Konut kredisi ile ev almak kazançlı mı?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

EV FİYATLARI ARTTI KONUT KREDİSİ ÇEKENLER KAZANÇLI ÇIKTI

Konut kredisiyle ev almaktan korkmayın karlı çıkın. İstanbul  ve pek çok büyük şehirde son yıllarda ev fiyatları yılda ortalama yüzde 20-30 oranında değer kazanınca krediyle  ev alanlar da kazançlı çıktı. Borçlanmaktan korkmayın... Konut kredisi çekerek ev sahibi olunca hem evinizin değeri artacak hem de kira bedelini, evsahibi yerine, kendi evinize ödemiş olacaksınız.

İşten çıkabilirim, ödemelerde zorluk yaşabilirim endişesiyle ev almaktan çekinenler korkmayın! “İşsizlik sigortası”yla hem altı ay süreyle taksitleriniz ödenir hem de evinizin fiyatının artmasıyla kara geçebilirsiniz.

Korkmayın cesur olun

Atalarımızın bir sözü vardır: “Borç yiğidin kamçısıdır” diye. Bu söz insanlara cesur olup mal almayı öğütler... Bu sözden hareketle “uzun vadeli konut kredisi çekmek istemiyorum ya işsiz kalırsam ya da işlerim bozulursa” gibi düşüncede olanların artık cesaretli olmalarının zamanı geldi. Örneğin 120 bin TL tutarında bir ev almak istiyorsunuz. 80-90 bin TL tutarında kredi çekeceksiniz. Aylık ortalama 1200 TL tutarında kredi taksidi ödersiniz. Bu ayarda bir eve ödeyeceğiniz 600-700 TL’lik kira bedeline biraz ekleme yaparak evinizin gerçek sahibi olabilirsiniz.

İşsizlik sigortası yaptırın

Konut kredisi çekerken bankanıza işsizlik sigortası yaptırarak riskinizi minimuma indirme seçeneğini de gözden geçirin. İşsizlik sigortası yaptırırsanız işten ayrılmanız durumunda altı ay süreyle sizin taksitleriniz ödenir. Bu süreçte iş bulma ihtimaliniz de artar.

Evinizin değerinin her yıl ortalama yüzde 20 artması da sizin ne kadar akıllı bir yatırım yaptığınızın göstergesi olacaktır.  Genelde insanlar yüzde 1 konut kredisi faizine takılır. Oysa ki evinizin değerinin artrması ve kira için ödeyeceğiniz parayı düşündüğünüzde konut kredisi çekerek ev almak, en akıllı yatırımlardan biri gibi görünüyor. Birkaç yıl geçtiğinde krediyi ödeyemeseniz bile evinizin değeri artacağından zarar etmesiniz.  120 TL’ye aldığınız evin değeri 3 yıl sonunda 150 bin TL ile 180 TL aralığına çıkabilir. Borcunuzu ödeyemeyip eviniz satmanız durumunda bile üç yılılk kredi ödemenizin de düşmesiyle kara geçebilirsiniz.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar