Ramazan ayında İstanbul'da gidebileceğin 14 yer

bengisugunaydin

Ramazan ayı, İstanbul'un manevi atmosferinin en yoğun olduğu zamanlardan. Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan bu şehir, Ramazan ayında da önemli bir durak oluyor. İşte Ramazan ayında İstanbul'da ziyaret etmen gereken 10 özel yer.

1. Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii

Mimar Sinan'ın 1557 yılında tamamlanan şaheseri Süleymaniye Camii çevresinde iftarın ardından teravih namazını kılmak, huzur dolu ve mutlaka atlanmaması gereken Ramazan duraklarından. Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Süleymaniye Camii Ramazan ayında İstanbul dışından gelen misafirleri de ağırlıyor.

Süleymaniye Camii’ne nasıl gidilir?

Otobüs: 28, 28T, 30D, 399C, 47E, 66, 93, 93T

Tren: Metro M2 ile ve Marmaray

Vapur: Anadolu Yakası’ndan Eminönü İskelesi’ne geçip yaklaşık 10 dakika yürüyerek Süleymaniye Camii’ne varabilirsin.

Konum Linki

2. Ayasofya Camii

Ayasofya Camii

537 yılında inşa edilen Ayasofya hem Bizans İmparatorluğu hem de Osmanlı İmparatorluğu dönemlerine tanıklık etmiş. Artık hem cami hem de müze olarak işlev gören Ayasofya, Ramazan ayında da tarihi dokuyu iliklerine kadar hissedebileceğin yerlerden. 

Ayasofya’ya nasıl gidilir?

Otobüs: EM2,44B,99,54E,66,35,90,91O,36KE,4A,36CE,47Ç,77Ç,336E,70FE

Tren: Halkalı-Sirkeci treniyle Sirkeci’ye gelip ardından tramvayla Eminönü’ne geçebilirsin.

Tramvay: Gülhane ya da Sultanahmet duraklarında inip yürüyerek de ulaşabilirsin. Ayasofya Camii’ne kendi aracınla da gelebilirsin fakat meydanda araç parkı sıkıntılı olabiliyor. Toplu taşımayı kullanmanı öneririm.

Vapur: Üsküdar-Eminönü ya da Kadıköy-Eminönü hatlarını kullanabilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Camii kısmı ücretsiz.

 • Yabancı ziyaretçiler için üst kat 25 Euro, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 850 TL 

Açık olduğu saatler

 • Cami kısmı her zaman açık olup, üst kısım 19.00’a kadar ziyaret edilebilir.

Yazar Notu: Ayasofya Camii’ni ziyaret ettiğinizde yanınızda şal, eşarp gibi eşyalar yoksa giriş kapısından başörtü satın alabilirsiniz. Ayasofya’ya şort ve kısa eteklerle giriş yapılamıyor, eğer içeri girmek isterseniz kapıda tek kullanımlık olarak satılan uzun tulumlardan satın alabilirsiniz. Başörtü 5 TL, tulum 20 TL.

3. Eyüp Sultan Camii

Eyüp Sultan Camii

Eyüp Sultan Ramazan ayında manevi atmosferiyle kalpleri ısıtan mekanlardan. Hz. Muhammed'in arkadaşı ve İstanbul'un fethi sırasında şehit düşen Eyüp El-Ensari'nin kabri burada bulunuyor. Ramazan ayında buraya ziyaretçi akını yaşanır, dua ve niyazda bulunarak manevi anlamda kendini yenileyebilirsin. Bu arada camiyi her gün gül suyuyla temizliyorlar.

Eyüpsultan’a nasıl gidilir?

Otobüs: Eminönü’nden kalkan 47, 47Ç, 47E, 47N     Şişli’den kalkan 54HŞ   Taksim’den kalkan 54HT, 36T

Konum Linki

İpucu: ENUYGUN’da erken alınan biletler için özel fiyatlar bulunuyor. Bir sonraki sene için tatilini ocak ayı sonuna kadar planlarsan uçak biletini çok daha uygun alabileceğini unutma! Seyahatinin ilk adımı olan İstanbul uçak bileti almak için tıkla.

Uçak Bileti

4. Ortaköy Camii

Ortaköy Camii

Boğaz kenarında yer alan Ortaköy Camii Ramazan akşamlarında iftarın ardından teravih namazı kılmak ve boğaz kenarında mistik bir atmosferde Ramazan ayının ruhunu hissedebilirsin.

Ortaköy Camii’ne nasıl gidilir?

Otobüs: Beşiktaş İskelesi’ne vapurla gelip ardından 22, 22RE, 25E, 40T, 42T, DT1 hatlarına binebilirsin.

Konum Linki

5. Kapalıçarşı

Kapalıçarşı

Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilen Kapalıçarşı dünyanın en eski ve en büyük kapalı çarşılarından. 1461’de inşa edilen çarşı Ramazan alışverişi için tercih edilen geleneksel adreslerden. Sahurluk ve iftariyelik için eksiklerini tamamlamak isteyenler en otantik lezzetleri burada bulabilirler.

Kapalıçarşı’ya nasıl gidilir?

Tramvay: Kabataş-Bağcılar hattı üzerinden Beyazıt durağında inip kısa bir yürüme mesafesinin ardından Kapalıçarşı’ya varabilirsin.

Otobüs: 28, 36ES, 38, 66, 77A, 92B, 94A, HVİST-12 hatlarıyla da ulaşım mümkün.

Tren: Marmray- Sirkeci yönüne binip Sirkeci'de inerek ulaşabilirsin.

Vapur: Eminönü ya da Karaköy vapurlarıyla da ulaşım mümkün.

Konum Linki

6. Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı

İftar ve sahur mutfaklarının renklenip tatlanmasına vesile olan baharatların her türlü çeşidini Mısır Çarşısı’nda bulup Ramazan alışverişini tamamlayabilirsin. Ayrıca civardaki otantik ve nostaljik restoranlarda kalabalık ailenle iftarını açabileceğin adreslerden.

Mısır Çarşısı’na nasıl gidilir?

Otobüs: 37 E Yıldıztabya-Eminönü, EM 1 ve EM 2 Eminönü- Kulaksız, 38 E Gaziosmanpaşa Devlet Hastanesi-Eminönü, 36 KE

Konum Linki

İpucu: En iyi otel fiyatlarını tek bir yerde görmek, seçeceğin otel hakkında bilgi almak ve saniyeler içinde rezervasyon yapmak için ENUYGUN'da İstanbul otelleri araştırmasına başlayabilirsin.

7. Emirgan Korusu

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu 117 hektarlık alanı ve büyüleyici doğasıyla ziyaretçilerin akınına uğruyor. Ramazan ayında burada huzurlu bir gün geçirerek şehrin gürültüsünden ve kalabalığından uzaklaşabilirsin. Emirgan Korusu geniş yeşil alanları ve piknik alanlarıyla ünlü. Ramazan ayında ailen ve arkadaşlarınla burada piknik yaparak doğayla iç içe iftar sofraları kurabilirsin.

Emirgan’a nasıl gidilir?

Otobüs: 22RE Kabataş-Reşitpaşa, 25E Kabataş- Sarıyer, 22 Kabataş - İstinye Dereiçi, 40 Taksim- Sarıyer, 40T Taksim- İstinye Dereiçi, 42T Taksim - Bahçeköy, 59RH Rumeli Hisarüstü-İstinye/ Hacıosman Metro

Konum Linki

8. Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi İstanbul'un en yüksek noktalarından biri olup, şehrin nefes kesen panoramik manzarasını sunar. Ramazan akşamlarında burada güzel bir yürüyüş yaparak iftar öncesi veya sonrası İstanbul'un ışıklı siluetini izleyebilirsin. Çamlıca Tepesi'nde bulunan Büyük Çamlıca Camii ve Küçük Çamlıca Camii teravih namazları için de tercih edilebilir. Çamlıca Kulesi ise buradayken ziyaret edilebilir. Özellikle Ramazan geceleri düzenlenen konserler, söyleşiler ve sergiler de büyük ilgi görüyor.

Çamlıca Tepesi’ne nasıl gidilir?

Otobüs: Üsküdar’dan 11A, 11D, 11E, 11F, 11K, 11L, 11ST, 11V, 11ÜS, 320, 9A, 9Ç, 9ÜD ve 9Ş

Kadıköy Rıhtım’dan 13, 13B, 14, 14D, 14F, 14K ve 14R

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Tam: 225 TL

 • İndirimli: 100 TL

 • Hızlı Geçiş: 500 TL

 • Yabancı: 600 TL (Yabancı hızlı geçiş 1.050 TL)

 • 0-6 yaş arası ücretsiz.

Açık olduğu saatler

 • Hafta içi: 10.00-22.00

 • Hafta sonu: 10.00-22.00

9. Yavuz Selim Camii

Yavuz Selim Camii

İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunan Yavuz Selim Camii, 1520-1522 yılları arasında Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılmıştır. Caminin etrafındaki geniş avlu, özellikle Ramazan ayında iftar ve teravih namazı için ideal bir ortam sunar. Tarihi ve manevi atmosferiyle Yavuz Selim Camii, Ramazan'da ziyaret etmek isteyebileceğiniz bir diğer önemli mekan.

Yavuz Selim Camii'ne nasıl gidilir?

Otobüs: 39, 39A, 39D, 39T, 55T ve 99A

Tramvay: Topkapı durağında inip yaklaşık 20 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

10. Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı

İstanbul Boğazı'nın Avrupa yakasında yer alan Rumeli Hisarı, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1452 yılında inşa edilmiş. Hisarın içinde bulunan küçük cami ve kafeler, Ramazan ayında iftar ve sahur için daha sakin bir yer arayanlar için güzel bir seçenek. Ayrıca Boğaz manzarası eşliğinde yürüyüş yaparak iftar sonrası Ramazan gecelerinin tadını çıkarabilirsin.

Rumeli Hisarı'na nasıl gidilir?

Otobüs: 25E, 40, 42T ve 59RH

Konum Linki

11. Fatih Camii

Fatih Camii

Fatih Camii, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1463-1470 yılları arasında inşa ettirilmiş. İstanbul'un fethinin sembolü olan bu tarihi cami, Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli yapılarından. Ramazan ayında tarihi ve manevi atmosferiyle Fatih Camii'nde iftar ve teravih namazı için güzel bir ortam bulabilirsin. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet ve eşi Gülbahar Hatun'un türbelerini ziyaret edebilir ve caminin etrafındaki Ramazan etkinliklerine katılabilir, dini sohbetler ve konferanslar dinleyebilirsin. 

Fatih Camii'ne nasıl gidilir?

Otobüs: 28, 38, 336E ve 93

Tramvay: Topkapı durağında inip yaklaşık 15 dakika yürüyerek ulaşabilirsin.

Metro: Vezneciler durağından inip yaklaşık 10 dakikalık yürüyüşü ardından varabilirsin.

Konum Linki

12. Galata Mevlevihanesi

Galata Mevlevihanesi

Galata Mevlevihanesi İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde yer alan tarihi bir yapı. Ramazan ayında Mevlevi kültürünü deneyimlemek isteyenler için düzenlenen sema gösterileri ve etkinlikleri kaçırma derim.

Galata Mevlevihanesi'ne nasıl gidilir?

Tramvay: Karaköy durağında inip yaklaşık 10 dakika yürüyerek ulaşabilirsin.

Otobüs: 54HT, 54E, 54Ö, 54ÖG ve 54ET

Metro: Şişhane durağından inip yaklaşık 5-7 dakika yürüyerek ulaşmak da mümkün.

Konum Linki

13. Gülhane Parkı

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı İstanbul'un tarihi yarımadasında yer alan büyük bir park. Ramazan ayında piknik ve iftar yapmak isteyen aileler ve arkadaş grupları için ideal bir ortam sunar. Yeşil alanlarında dinlenebilir, iftar sonrası keyifli yürüyüşler yapabilirsin.

Gülhane Parkı'na nasıl gidilir?

Tramvay: Gülhane durağında inip yaklaşık 2-3 dakika yürüyerek ulaşabilirsin.

Otobüs: 28, 35, 35C, 38 ve 336E

Konum Linki

14. Oruç Baba Türbesi

Önemli bir şahıs olduğu düşünülen Oruç Baba orucunu sirke ve kuru ekmekle açarmış. Hayırsever ve bilge bir evliya olarak kabul edilen oruç babanın türbesine ilk orucunu açmak için sirke ve ekmekle kuyruğa girmek için akın ediliyor. Burada iftar yapanların dualarının kabul olduğu biliniyor.

Oruç Baba türbesine nasıl gidilir?

Tramvay: Fatih, Topkapı’da bulunan türbeye tramvayla pazartekke durağında inip 5 dakika yürüyerek ulaşabilirsin.

Konum Linki

İstanbul'un en iyi iftar mekanları hangileri keşfetmek istersen linke tıklayabilirsin.


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
142 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
 • SK
  S********* K******
  Yorum tarihi: 25.03.2024 14:27
  tavsiye yerler yazın için teşekkürler.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN