Bir miktar birikim yapanlar, kenarda köşede biraz parası olanlar, paranızı iyi yöneterek daha kazançlı hale gelebilirsiniz. Vereceğimiz tüyolara göre bir program yapıp paranızı daha verimli yönetmek isterseniz inceleyin.

Piyasaları takip edin

Döviz, altın, hatta günümüzde buna bir de kripto paralar eklendi. Piyasalardaki güncel hareketlenmeleri iyi takip ederek paranızın gücünü arttırabilirsiniz. Aylık ya da haftalık birikimleriniz için o haftalarda hangi yatırım aracında düşüş varsa tercih edebilirsin. Piyasaları takip ederken mevduat faizlerini de kontrol etmeyi ve bankada paranız varsa ona göre şubenizle pazarlık yapmayı unutmayın.

İhtiyaçlarınızı iyi belirleyin

Harcamalarınızı ihtiyaçlarınıza göre yönetmek parayı yönetmek için en önemli şart. İhtiyaç dışı harcamalar, birikerek ciddi tutarlara dönüşebilir. Bu gereksiz harcamaları sadece iyi bir bütçe yaparak yönetmek mümkün. O halde ihtiyaçlarınızı iyi belirleyin ve buna göre alışverişlerinizi yapın. Dikkatsiz harcamaları biriktirerek nasıl güzel tasarruf yapabileceğinizi görebilirsiniz.

Bütçenizi planlayın

Bütçe hazırlamak büyük bir şirket için ne ifade ediyorsa çekirdek bir aile ya da tek bir kişi için de aynı şey. Bütçe yapmadan, bütçeye hedefler koymadan, paranızı yönetmek mümkün olmaz. Bunun için basit bir ajanda işinize yarayabilir. Sol tarafa gelirinizi, sağ tarafa giderlerinizi yazarak bütçe hazırlamakla işe başlayın. Acil durum fonu, tasarruf için birikimlerinizi ayırın.

Ödemelerinizi düzenli yapın

Kredi, kredi kartı vergi, aidat gibi ödemelerin düzenli yapılması çok önemli. Çünkü sadece ihmalkârlık yüzünden yapılmayan ödemeler kredi notunuzu düşürebilir, gereksiz yere faiz ödemesi yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda sizi ekonomik anlamda sıkıntıya sokabilir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar