Ramazan ayı bereketli sofraların kurulduğu tüm sevdiklerimizle aynı masada iftar yemekleri yediğimiz bir zaman dilimi. Birlik ve beraberliğin en güzel hissedildiği bu ayda evde iftara gelecek misafirlere yemek hazırlamanın hissiyatı da bir başka.

Evde düzenlemenin keyfi ayrı olsa da dışarda planlanan yemekler de Ramazan ayının sevilen etkinliklerinden biri. Tabii dışarıda iftar düzenleneceğinde restoran seçimi çok önemli oluyor. Hem herkesin rahatça gelebileceği bir lokasyonda hem de her damak zevkine uygun tatları içeren bir menüsü olan restoranlar bulmak biraz zor. Ben de İstanbul’da restoran arayanlara yardımcı olabilecek bir rehber hazırladım.

Bu arada iftar demişken İstanbul konumu nedeniyle maalesef en erken iftar açan iller listesinde yer almıyor, bunu da eklemek isterim. 

İçindekiler

Beltur Köşkleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul’un nadide köşelerinde bulunan ihtişam köşklerindeki sosyal tesislerinde iftar menüleri hem uygun fiyatlı hem de doyurucu. Sosyal tesislerdeki menü fiyatları 80 TL ile 100 TL arasında değişiyor. İstersen Anadolu Yakası’nda Hıdiv Kasrı, Paşalimanı, Su Köşkü, Küçük Çamlıca Köşkü’nü tercih et, istersen de Avrupa Yakası’nda Malta Köşkü, Sarı Köşk, Beyaz Köşk, Çadır Köşk, Sepetçiler Kasrı ve Galata Kulesi’ne git. Tercih sana kalmış.

Oba Restaurant

Avrupa Yakası’nda boğaz manzarası eşliğinde iftar yemekleri düzenlemek istersen yıllardır aynı yerde aynı lezzeti sunan Oba Restaurant’ı tercih edebilirsin. Osmanlı ve Türk Mutfakları’nı harmanlayan Oba Restaurant’ta Dünya Mutfağı’ndan lezzetler de bulacaksın. Oba Restaurant’ın iftar menüsü açık büfe ve kişi başı 80 TL.

Develi

Anadolu Yakası’nda iftar denilince akla ilk olarak Ataşehir’de bulunan Develi geliyor. Avrupa Yakası’nda yaşayanlar hiç dert etmesin. Etiler, Nişantaşı, Florya ve Eminönü’nde de Develi var. Kebaplarıyla, kuru patlıcan dolmasıyla ve Firik pilavıyla iştah açan Develi’nin çocuk oyun odalarının olması da tercih sebebi. Develi’nin iftar menüsü kişi 130 ve 140 TL.

Aziyade Restaurant

Piyer Loti Tepesi’nde haliç manzarasına karşı oruç açmanın keyfini anlatmaya da kelimeler yetmez diye düşünüyorum. Piyer Loti Tepesi’nde bulunan Aziyade Restaurant’ın iftar menülerinin fiyatları seçtiğin ana yemeğe göre belirleniyor. Güveç tercih ettiğinde 110 TL, beyaz et menüleriyse 95 TL.

Kuleli Yakamoz Restaurant

Hep manzara üzerinden gidiyorum ama İstanbul’da dışarıda iftar yapacaksam manzaranın da yemeğime eşlik etmesini isteyenlerdenim. O yüzden sana da böyle önerilerde bulunuyorum. Kuleli Yakamoz Restaurant’ın konumu insanı büyülemeye yetiyor da artıyor ama tabii onlar manzarayla kalmıyor bir de canlı fasıl dinletisi düzenliyorlar iftar saatlerinde. Kişi başı 125 TL’ye bu atmosferde iftar yapabilirsin.

Günaydın Kebap Restaurant 

Avrupa Yakası’nda zaman fark etmeksizin popüler olan ve Günaydın Etiler olarak bilinen restoran Ramazan aylarında da oldukça kalabalık oluyor. O yüzden rezervasyonu son güne bırakmamanı öneririm. Günaydın Kebap Restaurant’ta 4 farklı ana yemek seçeneği sunan iftar menüsünün kişi başı fiyatı 150 TL.

Lacivert Restaurant

İftar sofralarını göz alıcı bir boğaz manzarasıyla birleştirmek istersen ve Anadolu Yakası’nda bir restoran arıyorsan Lacivert Restaurant tam sana göre. Avrupa Yakası’ndan da iftar için Lacivert Restaurant’ı tercih edenler oluyor tabii ki. Zengin menüsüyle hem gözlere hem de mideye hitap eden restoranın iftar menüsün kişi başı ücreti 195 TL.

İstanbul’da iftar için tercih edebileceğin daha birçok restoran var tabii. Ben uygun fiyatlı olanları ve en popüler olanları derledim. İstanbul’da yaşamayan ama iftar yemeği için gelirim diyenler için de uçak bileti linkini böyle bırakıyorum. Şimdiden afiyet olsun. 

Ben iftarımı evde açmayı tercih ediyorum ama geleneksel tatlardan da kaçamıyorum diyorsan en güzel yöresel Ramazan lezzetlerini senin için derledik. Bütçene ve damak tadına göre seçebilirsin. 


nihanbayram
Nihan Bayram
512 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar