İçindekiler

Konut kredisi faizleri düşecek beklentisi sürerken, ev fiyatları da enflasyon oranında yükseliyor. Buna bir de konut fiyatlarındaki KDV oranlarının arttacağı haberleri eklenince ev almak isteyenlerin kafası yine karıştı.

İyisi mi siz bu beklentileri ve söylentileri bir kenara bırakıp vade farkını daha kısa tutmanın yollarını arayın. Çünkü konut kredisi faizinin düşmesinin ardından aradığınız evin fiyatı yükselir, ya da KDV oranı artarsa beklemenin hiçbir faydası kalmaz.

Vade 5 yıla düşünce faiz oranı yüzde 1’in altına iniyor

Kanımca eğer ev almak istiyorsanız en doğru yol 120 ay yani 10 yıl vade yerine, vadeyi 60 aya 5 yıla düşürmekten geçiyor. Çünkü vade 60 aya düştüğünde konut kredisi faizleri 0,96'ya düşüyor. Yani yüzde 1'in altına iniyor.

Basit bir örnek verelim 80 bin TL'lik konut kredisi çekmek istiyorsunuz. Bu krediyi 120 ay vadeli çekerseniz toplamda 142 bin TL  ve üzeri para ödersiniz. Bu oranın aylık taksitleri de 1200 TL civarında olur.

80 bin TL’lik kredide 30 bin TL kazanırsınız

Oysa ki krediyi 120 ay yerine 60 ay yani 5 yıl vadeli çekerseniz toplamda 110 bin TL ödersiniz ve yaklaşık 30 bin TL faizden kar elde etmiş olursunuz. 60 ay vadeli 80 bin TL kredinin aylık taksitleri de 1750 TL civarında olur. Ayda yaklaşık 500 TL fazla ödeyerek toplamda 30 bin TL'lik bir kazanç elde edebilirsiniz. Konut kredisi çekerken satabileceğiniz bir otomobiliniz, yastık altı altınınız varsa ya da uzun vadede ödeme yapabileceğiniz bir yakınınızdan borç alabiliyorsanız bu önerimizi dikkate alın derim. 80 bin TL'lik bir kredi çekiminde ayda 500 TL fazla ödeyerek 30 bin TL kazanmak, oldukça isabetli bir yatırım kararı olur. Üstelik maaşınıza enflasyon oranında bir zam yapılması durumunda 500 TL'lik fark birkaç sene içinde kapanır. Bir de kirada oturuyorsanız kiranıza yapılacak enflasyon oranındaki zam gibi bir sorunla da karşılaşmazsınız.

100 bin TL’de 40 bin TL kazandı

Kuzenim otomobilini satarak konut kredisini 5 yıl vadeli almıştı. 1 yıl sonra çocuğunun doğumunda takılan altınlarla yeniden otomobil aldı. 100 bin TL kredi çektiği için “Önceleri 10 yıl vade düşünüyordum ancak hem faizden kazanmak hem de borç yükünden kurtulmak için 5 yıl vadeli konut kredisi çektim ve faizden 40 bin TL’lik kazancım oldu” yorumunu yaptı. İyi bir hesap yaparak kısa vadeli konut kredisi alma seçeneğini düşünmekte yarar var derim.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar