2015 yılını elde olan ya da olmayan sebeplerle finansal açıdan sıkıntılı geçirdiyseniz yeni yıl için bütçenizi kurtaracak kararlar almaya başlamanın zamanı gelmiş demektir. Dikkat edeceğiniz birkaç ayrıntıyla bile daha istikrarlı bir bütçe oluşturabilirsiniz. Nedir bunlar? İşte yeni yılda bütçenizi kurtaracak 7 karar...

İçindekiler

1-Bütçe oluşturun

Öncelikle kişisel bütçenizi oluşturmanız şart. Yani bir deftere, hatta isterseniz telefonunuzun not kısmına ya da bilgisayarınıza, mutlaka bir bütçe sayfası oluşturun. Zorunlu harcamalarınızı yazın, gelir gider dengenize bakın. Açık varsa onları kapatmanın yollarını arayın. Hatta yapabiliyorsanız bütçenizden birikim için mutlaka bir miktar para ayırın. Eğer içinden çıkamadığınız bir bütçeye sahipseniz 6. maddeden yardım alın. Sol tarafa zorunlu harcamalarınızı yazın, sağ tarafa ise gelirinizi. Bu toplamda açık varsa bütçeniz tehlike sinyalleri veriyor demektir. Öyleyse aşağıdaki öneriler çok işinize yarayacak.

2-Faturalara dikkat!

Fatura deyip geçmeyin. Şimdi kış da geldi, doğalgaz, elektrik, su, internet, cep telefonu faturaları bütçemizde önemli bir kalem oluşturuyor. Yapacak bir şey yok, bunlar olmadan yaşam olmaz diye düşünmeyin. Biraz dikkat ederek, kendinize uygun tarifeleri seçerek, fatura tutarlarını indirebilirsiniz. Örneğin elektrik için gündüz ya da gece için farklı hesaplamalar yapan farklı bir tarifeye geçebilirsiniz. İnternet ve cep telefonu için de aynı şekilde tarife değiştirerek fatura tutarlarını düşürmek mümkün. Yani az konuşan ama internette çok vakit geçiren biriyseniz, cep telefonu faturanızda internet tarifesi yüksek bir tarife seçin. Doğalgaz kullanımında biraz idareli davranın, kış günü evinizde tişört ile gezmek zorunda değilsiniz. Daha kalın giyinip doğalgazı biraz daha az kullanmak mümkün. Ya da film falan indirmeyen biriyseniz, sınırsız internet tarifesine geçmek gereksiz. Hatta cep telefonunuz varsa ev telefonunu kapatmak da bir çözüm. Ben ev telefonunu kapatıp mobil internete geçtim, böylece yaklaşık 50 TL'lik fatura yükünden kurtuldum. Biraz dikkat ederek doğalgaz ve elektrik faturalarımda da düşüş sağladım.

 

3-Alışveriş büyüsünden uzaklaşın!

Alışveriş merkezlerinde gezmek çok keyifli ve eğlenceli. Ancak orada sürekli yeni moda kıyafetleri görüp, alışveriş büyüsüne kapılmamak mümkün mü? Aslında eminim hepimizin giyebileceği onlarca pantolon kazak vs. vardır. Ancak yenilerini görünce bunları beğenmiyoruz. Alışveriş merkezi gezmeyi hafta sonu eğlence olarak görmeyin. Sahilde yürüyün, ormanlık alanlarda gezinin, parklarda yaptığınız sandviçleri yiyin. Yani isterseniz yapacak bir sürü aktivite bulmak mümkün. Basketbol, voleybol vs. maçları çok indirimli hatta bazen bedava oluyor. Spor karşılaşmalarını izlemeye gidin. Yani alışveriş büyüsünden kurtulmanın yollarına bakın.

4-İndirimleri takip edin

İlle de almanız gereken bir şeyler varsa o zaman indirimi bekleyin. Sezon başında 1 ya da 2 ay geçmeden hemen indirimler başlıyor. Örneğin şimdi yılbaşına doğru indirimler başlar. Ya da çok acilse outlet mağazalarını da tercih edebilirsiniz.

5-Karşılaştırma yapın

Seyahat harcamalarınızdan, telefon ve internet faturalarına kadar pek çok şeyde karşılaştırma yapmak büyük bir kazanç sağlar. Örneğin uçak bileti satın alırken alışık olduğunuz havayolu yerine başka firmalara da bakabilirsiniz. Enuygun tarzı karşılaştırma siteleri, bu konuda büyük kolaylık sağlar. İnternet tarifesinden evinize satın almak zorunda kaldığınız buzdolabı ya da çamaşır makinesi gibi elektronik aletler için de karşılaştırma yapmak çok faydalı. Ozozo.com da bu konuda yardımınıza yetişebilir.

6-İhtiyaç kredisi çekin

Kredi kartınızı ödemekte zorlanıyorsanız ya da birkaç farklı bankaya borcunuz varsa, tek bir bankadan ihtiyaç kedisi çekip kredi kartı ve diğer banka borcunu kapatmayı deneyebilirsiniz. Böylece hem kredi kartı borcunuzu daha uzun vadeye yaymış olursunuz hem de borçlarınızı tek bankaya toplamış olursunuz. Burada hızlı ve kararlı hareket etmek gerekiyor çünkü üst üste gecikme yapmak, kredi notunuzu düşürebilir. Kredi çekmek için kredi notunuzu düşmesini sakın beklemeyin. Kredi kartı borcuna ihtiyaç kredisi desteği başlıklı yazıdan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Ya da borçlarınızı yapılandırmak için bankanızdan yardım isteyin.

7-Tatil için erken rezervasyon

Eğer tatil harcamaları bütçenizde önemli bir kalemi oluşturuyorsa o zaman erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmanız şart. İster otel, ister uçak bileti ya da komple tatil programı alın, erken rezervasyon yapmak bütçenizi rahatlatacaktır. Enuygun bileti karşılaştırmak için acele edin...


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN