Kemer, Antalya’nın Batı Toros Dağları’nın yamacında yer alan ve turistik açıdan popülerliği fazla olan ilçesi. Masmavi suları, tarihi yerleri ve doğal güzellikleriyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlıyor. Doğa içinde kaybolmak isteyenlere trekking, su sporları ve kamp gibi fırsatlar sunarken, tarih severlere de antik gezi imkanlarını sunuyor.

Antik kentleri, koyları ve birbirinden güzel plajları ile birlikte Kemer’de gezilecek yerleri keşfetmeye başlayalım.

1. Phaselis Antik Kenti

olympos-phaselis-antik-kenti

M.Ö. 7. yüzyılda Rodoslular tarafından kurulan bu kent, Akdeniz’e uzanan bir yarımada üzerinde konumlanıyor. Uzun yıllar Likyalı’nın doğu kıyısının önemli limanlarından biri olmuş ve 4 limana sahip. Günümüze kadar gelen kalıntılar çoğunlukla Roma ve Bizans döneminden oluşuyor. Kuzey ve güney limanlarını birleştiren cadde ve bunu takiben bir meydandan oluşan kentte tiyatro, tapınak veya anıt mezar kalıntıları ve üç agoradan meydana geliyor. Tiyatrosu klasik bir Helenistik dönem tiyatrosu olup Roma döneminde sahne binası eklenmiş. Geç Bizans döneminde ise bu sahne daha çok koruma amacıyla sur görevi görmüş. Kentin en önemli kalıntılarından biri su kemeri diğeri ise büyük ve küçük iki hamam kalıntıları olup küçük olan hamam kalıntısı Roma dönemi hamamlarının ısınma sistemiyle ilgili bilgiler içerir.

Giriş ücreti

 • 220 TL

 • Müze Kart ile ücretsiz.

Açık olduğu saatler

 • 08.00-19.00

Konum Linki

Yazar Notu: Doğa ile iç içe bulunan bu kente geldiğinizde piknik yapmak ve Akdeniz’de yüzmek mümkün. Piknik sepetiniz, kamp sandalyeleriniz ve yedek kıyafetlerinizle gitmenizi tavsiye ederiz.

2. Göynük Kanyonu

goynuk-kanyonu

Kemer’in en popüler gezi duraklarından biri olan Göynük Kanyonu, Likya Yolu üzerinde yer alıyor. Aynı zamanda Beydağları Sahili Milli Parkı olan bu bölge eşsiz manzarası, bitki örtüsü, şelaleleri ile tam bir doğa harikası. Aynı zamanda bu bölge içerisinde yapay gölet, dere ve havuz da bulunduruyor. Dünyanın en iyi 10 trekking parkurları arasına giren bu bölge doğa yürüyüşü için vazgeçilmez bir yer. Aynı zamanda buz gibi masmavi sularında yüzebilir, kamp olanaklarından faydalanıp harika bir tatil rotası oluşturabilirsiniz.

Giriş ücreti

 • 26 TL

 • Rafting için kask ve can yeleği kirası 260 TL

Açık olduğu saatler

 • 09.00-18.00

Konum Linki

Yazar Notu: Doğa sporu severler için kanyon içinde pek çok imkan mevcut. Zipline, body rafting, bot turu gibi su sporları yapabilir tatilinizi daha da keyifli hale getirebilirsiniz. Kanyon içindeki bu aktiviteleri ücret ödeyerek yapabilirsiniz.

3. Olympos Antik Kenti ve Olympos Plajı

olympos-antik-kenti-ve-olympos-plaji

Phaselis’den sonra en popüler olan Olympos Antik Kenti bir diğer liman kentlerinden birisi. Kentteki kalıntılar genellikle Roma, Bizans ve Helenistik döneminden oluşuyor. Doğu-batı doğrultusunda uzanan kent ırmak ağzında yer alıp iki yakayı birbirine bağlayan köprüden oluşuyor. Günümüzde bu köprünün bir ayağı sağlam kalmış olsa da ana hatlarını korumuş diyebiliriz. Kentin gözde yapılarından birisi Roma İmparatoru Markus Aurellius adına yapılmış olan tapınak kapısı, bir diğeri ise Kaptan Eudomus’un Lahdi. En anıtsal kalıntı olarak kabul edilen Bizans kilisesinde ise dönemin mimarisini görebilir, iç duvarlarındaki fresko süslerine yakından bakabilirsiniz. Bunlara ek olarak Piskoposluk Sarayı, Mozaikli Yapı ve Liman Anıtsal Mezarları kentin diğer tarihi yapılar. Antik şehrin içinde dere yolunu takip ederek yürüme mesafesi ile Olympos plajına ulaşmak mümkün. Bu noktada tatilinizi Kemer otelleri ile planlamaya başlayabilirsiniz.

Giriş ücreti

 • 90 TL

 • Müze Kart ile ücretsiz.

Açık olduğu saatler

 • 08.00-19.00

 • 08.30-17.30 (1 Ekim-1 Nisan)

Konum Linki

4. Çıralı – Yanartaş

cirali-yanartas

Olympos’un ‘Sönmeyen Ateşi’ olarak bilinen bu yer kayalıklardan çıkan metan gazı sayesinde sürekli yanar halde. Homeros’un metinlerine dayanarak bu yer efsaneleştirilmiş ve sönmeyen ateş kutsal olarak kabul edilmiş. Üzerine su veya toprak atılsa dahi kısa süreliğine sönüp tekrar yanmaya başlayan bu taşlar 2500 senedir yanmaya devam ediyor. Denizden yaklaşık 200 metre yükseklikte bulunan bu yerin çevresinde piknik yapabilmek mümkün.

Giriş ücreti

 • 16 TL (Kredi kartı geçmiyor)

Açık olduğu saatler

 • 09.00-21.00

Konum Linki

Yazar Notu: Ateşin sıcaklığından dolayı akşamları ziyaret etmenizi ve giderken yanınızda mutlaka takviye su bulundurmanızı tavsiye ederiz.

5. Adrasan Koyu

adrasan

Tertemiz denizi ile şehrin en sevilen plajlarından biri olan Adrasan Koyu, Kemer’den yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer alıyor. 4000 yıllık geçmişe sahip Luvi kökenli ve ana tanrıça anlamına gelen bu yerin etrafı portakal ve çam ağaçlarıyla çevrili. Koyun en dikkat çeken özelliği ise denizinin sığ, taşsız, ince kumlu ve dalgasız olması. Bu yüzden yüzmek için hem yerli hem de yabancı turistler tarafından çokça tercih edilir. Sakin, samimi ve doğal güzelliğiyle büyüleyen bu koyda gezi tekneleriyle mavi bir yolculuğa çıkmak mümkün. Ayrıca bu gezi tekneleriyle çevre koyları da yakından görüp gezme şansına da sahip olabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Yürüyüş yapmayı sevenler için plaj boyunca yaklaşık bir saatlik mesafeyle Adrasan Deniz Feneri’ni görme şansını yakalayabilirsiniz.

6. Tahtalı Dağı

tahtali-dagi

2 bin 365 metre yüksekliğe sahip Tahtalı Dağı, bölgedeki en yüksek dağlardan biri. Zirvesinde bulunan teleferik sayesinde ulaşmak mümkün. Olympos’tan teleferiğe binilerek muhteşem doğa manzarasıyla dağın zirvesine çıkabilirsiniz. Ek olarak bu teleferik Avrupa’daki en uzun, dünyadaki ise ikinci en uzun teleferiği ünvanına sahip. Yamaç paraşütü, dağ bisikleti, motosiklet parkurları ve doğa yürüyüşü gibi pek çok imkan sunan Tahtalı Dağı, spor severler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi.

Açık olduğu saatler

 • 19.00’a kadar (Yazın)

 • 17.00’a kadar (Kışın)

Konum Linki

Yazar Notu: Yükseklik korkusu olan kişilerin dağa çıkma konusunda temkinli olmalarını tavsiye ederiz. Ayrıca üşümemek için yanınıza kalın giyecek alabilirsiniz.

7. Paris 2 Batığı

paris-2-batigi

Dünyanın en özel 100 dalış noktasından biri olan Paris 2 Batığı, I. Dünya Savaşı sonucu Kemer’de batan bir Fransız gemisi. Bu gemi Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul komutasındaki Topçu Bataryası tarafından 1917 yılında batırılmış. Denizin 33 metre uzağında bulunan bu batıkta 6 adet uçaksavar ve 2 adet torpil kovanı hala görülmekte.

Konum Linki

8. Alacasu Cennet Koyu

alacasu-koyu

Kemer’in saklı cennetlerinden biri olarak kabul edilen bu koy merkezden yaklaşık 1 buçuk saatlik uzaklıkta yer alıyor. 175 metrelik plajı, trekking alanları, yüzülecek masmavi suyu ve kamp ile piknik alanlarıyla şehir karmaşasından uzaklaşmak isteyenler için ideal yerlerden biri. Ayrıca tekne turu yaparak bu eşsiz manzaranın tadını da çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Koyda bulunan balıkçı teknelerinin barınaklarında balık satın alabilir, manzara eşliğinde mangal yapabilirsiniz. Bu yüzden yanınızda giderken mangal araç gereci almanız gerekebilir.

9. Beldibi Mağarası

beldibi-magarasi

Kemer’den yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan bu mağara deniz ile kayalıkların birleşme noktasında bulunuyor. Denizden yüksekliği 25 metre olup ve duvarlarında hayvan ile insan figürleri yer alıyor. Daha çok figürler arasında dağ keçisi, geyik ve insanlar ayırt ediliyor. Yapılan çalışmalara göre buradan Neolitik, Paleolitik ve Mezolitik çağlara ait de eserler bulunmuş.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Konum Linki

10. Idyros Antik Kenti

idyros-antik-kenti

1976 yılında kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkan antik kent, Bizans dönemi ile ilgili eserlere yer veriyor. En özel ve göze çarpan eseri geometrik şekilli mozaiği. Buna ek olarak bir şapel kalıntısı ve surlar da dikkat çekmekte.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Konum Linki

Antalya’yı baştan başa keşfetmek için Antalya’da gezilecek yerler yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Otel


ipekincir
İpek İncir
291 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar