• Anasayfa
  • Bilgi
  • Parasal hedeflerinize hızlı ulaşmanızı sağlayacak 4 strateji!

Parasal hedeflerinize hızlı ulaşmanızı sağlayacak 4 strateji!

betulsungurlu

Parasal konular aslında her zaman sıkıcı değildir. Özellikle de yaşam kalitenizi artıracak sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaksa… Ev almak, birikmiş borçlardan kurtulmak ya da uzun bir tatil için para biriktirmek gibi hedefler, hayatı daha da anlamlı kılabilir.

İlk adım olarak hedef koymak ardından da uzunca bir zaman belirlenen yolda sapmadan ilerlemek gerekir. Ama hedeften sapmadan yola devam etmek ayrı bir çaba ister. Geçmiş deneyimler gösteriyor ki; motivasyon, konulara bakış açımız gibi soyut kavramlar konusunda kazanılacak farkındalıklar da bu süreçte oldukça gerekli! Biz de bu kez insan psikolojisinden yola çıkarak parasal hedeflerinize daha hızlı ulaşmanız için rakamsal olmayan ama oldukça önemli stratejiler hazırladık.

İçindekiler

1.  Motivasyon kaynağınızı belirleyin

Gerçekten tam olarak ne istediğiniz, neyi ne için hedeflediğiniz başarıya giden yolda oldukça etkili oluyor. Çünkü psikoloji bilimine göre insanlar “içsel” ve “dışsal” olarak iki tip motivasyona sahip! İçsel motivasyon hedefe ulaşma konusunda dışsal motivasyona göre çok daha etkili. İçsel motivasyon kişinin kendi öz ihtiyaçları için oluşurken, dışsal motivasyon başkalarının beğenisi, takdiri gibi daha farklı etkilere karşılık oluşuyor. Onun için motivasyon kaynağınızın ne olduğunu bu bakış açısıyla sorgulayın ve motivasyonunuzu içselleştirmeye çalışın. Örneğin tatile gitmek için para biriktiriyor ama bunu sadece eşinize iyi görünmek için yapıyorsanız bu tatilin size neler katacağını düşünün ve tatili sizin açınızdan da anlamlandırmaya çalışın.

2.  Bakış açınızı sorgulayın.

İnsanları sabit ya da açık fikirli olarak ikiye ayırırız zaman zaman. Bu tip sıfatlarla kişileri genellemek doğru olmasa da hangi konu için nasıl bir bakış açısına sahip olduğumuzun farkına varmak, motivasyonumuzu sürekli kılmak için oldukça önemli! Bu noktada sabit fikir ve açık fikire örnek verirsek;

Sabit fikir: Ya başaramazsam ya da başaramama ihtimalim yüksek!
Açık fikir: Birçok insan bu yolda zaman zaman başarısızlığa uğramıştır.

Sabit fikir: Eğer denemezsem hiç bir şey için üzülmek zorunda kalmam.
Açık fikir: Eğer denemezsem otomatik olarak başaramayacağım. Denemeye değer!

Eğer siz de hedef belirlerken ya da hedefe ulaşma yolunda ilerlerken sabit fikirlere kapılırsanız bu konudaki farkındalığınızı kullanarak bakış açınızı yeniden düzenleyin.

3.  Akılcı hedefler belirleyin.

Hedefin kendisi de hedefe ulaşacak yol kadar önemli. Örneğin “Harcamaları azaltacağım” yerine “ Bir yıl boyunca her ay harcamalarımı ayda 500 TL artıracak kadar azaltacağım” hedefi arasında sizin de fark ettiğiniz gibi oldukça fark var. İkinci hedef çok daha belirgin, ölçülebilir ve özellikle de zaman hedefi ile birlikte ele alınmış. Buna benzer şekilde siz de hedefinizi belirlerken kendi durum değerlendirmenizi gerçekçi olarak yaparak size uygun, başarılabilir, ölçülebilir ve somut olmasına dikkat edin.

4.  Hedefinizi bir yakınınızla paylaşın.

Bir arkadaşınız ya da ailenizden biri ile hedefinizi paylaşmanız ve size destek olmasını istemeniz bu yolculuk sırasında size çok yardımcı olabilir. Örneğin yeni bir cep telefonu almak istediğinizde “Bence çok da ihtiyacın yok, tam borçlarını kapatmak üzereyken cep telefonu bekleyebilir” diyen biri ve bu tip uyarılar hedeften sapmanızı engelleyebilir. Yardım almaktan çekinmeyin.  


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN