Kentsel dönüşümde harç uyarısı

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm uygulaması için 8 bin lirayı bulan harç paralarının alınmaması için tapu müdürlükleri, noter vs. tüm kurumları uyardı.

Vatandaşlardan, yasaya aykırı şekilde harç ve ücret alındığı yönünde şikayetler gelmesi üzerine harekete geçen Bakanlık Türkiye Noterler Birliği, Türkiye Bankalar Birliği, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile tüm valiliklere uyarı yazısı gönderdi. Yazıda, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında yapılacak işlem, sözleşme, devir ve tesciller ile uygulamalarda vatandaşlardan noter, belediye ve tapu harçları ile bazı ücretlerin istendiği yönünde şikayetlerin geldiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

Yazılı uyarı yapıldı

"6306 sayılı Kanun’un 7’nci maddesinin 9’uncu bendinde ’Bu Kanun uyarınca yapılacak işlem, sözleşme, devir ve tesciller ile uygulamalar, noter harcı, tapu harcı, belediyelerce alınan harçlar, damga vergisi, veraset ve intikal vergisi, döner sermaye ücreti ve diğer ücretlerden; kullandırılan krediler sebebiyle lehe alınacak paralar ise banka ve sigorta muameleleri vergisinden müstesnadır’ denilmektedir. Zikredilen hüküm sebebiyle, 6306 sayılı Kanun kapsamında yapılacak işlem, sözleşme, devir ve tesciller ile uygulamalarda hiçbir şekilde kanunun saydığı bu nevi harç, vergi ve ücretlerin alınmaması gerekmektedir."

Yazıda, bu durumun, bütün noterlere, bankalara, tapu taşra teşkilatına, il özel idareleri ve belediyelere duyurulması istendi. Bakanlığın daha önceki uyarısını da Bakanlıktan kentsel dönüşüm uyarısı başlıklı yazımızda vurgulamıştık.

Vatandaşa kira ve faiz yardımı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, dönüşümden yararlanmak isteyenlere maddi kolaylıklar sağlıyor. Bakanlık, dönüşüm kapsamında evlerini boşaltanlara 600 liraya kadar kira yardımı yaparken, faiz desteğini tercih edenlere de bankadan çekilen kredi faizinin yüzde 4’ünü ödeyecek. Konuyla ilgili Kentsel dönüşüm kredisi desteği başlıklı yazımızda ayrıntıları açıklamıştık. Bakanlık ayrıca müteahhitleri de teşvik etmeyi planlıyor. Böylece vatandaş 120 ay vade ve yüzde 8,8 faiz oranıyla 100 bin lira çektiğinde, ödemesi gereken 50 bin liralık faizin 23 bin lirasını Bakanlık verirken, geriye kalan kısmı müteahhitlerin karşılaması hedefleniyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar