Hükümet kentsel dönüşümü daha cazip hale getirmek için çalışmalarını hızlandırıyor. Hatta sadece kentsel dönüşüm değil, evini güçlendirmek isteyenler için de avantajlı kredi seçeneklerinin sunulması planlanıyor.

Bunun için ilk çalışma yapıldı ve kentsel dönüşüm kapsamındaki kredilerde sözleşme, noter, tapu ve belediye harçları, damga veraset intikal vergileriyle döner sermaye ücretlerinin alınmayacağı açıklandı. Ayrıca evini güçlendirmek için kredi çeken vatandaşlar için 50 bin, konut ve iş yerini yeniden yapmak isteyen vatandaşlar da 100 bin lira kredi çekebilecek.

İçindekiler

100 bin TL’lik krediye 25 lira faiz desteği

Güçlendirme ve konut yapım kredi faizinin yüzde 4’ünü iş yeri, yapım kredisinin de yüzde 3’lük kısmını devlet karşılayacak. Kentsel dönüşüm kredi koşulları belli oldu başlıklı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz. Bir örnekle açıklamak gerekirse bankadan 10 yıl vadeli 100 bin lira çekmek isteyen bir vatandaşa Bakanlık 25 bin lira faiz desteği sağlayacak. Kentsel dönüşüm kredisi almak isteyenlerin başvuruları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belirlediği lisanslı kuruluşlarca incelenerek onaylanacak.

Bankaların listesi bakanlığın sitesinden yayınlanacak

Bakanlığın bankalarla görüşmeleri sürüyor. Protokol imzalanan bankaların listesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resmi sitesinden yayınlanacak. Kentsel dönüşüme tabi tutulanlar ya da ev ve işyerlerini güçlendirmek isteyenlerin belediye, noter harçları gibi masrafları ödemeyeceğini ve devletten kredi desteği alacağını bir kez daha hatırlatalım. Evinizin tespitini yapacak firmaların listesini de Bina tespiti yapacak firmalar belli oldu başlıklı yazımızdan bulabilirsiniz.

Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resmi sitesine www.csb.gov.tr sık sık göz atmanızı ayrıca Enuygun.com’un Bilgi bölümü sayfasını da sık sık ziyaret etmenizin faydalı olacağını hatırlatalım.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN