Hem vizesiz hem de pasaportsuz seyahat edilebilen Ukrayna hiç kuşkusuz son yılların en gözde rotalarından biri. Eğer ülkeye ilk ziyaretiniz olacaksa ve hangi şehrine gideceğinize bir türlü karar veremiyorsanız bu ipuçları tam size göre! 

1- Kültür ve sanatsız yaşayamayanların adresi Lviv

Ukrayna’ya gelme amacınız eğlenmek ve keyifli vakit geçirmek olduğu kadar müzeleri gezmek ve kültürel aktivitelere katılmaksa hiç düşünmeden Lviv’in yolunu tutabilirsiniz. 60’ın üzerinde müzeye ev sahipliği yapan şehirde tüm bu yerleri dolaşırken ünlü restoranlarda ve kafelerde hem lezzetli hem de ucuz yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Vizesiz ve yeni kinlik kartınızla pasaportsuz olarak keşfedebileceğiniz Ukrayna ile ilgili diğer öneriler de yazımızda!

2- Tarih ve eğlenceyi bir arada arayanlara başkent Kiev 

Tarihi yerleri gezip dolaşırken birbirinden eğlenceli festivallerin tadını çıkarmak isterseniz de rotanızı aynı zamanda yemyeşil doğasıyla ünlü başkent Kiev’e çevirebilirsiniz. Aziz Sofya Katedrali ve 2. Dünya Müzesi şehirde geçmişe uzanmak, Kiev’in geniş parkları ise bahar aylarında keyif yapmak için uygun. Üstelik başkente geldiğinizde borş çorbası ve kvas gibi meşhur lezzetleri yerinde deneyebilirsiniz. İstanbul ve Ankara’dan Kiev’e uçuşları karşılaştırmak ve biletinizi satın almak için tıklayın!

Ukrayna’da hangi şehre gitmeli?

3- Kayak tutkunlarına Dragovat

Tatil yapmak için kışı dört gözle bekleyenler ve kayaktan vazgeçemeyenler ise kayak için ideal pistleriyle olduğu kadar uygun fiyatlarıyla da gezginlerin beğenisini kazanan Slavske ve Dragovat gibi merkezlere gelebilirler. Bembeyaz karların arasında kayarken vize almadan yurt dışında tatil yapmak gibisi yok!

Ukrayna’da hangi şehre gitmeli?

4- Denize girmek isteyenler için Odessa

Ukrayna’ya yaz döneminde geliyorsanız, tercihinizi Odessa gibi Karadeniz kıyısındaki şehirlerden yana kullanarak aynı zamanda deniz keyfi yapabilirsiniz. Yılın diğer dönemlerinde de gece kulüpleri ve Ukrayna lezzetlerini sunan restoranlarıyla son derece çekici bir yer olan Odessa özellikle sıcak yaz günlerinde yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Odessa’ya daha serin geçen bir zamanda geldiğinizde şehirde gezilecek bu yerleri keşfe çıkabilirsiniz. Sadece pasaportunuzla veya yeni kimlik kartınızla Odessa’ya uçuracak biletler ise burada!

Ukrayna’da hangi şehre gitmeli?

5- Sakinlik ve huzuru özleyenlere Lutsk

Ülkenin kuzeybatısında bulunan tarihi Lutsk şehri ise Kiev ve Lviv gibi büyük kentlere göre daha sakin bir atmosfere sahip. Lubart Kalesi, Volin Etnografya Müzesi ve 1. Petro Evi gibi görülmesi gereken önemli yerlere ev sahipliği yapan şehir aynı zamanda doğal güzellikleriyle de gezginlerin ilgisini çekiyor. Market Square olarak bilinen eski şehir meydanında tarihi sokakları dolaşırken daha sonra şehri anımsamanızı sağlayacak hediyeliklerden satın alabilirsiniz. Lutsk’da düzenlenen caz ve tiyatro festivalleri ise şehri eğlence arayanlar için harika bir yer haline getiriyor.

Ukrayna’da hangi şehre gitmeli?

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.