Döviz ve altındaki artışa dikkat!

Döviz ve altındaki artışa dikkat!

Kasım ayına piyasalar hareketli girdi. Özellikle Eylül ayından bu yana altın, dolar ve euro da ciddi bir yükseliş var. Haliyle de bankalar küçük küçük faiz artışı yapıyor. Bu türden birikimi olanlar için sıkıntı yok ancak döviz ve altındaki bu yükseliş, günlük hayatımızı nasıl etkileyecek? Önce oranlara bakalım.

Düşük maaşla tasarruf etmenin yolları

Düşük maaşla tasarruf etmenin yolları

Tasarruf etmenin önemini hepimiz biliyor ama bunu bir türlü hayata geçiremiyoruz. Hatta “Benim maaşım zaten az, para biriktirmek ne mümkün” dediğinizi duyar gibiyim. Oysa ki iyi bir bütçe yaparak, dikkatli para harcayarak, sabit ödemelerinizi biraz düşürerek hem bütçenizi toparlayabilir hem de para biriktirebilirsiniz. Nasıl mı?

Yeni yılda bütçenizi kurtaracak 7 karar

Yeni yılda bütçenizi kurtaracak 7 karar

2015 yılını elde olan ya da olmayan sebeplerle finansal açıdan sıkıntılı geçirdiyseniz yeni yıl için bütçenizi kurtaracak kararlar almaya başlamanın zamanı gelmiş demektir. Dikkat edeceğiniz birkaç ayrıntıyla bile daha istikrarlı bir bütçe oluşturabilirsiniz. Nedir bunlar? İşte yeni yılda bütçenizi kurtaracak 7 karar...

10 adımda 2015 bütçenizi planlayın!

10 adımda 2015 bütçenizi planlayın!

Yeni yıl alışverişi, kutlamaları, geriye sayım derken 2015’e girdik bile. Şimdi ise yeni yıl hedeflerini gerçekleştirme zamanı. Hedefler kişiye göre değişebilir ama ne olursa olsun bütçe planlaması kaçınılmaz bir gereklilik. Stresi daha az, güvenli ve sonuç odaklı bir yıl için finansal planlamanızı vakit kaybetmeden yapmalısınız.

Kışa hazır mısınız?

Kışa hazır mısınız?

Eskiler ayva çok olunca kış sert olurmuş dermiş, sebze meyveye hatta balık türlerine göre kış mevsimi tahminleri yapılırmış. Ancak o tahminleri yapmak artık çok zor. Mevsimler, iklimler çok karıştı. Ancak eskiye nazaran da meteoroloji yetkilileri çok güzel tahminler de bulunuluyor. Meteoroloji mühendislerine göre bu kış biraz soğuk geçecek ve yine ani sıcaklık değişiklikleri olacak? Yine uzmanlara göre kışlar bundan 15 yıl önceki gibi geçecek. Bundan 15-20 yıl önce benim çocukluğumda hummalı kış hazırlıkları yapılırdı. Şimdilerde bırakın konserveli, turşulu tarhanalı kış hazırlıklarını, kapı pencere kombi bakımlarını bile yapmıyoruz. Kış gelmeden yapmanız gereken hazırlıklara göz atmaya ne dersiniz?

Tasarruf etmeyi biliyor muyuz?

Tasarruf etmeyi biliyor muyuz?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ülke genelinde tasarruf etme oranının %18’den %12’lere doğru düştüğü raporunu okuyunca aklıma ‘Tasarruf etmeyi biliyor muyuz’ sorusu geldi. İstatistikler bu konuda gerileme içerisinde olduğumuzu söylüyor. Konuyla ilgili bazı sorular belirledim. Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar aslında sizin de tasarruflu bir insan olup olmadığınızı ortaya koyacaktır.

Parasal hedeflerinize hızlı ulaşmanızı sağlayacak 4 strateji!

Parasal hedeflerinize hızlı ulaşmanızı sağlayacak 4 strateji!

Parasal konular aslında her zaman sıkıcı değildir. Özellikle de yaşam kalitenizi artıracak sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaksa… Ev almak, birikmiş borçlardan kurtulmak ya da uzun bir tatil için para biriktirmek gibi hedefler, hayatı daha da anlamlı kılabilir.

Yeni yılda tasarruf etme hayali, kilo vermenin önüne geçti

Yeni yılda tasarruf etme hayali, kilo vermenin önüne geçti

ING Grubu’nun 14 Avrupa ülkesindeki 14 bin kişi ile gerçekleştirdiği ankete göre 2013’ün tasarruf yılı olması bekleniyor. Katılımcıların 2013 beklentilerinin değerlendirildiği bu ankette “finansal kararlar” bu yıl ; “kilo vermek” ya da “kötü alışkanlıkları bırakmak” gibi akla ilk gelen hedeflerin önünde yer aldı. Anketin Türkiye tarafında ise her iki katılımcıdan birinin 2013’te bütçesini daha iyi yönetmek istediği ortaya çıktı.

x