Bir şehri daha çekici kılan şeylerin başında hem içinde yaşayanlar hem de ziyaretçiler için sunduğu yaşam kalitesi geliyor. Konaklama, yeme içme, ulaşım ve eğlence olanakları gibi birçok farklı kategoride değerlendirilen şehirler arasında dünyada en yüksek yaşam kalitesine sahip olanlar hangileri dersiniz?

Sidney

Avustralya'nın liman şehri Sidney, kent içinde ve çevresinde yer alan geniş yeşil alanları, kıyı boyunca uzanan göz alıcı plajları ve sakinlerine sunduğu yüksek kalitedeki standartları ile dünyanın yaşam kalitesi en yüksek kentlerinden biri. Üstelik ünlü Sidney Opera Binası her yıl çok sayıda gösteriye sahne oluyor. Sidney'in gelişmiş ulaşım ağı ve sunduğu sayısız olanak da yaşamı kolaylaştırıyor. Tüm bunların etkisiyle şehir aynı zamanda dünyada en çok göç alan kentlerinin başında geliyor. Siz de dünyanın bir ucundaki bu güzel şehri görmek isterseniz, hemen Sidney uçak bileti karşılaştırması yapabilirsiniz.

Kopenhag

Danimarka'nın başkenti Kopenhag da sadece Avrupa'nın değil, dünyanın en yüksek yaşam kalitesine sahip şehirlerinden biri. Aynı zamanda yapılan birçok araştırmaya göre dünyanın en mutlu sakinlerine de sahip şehirde yaşayanları bekleyen geniş kültürel ve sosyal olanaklar var. Kopenhag, her alanda sunduğu yüksek standartlar sayesinde yeryüzünde yaşamak için en ideal kentlerden biri. Üstelik şehir sadece bunlardan ibaret değil. Kentte hem Dnimarka ve Avrupa mutfaklarından hem de Çin ve Japon gibi Uzak Doğu lezzetlerinden örnekleri tadabileceğiniz harika lezzetler de var. Bu tatlar arasında şehrin mutfağından en ünlü lezzetleri Kopenhag'da ne yenir ne içilir galerimizde görebilirsiniz.

Yaşam kalitesi en yüksek şehirler

Cenevre

İsviçre'nin Cenevre şehri sadece yaşam kalitesi ile değil, aynı zamanda eğitim ve gelir düzeyi yüksek sakinleri ile de biliniyor. Şehir, aynı zamanda dünyanın en önemli kültür, sanat ve finans merkezlerinden biri. Tüm bunların sonucu olarak da Cenevre'de yaşayanları son derece yüksek standartlar bekliyor. Düzenli caddeleri ve pahalı restoranları ile bilinen şehrin en beğenilen adreslerine doğru yolculuğa çıkmak için Cenevre uçak bileti fırsatlarına göz atabilirsiniz.

Yaşam kalitesi en yüksek şehirler

Frankfurt

Almanya'nın en güzel kentlerinden Frankfurt'ta da yaşam kalitesi son derece yüksek. Bunun başlıca nedenleri ise şehrin hem Almanya'nın hem de Avrupa'nın en büyük finans merkezlerinden biri olması. Üstelik şehri ziyaret etmeyi planlayanlar için Frankfurt ve çevresinde harika açık alanlar, parklar ve müzeler bulunduğunu da hatırlatalım. İstanbul'dan Frankfurt'a direkt ve aktarmalı seferleri karşılaştırmak için acele edin. Düsseldorf Almanya'nın bir diğer popüler şehri Düsseldorf da Frankfurt ile birlikte dünyanın en yüksek yaşam standartlarına sahip şehirleri arasında gösteriliyor. Aynı zamanda ülkenin moda başkenti sayılan bu şehirde hem yaşamak hem de seyahat etmek son derece keyifli.

Yaşam kalitesi en yüksek şehirler

Vancouver

Kanada'nın yüksek gökdelenleri ile anılan kenti Vancouver aynı zamanda yeryüzünün en yeşil şehirlerinden biri. Kentin geniş caddelerinde sıralanan düzenli yapılar, sinemalar, tiyatrolar ve sanat galerileri ile Vancouver sakinleri için yaşamı keyfe dönüştüren detaylarla çevrili. Haliyle şehrin yaşam kalitesi en yüksek kentlerden biri olarak anılması olağan kabul ediliyor. Münih Aynı zamanda dünyaca ünlü Oktoberfest'in de şehri olarak bilinen Münih'te yaşam standartları Almanya'nın genelinde olduğu gibi son derece yüksek. Kentte yıl boyunca düzenlenen konser, gösteri ve festivaller sayesinde burası aynı zamanda tatile gelenler için de tam bir eğlence kenti olarak anılıyor. Dünyada kutlanan diğer önemli festivallere doğru keşfe çıkmak için tıklayın.

Yaşam kalitesi en yüksek şehirler

Auckland

Yeni Zelanda'nın kıyı şehri Auckland aynı zamanda dünyanın en büyük limanlarından birine de sahip. Her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan bu düzenli şehirde yer alan koşu alanları, bisiklet yolları ve su sporları yapılabilecek geniş sahilleri ziyaretçilerin gözdesi olan başlıca yerler arasında. Auckland, birçok kişiye göre Yeni Zelanda'nın baş döndüren doğasını keşfetmek için de iyi bir başlangıç noktası.

Yaşam kalitesi en yüksek şehirler

Zürih

İsviçre'nin Cenevre şehri ile birlikte listeye girmeyi başaran kentlerden biri de Zürih. Aynı zamanda gizliliği ile bilinen dünyaca ünlü İsviçre banklarından bazılarının da merkezi olan şehirde yaşayanlar yüksek eğitim ve gelir düzeyi ile dünyanın en yüksek standartlarına sahip. İsviçre'nin ünlü Alp Dağları ise kış aylarında kayak tutkunlarının, ilkbahar ve yaz aylarında ise doğa ile başbaşa tatil yapmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri. Zürih'te görülmeye değer başlıca güzellikleri, gezilecek tarihi ve doğal alanlar ile müzeleri Zürih'te gezilecek yerler galerimizde keşfedebilirsiniz.

Yaşam kalitesi en yüksek şehirler

Viyana

Avusturya'nın başkenti Viyana özellikle son yıllarda dünyanın yaşam kalitesi en yüksek kenti olarak anılıyor. Şehirde bulunan sayısız müze, kültür ve sanat alanının yanında kent sakinlerinin dinlenip zaman geçirebileceği harika parklar ve yeşil alanlar var. Kentte ulaşım ve diğer olanaklar da son derece gelişmiş. Aynı zamanda tarih boyunca Mozart gibi dünyanın en ünlü bestecilerine de ev sahipliği yapan Avusturya'nın başkentinde yıl boyu düzenlenen konserler, sergiler ve diğer kültür, sanat ve spor etkinlikleri sayesinde şehirde yaşamak yüksek yaşam standartlarına da çok yakın olmak demek. Kentin en önemli gezilecek yerleri, yeme içme alternatifleri ve yıl boyu düzenlenen önemli etkinlikler gibi Viyana ile ilgili ne varsa detaylı şehir rehberimizde bulabilirsiniz. Avusturya'nın popüler başkenti Viyana'yı kendiniz gezip dolaşmak isterseniz Viyana uçak bileti karşılaştırması yapmak için tıklayın.

Yaşam kalitesi en yüksek şehirler

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.