Konutta en çok 1+1 ya da 2+1 tercih edilecek

tugbahacibayramoglu

Çekirdek ailelerin giderek çoğalması, evlenmeden de ayrı eve çıkma ve artan boşanma oranları küçük evlere ilgiyi daha da çok arttırdı.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) araştırmasına göre tek başına yaşayan, çocuksuz ya da boşanmış ya da eşi ölmüş yaşlı kimseler, küçük konutları tercih ettiği için 1+1 ve 2+1 konutlara talep giderek artıyor.

Araştırmaya göre 10 yıl içinde ilk tercih edilecek konutlar 75-90 metrekare arası 1+1 ve 2+1 konutlara olacak. Fiyat aralığı olarak da en çok 75 bin dolar ile 125 bin dolar arasındaki evler tercih edilecek.

Konut satın almada en önemli kaynak ise banka kredileri olmaya devam edecek. Banka kredilerinin koşulları, faiz oranları ve tutarları ev fiyatlarında da etkili olmaya devam edecek. Konutta kısa vade avantajı yazımıza bir göz atıp kaç yıl vadeli kredi çekebileceğiniz sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Güvenlikli, yeni, deprem yönetmeliğine uygun yapılmış sosyal tesisi ve çocuk parkı gibi olanakları olan konutlar da daha çok tercih edilecek. Lüks konut talebinin önümüzdeki 10 yılda azalacağı tahmin ediliyor. Oturmak için mi ya da yatırım yapmak için ev satın almak istiyorsanız bu verileri dikkate almanızı tavsiye ederim.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN