Döviz ve altındaki artışa dikkat!

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Kasım ayına piyasalar hareketli girdi. Özellikle Eylül ayından bu yana altın, dolar ve euro da ciddi bir yükseliş var. Haliyle de bankalar küçük küçük faiz artışı yapıyor. Bu türden birikimi olanlar için sıkıntı yok ancak döviz ve altındaki bu yükseliş, günlük hayatımızı nasıl etkileyecek? Önce oranlara bakalım.

Dolardaki artış yaklaşık %15

Dövizde gerek dolar gerekse de euro da hızlı bir artış oldu. 5 Eylül Salı günü 3.43 TL’den alıcı bulan ABD doları, 18 Kasım’da 3.85 TL’ye kadar çıktı. Hatta geçtiğimiz haftalarda 3.91 TL’yi de gördü. Dolarda Eylül ayından bu yana yaklaşık olarak %15’lik bir artış oluştu. Dolardaki bu artış ister istemez yakıt fiyatlarını da etkiledi ve Türk halkı tarihinde ilk kez, dizel benzinin litresini 5 TL’den almaya başladı.

Euro’da da %13’lük artış var

Gelelim Avrupa Birliği para birimi Euro’ya. 5 Eylül tarihinde 4.088 TL’den alıcı bulan Euro, 17 Kasım Cuma gününü 4.54 TL’ten kapattı. Euro bir ara 4.60’a kadar çıktı. Euro’da da yaklaşık olarak %13’lük bir artış oldu. Döviz cinslerindeki bu artış kısa sürede benzin fiyatını arttırınca ulaşım, sonrasında nakliye masraflarının da artmasıyla berebaber de pek çok üründe zamma neden oldu. Bu arada geçtiğimiz hafta Merkez Bankası da enflasyon tahminini %8.7’dan %9.8’e yükseltti.

Altındaki artış %9

Eylül başında 5 Eylül’de gram altının fiyatı 147 TL’ydi. 17 Kasım’da ise gram altının fiyatı 160 TL’ye yükseldi. Dolayısıyla son 2,5 ayda altında da yaklaşık olarak %9’luk bir artış var. Görüldüğü üzere son 2,5 ayda döviz ve altında %10’u aşan bir artış var var. Bu artışlar ister istemez günlük enflasyonu etkiliyor. Yatırım yaparken de, bütçenizi hesaplarken de bu artışları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Dövizdeki bu yükseliş bu hızla artmaya devam ederse bankalar da zorunlu olarak faiz artışına gidecektir. Şu sıralar özellikle konut kredisi gibi yüksek miktarda bir kredi arayışınız varsa bekletmemenizi öneririz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar