayrıca eğitim programları için çalışma alanı var. 14 dönümlük alana yayılan bahçede 700’ü aşkın tıbbi bitki çeşidi bulunuyor. Doğaya karşı meraklı iseniz burayı ziyaret etmeniz yanı sıra bitkiler hakkında bilgi edinmek de istiyorsanız bitkiler üzerinde bulunan QR kod aracılığıyla bilgi edinebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz.

Açık olduğu saatler

Her gün 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Konum Linki

Yazar Notu: Okul gezileri ve kalabalık grup ziyaretleri için önceden bilgi verilmesi gerekiyor. Ayrıca burada gezerken bitkilere dokunmamaya ve zarar verecek herhangi bir harekette bulunmamaya özen gösterin.

12. Yenikapı Mevlevihanesi

yenikapi-mevlevihanesi

Osmanlı döneminin en önemli mevlevihanelerinden biri  olan Yenikapı Mevlevihanesi, padişahlar tarafından ziyaret edilen bir külliye kapsamına sahiptir.  Bünyesinde medrese, kütüphane, çilehane, aşevi bulunuyor. Yapımı 1597 yılına dayanan Yenikapı Mevlevihanesi, yeniçeri kâtibi Malkoç Mehmed Efendi tarafından kendisine ait bir bahçe içerisinde yapılmış. 2010 yılında geçirmiş olduğu restorasyonla günümüzdeki haline ulaşan tarihi bir değer niteliğindedir. Burada yapılan semazen etkinliğine izleyici olarak katılarak manevi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz.

Açık olduğu saatler

08.30 - 17.30 saatleri arasında açık. (Cumartesi ve pazar günleri kapalı)

Konum Linki

Yazar Notu: Yenikapı Mevlevihanesi’nde, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü her ayın son cuma günü Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Sema programı gerçekleştiriliyor. Ayrıca her yıl Aralık ayında düzenlenen Vuslat Sema Gösterileri’ni de takip ederek katılabilirsiniz.

13. Seyyid Nizam Camii ve Türbesi

seyyid-nizam-camii-ve-turbesi

Seyyid Nizam, Hz. Hüseyin soyundan Bağdat doğumlu tarikat ehli olup tasavvuf alanında İstanbul’daki tekkesinde dersler vermiştir. Döneminde sadrazamlardan, paşalardan ve devlet adamlarında da sohbet halkasına girenler olmuş. 1925 yılında tekke ve zaviyelerin kapatılması kanunundan sonra bir bakımsız kaldığı için bir hayli tahribata uğrayan tekke, 1974 yılında restore edilerek mescit olarak kullanılmaya başlanmıştı. 2013 yılında burada bulunan türbe ve tekkenin etrafı yenilerek buraya bir de büyük bir cami inşa edilmiş ve ismi Seyyid Nizam Camii olmuş. Seyyid Nizam Camii ve Türbesi İstanbul’un en eskilerden olan tekke ve dergahlarına ev sahipliği yapıyor.

Konum Linki

14. Fişekhane

fisekhane

Zeytinburnu’nda gezilecek yerler arasında son zamanların en popüler adresi Fişekhane oluyor. Sadece Zeytinburnu’nda yaşayanların değil İstanbul’un her ilçesinden ziyaretçilerin ilgisini çeken Fişekhane’de popüler restoranlar ve cafeler, tiyatro ve açık hava sinema, müzik ve kültürel etkinlikler düzenleniyor. Zeytinburnu sahiline yakın bir konumda yer alan Fişekhane’de çocuklar için de hafta sonları farklı oyunlar ve etkinlikler düzenleniyor. 

Konum Linki

15. Zeytinburnu Millet Kıraathaneleri

zeytinburnu-millet-kiraathaneleri

Zeytinburnu Belediyesi tarafından kültür odaklı belediyecilik anlayışının eserleri olarak ortaya çıkan millet kıraathaneleri tam teşekküllü kütüphane hizmeti vermek amacıyla halkın hizmetine sunuluyor. Kütüphanelere hem ilçe sakinlerinin hem de diğer ilçelerden gelenlerin ilgisi büyük. Sakin çalışma ortamı, araştırma imkanı sunan bu kütüphaneler ilçeye kültürel ve sosyal anlamda değer katıyor. İlki 2015 yılında Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nin içinde açılan kütüphaneyi 2017 yılında Merkezefendi Millet Kıraathanesi ve Seyyidnizam Millet Kıraathanesi takip etti. 2020 yılında Zeytinburnu Millet Kıraathanesi ve 2021 yılında da Veliefendi Millet Kıraathanesi açılarak halkın hizmetine sunuldu. Tüm kıraathanelerde ücretsiz wifi ve çay, çorba ikramı da bulunuyor.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi Konumu

16. İBB Soğanlı Bitkiler Parkı

ibb-soganli-bitkiler-parki

Türkiye’de temalı parklarının ilki olan Yedikule Soğanlı Bitkiler Parkı’nda 264 bin çiçek bulunuyor. 26 dönüm araziye yayılan 11 ayrı çiçekten 79 farklı türü yaşatan park, ziyaretçilerine rengarenk görsel bir şölen sunuyor. Lale başta olmak üzere soğanlı bitkilerin süslediği bu parkta tarihi surların gölgesinde doğa ile iç içe keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Konum Linki

17. Kazlıçeşme Fatih Camii

Bu caminin en büyük önemi İstanbul’daki ilk Türk camisi olması. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u almadan önce 1453 yılında askerlerin ibadet edebilmesi için yaptırmış. Caminin bir diğer özelliği ise minaresinin sağda değil solda olması. Birkaç restorasyonla günümüzdeki haline ulaşmış. 

Konum Linki

18. Yedikule Gazhane

Yapım tarihi 1873 yılına dayanan, Fransız yapımı İstanbul’un hem Suriçi mahallelerine gaz ve elektrik sağlamak hem de sosyal amaçlı (cadde, sokak, iç mekan aydınlatması) kurulan Yedikule Gazhane 1880 yılında faaliyete geçmiş. İstanbul’un ilk kamusal gaz fabrikası olarak geçen bu tesiste İstanbul’un birçok ilçesinin aydınlatma ihtiyacı karşılanmış. 1887 yılında işletme imtiyazı 40 yıllığına Sirkeci iskelesi tüccarlarından Hasan Tahsin Efendi’ye verilmiş. 1926 yılında Kadıköy Gazhanesi’ni işleten firma tarafından satın alınmış. 1945 yılında İETT’YE bağlanarak hizmete devam edilmiş. 1993 yılında diğer bütün gazhanelerle beraber kapatılmış. 1993 yılından beridir bakımsız kaldığı için harabeye dönüşen Yedikule Gazhane, İBB Miras ekiplerince restore edildi. Haziran 2023 tarihinde hem yerli hem de yabancı ziyaretçiler için kültür ve sanat merkezi  haline getirilerek sosyal hayata kazandırıldı. Burada düzenlenen sergiler, film gösterimleri, konserlere, atölyelere katılarak şehrin ritmine ayak uydurabilirsiniz. Ayrıca burada bulunan zengin kütüphanesinden yararlanabilir, çalışma ortamı olarak kullanabilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz.

Açık olduğu saatler:

09.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. (Pazartesi günleri kapalı)

Konum Linki

Yazar Notu: Yedikule Gazhane’nin etkinlik takvimini Yedikule Gazhane’nin sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

19. Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Şapeli

Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi bünyesinde bulunan kilise 1834 yılında açılmış. Hastaların ve huzurevinde kalanların ibadet ihtiyaçları için yapılmış. Birkaç defa onarılan kilise son olarak 2005 yılında tekrar onarılarak bugünkü haline kavuşmuş. 

Giriş ücreti

 • Ücretsiz.

Konum Linki

20. Eryek/Erikli Baba Bektaşi Tekkesi

Burası Osmanlı’nın ilk yıllarından beri İstanbul’da kurulan Alevi Bektaşi dergahlarından biridir. Erikli Baba Alevi-Bektaşi toplumunun 12 İmamlar’dan İmam Musai Kazım’ın soyundan geliyor. Erekli Baba, İstanbul’a geldikten sonra dergahını buradaki yerine kurmuş. Dergahlar, halk tarafından sevilen, sayılan, itibar edilen kişilerin öldükten sonra da yattıkları yerlerdir. Kışın kar içinde erik yetiştirme kerameti göstermesinden dolayı kendisine ‘Erikli Baba’ denmiş. 

Erikli Baba Tekkesi günümüzde Erikli Baba Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından, dergah olarak hizmet vermeye devam ediyor. Burada mutfak, aşevi, kütüphane, cem evleri bulunuyor. Burada lokma dağıtılıp, semahlar dönülüyor. Ayrıca üniversiteye hazırlanan gençlere hazırlık, semah, bağlama, İngilizce, ev hanımlarına yönelik el becerileri, halk ve tasavvuf müziği kursları veriliyor.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz.

Açık olduğu saatler

Her gün 09.00-18.00 saatleri arasında açık. 

Konum Linki

21. Aya Paraskevi Rum Ortodoks Kilisesi

Bizans dönemine ait olan kilise Tarihi Kazlıçeşme Fatih Camii’nin karşısında bulunuyor. İstanbul’un fethi esnasında Fatih Sultan Mehmet’in otağının yakınında bulunduğu için camiye çevrilmesi dile getirilmiş ancak Fatih Sultan Mehmet buna izin vermeyerek askerlerin ibadeti için karşısında Fatih Camii’yi inşa ettirmiş. Fetihten sonra seçilen ilk patrik olan Gennadius da Fatih Sultan Mehmet’e duyduğu minneti  başka hiçbir kilisede olmayan bir durumu bu kilisede hayata geçirerek gösterir. Hristiyanların Pazar günü yapılan ayininin Müslümanların kutsal ibadet günü olan Cuma günü yapılmasını söylemiş. Aya Paraskevi Rum Ortodoks Kilisesi, çok kültürlü yapıya sahip olan Zeytinburnu ilçesinin birlikte yaşama kültürünün bir sembolü. 

Konum Linki

22. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii

17. yüzyılın sonlarına doğru kaptan-ı derya ve sadrazamlık görevlerinde bulunmuş Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış. Kara Mustafa Paşa Osmanlı’nın büyük devlet adamlarından biri ancak II. Viyana kuşatmasındaki başarısızlığından dolayı idam edilmiş. Cami birkaç defa onarım geçirmiş ancak orijinal hali günümüze kadar korunamamış. 

Konum Linki

23. Abdülbaki Paşa Kütüphanesi 

Zeytinburnu ilçesinin tarihi yapılarından olan Nağmedar, Merkez Efendi Camii’nin hemen karşısında yer alıyor. 1618 yılında Abdülbaki Paşa tarafından başta türbe olarak inşa ettirilmiş ancak yüksek kubbesinin türbe için çok gösterişli olduğu düşünülmüş ve sıbyan mektebi olarak kullanılmış.  Mimarı Sultanahmet Camii’nin de mimarı olan Mimarbaşı Sedefkâr Mehmed Ağa. 1970’lerde Abdülbaki Paşa Çocuk Kütüphanesi olarak hizmet vermiş. Burada Abdülbaki Paşa ve Sultanahmet Camii kürsü şeyhi Mehmed Eşref Efendi'nin kabirleri de bulunuyor. 2007 yılında aslına uygun olarak restore edilen eser, kültür aktivitelerine yönelik olarak kullanılıyor. Burada en ilgi çekici kültürel faaliyet ney ile ilgili düzenlenen etkinlikler. Ney dinlemeyi, ney üflemeyi veya neye merakı olan herkes burada yapılan etkinliklere katılabiliyor.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

Her gün 09.00-18.00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

Yazar Notu: Genellikle hafta sonları ney dinletisi oluyor. Hafta içi de burada oturup dinlenebilir, müzik aletlerini inceleyebilir veya ders çalışmak için çalışma alanı olarak kullanabilirsiniz. Burada herkese çay ve su ücretsiz olarak ikram ediliyor.

İstanbul’u keşfetmeye doyum olmaz. Bir sonraki rotanız için Bakırköy’de gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Araç Kiralama


ipekincir
İpek İncir
294 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar