Erciyes Dağı’nın büyüleyici manzaraları eşliğinde keşfe çıkabileceğiniz Kayseri, İç Anadolu'nun üçüncü büyük kenti, aynı zamanda önemli bir sanayi ve ticaret merkezi. Erken Tunç Çağı’na uzanan 6000 yıllık uzun bir geçmiş olan ve her köşesinde bu zengin geçmişten izlerle karşılaşabileceğiniz Kayseri, bir dönem Anadolu Selçuklu Devleti’ne de başkentlik yapmış. Hem merkezinde hem de ilçelerinde Eretna Beyliği, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde inşa edilmiş devasa kervansaraylar, etkileyici camiler, kümbetler ve medreseler sıralanan Kayseri tarih, inanç ve kültür turlarının değişmez adresleri arasında. Ayrıca şehir, zengin mutfağı ve dünyaca ünlü yöresel yemekleriyle gastronomi meraklılarını da kendine çekiyor.

Kış aylarında keyifli bir tatil yapabileceğiniz Erciyes Kayak Merkezi, ülkemizin en önemli kuş yaşam alanlarından biri olan Sultan Sazlığı Milli Parkı, her mevsim benzersiz manzaralara şahit olabileceğiniz Gesi bağları, Türkiye’nin en güzel post ormanı olan Hacer Ormanı ve dünyanın en yüksek ikinci şelalesi Kapuzbaşı Şelaleleri gibi onlarca doğa güzelliğini gezme şansı bulabileceğiniz Kayseri’de gezilecek yerleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Kayseri otelleri ile tatilini planlamak için linke tıklayabilirsiniz.

1- Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi

Sadece Türkiye'den değil, dünyanın her yerinden kış tatilleri için binlerce insanın ziyaret ettiği Erciyes kayak merkezi Kayseri’ye sadece 25 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Erciyes Dağı eteklerinde 2150 ile 3400 metre yüksekte yer alan, toplam uzunlukları 100 kilometreyi bulan kayak pistleri ile hizmet veren kayak merkezinde 154 tane suni kar makinesinin yanı sıra 18 tane son teknoloji olanaklarla donatılmış, 26.000 kişi taşıma kapasiteli teleski ve telesiyejler de bulunuyor.

Her zorluk derecesine göre dünya standartlarında kayak pistleri sunan Erciyes kayak merkezinde çocuklar için güvenlikli özel pistler ve çocuk oyun alanları da sağlanıyor. Her yaş grubu için kayak ve snowboard eğitimlerinin verildiği kayak merkezi; kış sezonu, yılbaşı ve bayramlarda ise tamamen doluyor. Orman köşkleri, dağ otelleri, kayak ekipmanları kiralayabileceğiniz işletmeler, restoranlar, kafeler ve hediyelik eşya dükkanları da bulabileceğiniz Erciyes kayak merkezine otellerin ücretsiz servisleriyle veya Kayseri merkezinde her saat bulabileceğiniz minibüslerle 25-30 dakikalık kısa bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

Uçak Bileti

2- Kültepe Ören Yeri

Kültepe Ören Yeri

Kayseri’ye sadece 20 kilometre uzaklıkta, Erciyes Dağı eteklerinde inşa edilen Kültepe Antik Kenti'nden günümüze kalan tarihi yapıları, rehberli turlarla veya kendi başınıza keşfe çıkabilirsiniz. Anadolu’nun en eski krallığı olarak bilinen Kaniş Krallığı’nın merkezi olan antik kent, uzun yıllar boyunca Anadolu ve Mezopotamya arasında önemli bir ticaret merkezi olarak yaşamını sürdürmüş.

Bölgede yazılan yapılan kazlarda Kapadokya Tabletleri olarak bilinen ilk çivi yazısı örneklerinin de bulunduğu Kültepe Ören Yeri, tarih ve arkeoloji meraklılarının kesinlikle uğraması gereken yerler arasında. Haftanın her günü saat 08:30 ile 17:30 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebileceğiniz ören yerine minibüslerle 20-25 dakikalık bir yolculukta ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

3- Erciyes Dağı

Erciyes Dağı

Kayseri'ye yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bulunan ve görkemli manzarasını şehrin her yerinden görebileceğiniz volkanik Erciyes Dağı, 3917 metre yüksekliğiyle İç Anadolu'nun en büyük, Türkiye'nin ise 5. büyük dağı konumunda. Doğa sporları yapmak için Türkiye'de en çok tercih edilen yerlerden olan Erciyes Dağı’nda ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında rehberlerle doğa yürüyüşlerine çıkabilir; dağ eteklerinde kamp, kaya tırmanma, dağcılık ve dağ bisikleti gezileri gibi pek çok aktivite yapabilirsiniz.

Volkanik patlamalarıyla Kapadokya'daki etkileyici kaya oluşumları ve peribacalarının oluşmasına neden olan dağlardan biri olan Erciyes Dağı, aynı zamanda her yıl binlerce insanı kendine çeken Erciyes Kayak Merkezi’ne de ev sahipliği yapıyor. Volkanik kayalarla süslü kıraç arazilerinde fotoğraf safarilerine çıkabileceğiniz görkemli dağ, oksijen seviyesi yüksek temiz havasıyla da yaz aylarında doğa gezilerine çıkmak için ideal bir yer.

Konum Linki

4- Sultan Sazlığı Milli Parkı

sultan sazlığı

Kayseri'ye yaklaşık 85 kilometre uzaklıktaki Yeşilhisar ilçesi sınırlarında yer alan ve sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da en önemli kuş yaşam alanlarından biri olarak gösterilen Sultan Sazlığı Milli Parkı; Yay Gölü'nün büyüleyici manzaraları, 500'e yakın bitki çeşidi ve vahşi yaşam zenginliğiyle doğa severlerin mutlaka keşfetmesi gereken yerlerden biri. Sevimli flamingoları ve turnalarıyla ünlü milli park, göl kenarındaki sazlıklarda ev sahipliği yaptığı 300 türden fazla su kuşu ve göçmen kuşlarından dolayı kuş cenneti olarak da koruma altına alındı.

25.000 hektar gibi yakın büyük bir alanı kaplayan Sultan Sazlığı Milli Parkı’nı yılın her dönemi doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarileri ile keşfe çıkabilir; göl çevresini saran yürüyüş parkurları ve mesire alanlarında tertemiz havada yorgunluk atabilirsiniz. Kuş gözlem teraslarında özellikle göç dönemlerinde binlerce kuşun benzersiz manzaralarını izleyebileceğiniz milli parkın donanımlı kamp alanlarında ise çadırınızı kurarak birkaç gün modern dünyadan uzaklaşarak dinlenebilirsiniz.

Konum Linki

5- Alaca Kümbeti

Alaca Kümbeti

Kayseri’yi gezerken hemen dikkatini çekecek tarihi yapılardan biri de Melikgazi ilçesinde Cumhuriyet Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde güzel bir konumda yer alan Alaca Kümbeti. M.S. 1184 yılında inşa edilen ve Kayseri'deki en eski yapılardan biri olan Alaca Kümbeti, kesme taşlarla inşa edilmiş ve sivri kubbesi ile dikkat çekiyor. Dış bölümleri geometrik şekiller ve bitki desenleriyle süslenmiş anıtsal yapıyı ziyaret ederek Selçuklu ve Beylik dönemi mimari özelliklerini yakından inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

6- Gesi Bağları

Gesi Bağları

Kayseri merkezine sadece 9 kilometre uzaklıkta yer alan Gesi bağları, pek çok türkü ve hikayeye konu olmuş mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Melikgazi ilçesi sınırlarında yer alan ve bağlarda kullanılan gübreleri için yetiştirilen güvercinlerin kayalara oyulmuş yuvaları ile ünlü Gesi bağlarını gezerken Kapadokya'da görmeye alıştığımız manzaralarla karşılaşacaksınız. Yemyeşil doğal güzellikleri, büyüleyici kuş yuvaları ve temiz havasıyla doğa gezilerinin de değişmez adreslerinden biri haline gelen Gesi bağlarında hem harika fotoğraflar çekebilir hem de geleneksel Kayseri lezzetlerini tadarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

7- Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık hava müzesi

Kayseri'ye sadece 72 kilometre uzaklıkta yer alan Göreme Açık Hava Müzesi, günübirlik gezilerin en sevilen adreslerinden biri. Şehrin simgelerinden olan volkanik Erciyes Dağı, Hasan Dağı ve Güllüdağ'ın patlamasıyla oluşan büyüleyici peribacalarının yanında benzersiz kaya oluşumlarına da ev sahipliği yapan açık hava müzesinde ilk Hristiyanlık dönemlerinde inşa edilen yüzlerce yıllık etkileyici kiliseler, şapeller ve kayalara oyulmuş manastırlar arasında unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz.  

1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen ve Türkiye’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Göreme Açık Hava Müzesi, Hz. İsa’nın hayatı ve dini hikayelerin tasvir edildiği benzersiz duvar resimleriyle ünlü Rahipler Manastırı, Aziz Vasil Şapeli, Elmalı Kilisesi, Aziz Barbara Kilisesi, Azize Katerina Şapeli ve Tokalı Kilisesi gibi onlarca kilisesi ile yabancı turistlerin de çok ilgisini çekiyor. Haftanın her günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında rehberli turlarla veya kendi başınıza keşfe çıkabileceğiniz Göreme Açık Hava Müzesi’nin inanılmaz manzaralarını sıcak hava balon gezileriyle de kuş bakışı izleyebilirsiniz.

Konum Linki

8- Kayseri Osmanlı Sokağı

Osmanlı Sokağı

Şehir merkezinde tarihte bir yolculuk yapabileceğiniz, yerli ve yabancı turistlerle her zaman hareketli olan Osmanlı Sokağı, sizi modern dünyadan alıp bambaşka bir döneme unutulmaz bir yolculuğa çıkaracak. Kayseri’ye özgü yüzlerce yıllık taş evleri, Arnavut kaldırımı dar sokakları, tarihi ve otantik atmosferiyle şehri gezmeye başlamak için en güzel ideal yerlerden biri olan Osmanlı Sokağı’ndaki bazı konaklar; kafe, hediyelik eşya dükkanı ve butik otel olarak da hizmet veriyor. Büyüleyici ışıklandırmalar eşliğinde akşam yürüyüşlerinde de çıkmanızı önerdiğimiz tarihi sokakta fotoğraflar çektikten sonra bir yol üstü kafesinde mola vererek mistik atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

9- Ali Dağı

Ali Dağı

Kayseri merkezine sadece 17 kilometre uzaklıkta yer alan ve hem yamaç paraşütü hem de doğa sporları yapmak için şehirde en çok tercih edilen yer olan Ali Dağı, doğa gezileri ve fotoğrafçılık turlarının da en sevilen adreslerinden biri. Yamaç paraşütüne uygun yamaçlarından 5000 metreye kadar uzmanlarla yamaç paraşütü yapabileceğiniz ve Kayseri’nin kuş bakışı manzaralarını izleyebileceğiniz Ali Dağı, son yıllarda sadece Kayseri’nin değil Türkiye’nin de en popüler yamaç paraşütü merkezlerinden biri haline geldi.

Kuzey rüzgârları alan 2 tane yamaç paraşütü pistinin yanı sıra iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları, dağ bisiklet parkurları, kamp alanları, kaya tırmanma ve dağcılık imkanlarıyla yılın her mevsimi ziyaret edilen Ali Dağı, şehrin panoramik manzaralarının fotoğraflarını çekmek için de ilk uğramanız gereken yer.

Konum Linki

10- Kayseri Cumhuriyet Meydanı

Kayseri Cumhuriyet Meydanı

Kayseri’nin güzelliklerini keşfetmeye başlamak için en ideal nokta olan Cumhuriyet Meydanı, hem tarihi hazineleri hem de kaliteli restoranları, kafeleri ve hediyelik eşya dükkanları ile şehrin en hareketli yerlerinden biri. 1906 yılında inşa edilen etkileyici Kayseri Saat Kulesi ile şehrin simgelerinden biri haline gelen Atatürk heykeliyle süslü meydan, günün her saati yerli ve yabancı turistlerle hareketli.

Görkemli Kayseri Kalesi, şehrin en güzel camilerinden olan Bürüngüz Camii ve Kurşunlu Camii, yüzlerce çeşit yöresel ürün bulabileceğiniz Kayseri Kapalı Çarşı gibi birçok turistik noktaya kısa bir yürüyüş mesafesindeki Kayseri Cumhuriyet Meydanı, yıl boyu pek çok kutlama veya etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Melikgazi ilçesinde Seyit Burhanettin Bulvarı üzerinde bulunan hareketli meydana kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçlarıyla rahatça gidebilirsiniz.

Konum Linki

11- Aladağlar Milli Parkı

Aladağlar Milli Parkı

55.000 hektara yakın yeşil alanı kapsayan, Kayseri'nin yanı sıra Niğde ve Adana sınırlarına kadar uzanan Aladağlar Milli Parkı, sadece Türkiye'den değil tüm dünyadan doğa severleri kendine çeken büyüleyici güzellikleri ile görülmeye değer yerler arasında. Yılın her mevsimi rehberli doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık safarileri ve bisiklet turlarının düzenlendiği milli park, aynı zamanda Zamantı Irmağı’nda gerçekleştirilen rafting etkinlikleriyle de son yıllarda çok popüler.

Endemik bitki türleri, onlarca çeşit kuş türü ve vahşi yaşam güzellikleri ile Türkiye'nin önemli tabiat cennetlerinden biri olan ve el değmemiş güzelliklerinin korunması amacıyla 1995 yılından beri koruma altına alınan Aladağlar Milli Parkı’nda uzmanlarla birlikte yamaç paraşütü yaparak kilometrelerce uzanan yemyeşil manzaraları kuş bakışı izleyebilirsiniz. Kızılçam, köknar, sedir, ardıç ağaçları arasında uzanan yürüyüş parkurlarında irili ufaklı şelaleler, devasa buzul kayalıkları ve buz gibi dereler arasında yılın yorgunluğunu atabileceğiniz park, özellikle sonbaharda sunduğu benzersiz manzarasıyla doğa fotoğrafçılarının ilk adreslerinden biri.

Konum Linki

12- Kayseri Kalesi

Kayseri Kalesi

Şehrin merkezinde Cumhuriyet Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan ve görkemli surlarıyla turistlerin en çok ziyaret ettiği simgesel yapı olan Kayseri Kalesi, gezinizde ilk görmeniz gereken tarihi hazinelerden biri. M.S. 3. yüzyılda Roma döneminde inşa edilen, Bizans döneminde ve Anadolu Selçuklu döneminde geliştirilen Kayseri Kalesi, Türkiye'nin günümüze kadar sağlam kalmış en etkileyici kalelerden biri olarak ilgi görüyor.

İç kale ve dış kale olarak iki farklı bölümden oluşan devasa yapının etkileyici burçları, kuleleri ve yaşam odaları arasında keyifli bir gezi yapabilir; kalenin içindeki tarihi Fatih Sultan Mehmet Camii’ni ziyaret edebilirsiniz. Melikgazi ilçesinde Toker Caddesi'nde bulunan Kayseri Kalesi, haftanın her günü 24 saat boyunca açık.

Konum Linki

13- Emir Ali Kümbeti

Emir Ali Kümbeti

Kayseri’ye bir dönem egemenlik kurmuş Eretna Beyliği hükümdarı Emir Erdoğmuş için yaptırılan etkileyici Emir Ali Kümbeti, Seyyid Burhaneddin Türbesi’nin hemen yanında ziyaret edilebilir. 1351 yılında inşa edilen kümbet, 1955 yılında restore edilerek ziyarete açıldı. Halk arasında Pişrev Ali Türbesi olarak bilinen ve türbenin altındaki mumyalık bölümüyle de dikkat çeken Emir Ali Kümbeti, kesme taşlarla inşa edilmiş ve tonozlar ile örtülmüş çarpıcı bir yapı. Kemerli kapısı, sivri kemerleri ve dönem özelliklerini yansıtan taş süslemeleriyle de ilgi çeken kümbet, Kayseri inanç ve kültür turlarının bir parçası konumunda.

Konum Linki

14- Tekir Yaylası

Tekir Yaylası

Erciyes Dağı eteklerinde uzanan Tekir Yaylası, yaz sıcak günlerinde bile serin kalan tertemiz havası ve bakir doğal güzellikleri ile doğa severlerin son yıllardaki en gözde kaçış noktalarından biri. Hem kendi başınıza hem de rehberli doğa gezileri ve yayla turlarıyla keşfedebileceğiniz, deniz seviyesinden 2500 metre yükseklikte yer alan Tekir Yaylası, donanımlı kamp alanları ile aynı zamanda Kayseri'nin en popüler kamp alanlarından da biri.

İlkbahar ve sonbahar aylarında rengarek yayla çiçekleri, ahşap yayla evleri ve etkileyici Erciyes Dağı manzaraları eşliğinde oksijen seviyesi yüksek havada yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz Tekir Yaylası'nda yaz aylarında düzenlenen şenliklere katılarak da halk oyunlarından yarışmalara kadar pek çok aktiviteyle eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

15- Kayseri Kapalı Çarşı

Kayseri Grand Bazaar

Önemli ticaret yolları üzerinde yer aldığı için yüzlerce yıl boyunca büyük bir ticaret merkezi olan ve günümüzde de Anadolu’nun en büyük ticaret şehirlerinden biri olan Kayseri'de yerli ve yabancı turistlerin alışveriş yapmak için ilk uğradığı yer ise tarihi Kayseri Kapalı Çarşı. 1497 yılında inşa edildiği günden beri Kayseri'nin en hareketli yerlerinden biri olan ve 15 farklı bölümden oluşan çarşı, İstanbul Kapalı Çarşı’dan sonra Türkiye'nin en büyük kapalı çarşısı olması ile ünlü.

1800 tane dükkanın hizmet verdiği Kayseri Kapalı Çarşı'da şehrin lezzetli sucuk, pastırma ve mantılarının yanı sıra bölgeye özgü el sanatı ürünleri, gümüş ve bakır işleri, yöresel giysiler, antikalar ve Kayseri temalı hediyelik eşyalar gibi binlerce ürünü bir arada bularak harika bir tatil alışverişi yapabilirsiniz. Hem klasik Osmanlı mimarisini yansıtan etkileyici taş tasarımı hem de zengin alışveriş seçenekleriyle Kayseri Kapalı Çarşı, gezinizde kesinlikle uğramanız gereken yerler arasında.

Konum Linki

16- Kıranardı Kent Ormanı (Kayseri Kent Ormanı)

Kayseri Kent Ormanı

Kayseri Kent Ormanı olarak da bilinen ve Melikgazi ilçesinde Yayla Yolu Caddesi üzerinde uğrayabileceğiniz Kıranardı Kent Ormanı, şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşmak için gidebileceğiniz en popüler yeşil alanlardan biri. Erciyes Dağı ve Kayseri'nin kuş bakışı manzaralarını sunan seyir terasları, yürüyüş yolları, sevimli ördeklerin yüzdüğünü göletleri, bitki çeşitliliği ve şehre hakim tepelerde sıralanan çardaklarıyla keyifli bir doğa gezisi sunan Kıranardı Kent Ormanı’na özellikle akşam gezilerinde uğrayarak ışıl ışıl Kayseri manzaralarının harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Hafta sonları piknik alanlarının tamamen dolduğu kent ormanına toplu taşıma araçlarıyla şehir merkezinden 10-15 dakikalık kısa bir yolculukla ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

17- Derebağ Şelalesi

Derebağ Şelalesi

Kayseri merkezine yaklaşık 90 kilometre uzaklıktaki Yahyalı ilçesi sınırlarında yer alan Derebağ Şelalesi, gezinizde mutlaka görmenizi önerdiğimiz doğa harikalarından biri. 15 metre yükseklikteki kayalar arasından akan bembeyaz suları, buz gibi şelale göletleri, endemik bitki türleri ve vahşi yaşam zenginliğinin yanı sıra Derebağ Şelalesi, iyi düzenlenmiş mesire alanlarıyla da hem Kayseri halkı hem de de turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor.

Her mevsim doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık safarilerine çıkabileceğiniz şelalede tertemiz havada sunulan ve organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar tadabileceğiniz kır bahçeleri de bulabilir ve şelalenin kar sularıyla dolan kaya göletlerinde yaz aylarında serinleyebilirsiniz.

Konum Linki

18- Kurşunlu Camii (Mimar Sinan Camii)

kurşunlu cami

Kayseri, etkileyici camiler konusunda oldukça zengin bir şehir ve gezinizde kesinlikle ziyaret etmenizi önerdiğimiz Kurşunlu Camii (Mimar Sinan Camii), Ağrınas’ta doğan Mimar Sinan’ın Kayseri’de günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış tek eseri. 1585 yılında inşa edilen Kurşunlu Camii, klasik Osmanlı mimarisinin yanı sıra çarpıcı kalem nakışlarıyla ünlü iç süslemeleri, sivri kemerleri, kubbeli şadırvanı ve camiye ismini veren kurşun kaplı kubbesiyle şehrin simgesel yapılarından biri.

Kesme taşlarla çift revaklı olarak tasarlanan Kurşunlu Camii, Kayseri’nin en güzel camilerinden biri olarak hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor ve hala hizmet vermeye devam ediyor. Merkezi ilçe Kocasinan’da Park Bulvarı üzerinde güzel bir konumda bulunan camiye kısa bir yürüyüşle rahatça gidebilirsiniz.

Konum Linki

19- Yamula Barajı

Yamula Barajı

Kayseri merkezine 25 kilometre uzaklıkta Kızılırmak Nehri üzerine inşa edilen Yamula Barajı, sunduğu güzel manzarasıyla doğa gezilerinin değişmez adreslerinden biri haline geldi. Yaz aylarında yelken ve kano yarışlarının düzenlendiği baraj gölünde hem yüzebilir hem de sandal ve gondollarla keyifli gezilere çıkarak eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Balık bolluğundan dolayı Kayseri'de düzenlenen balıkçılık turlarının merkezlerinden biri de olan Yamula Barajı’nın çevresindeki alabalık çiftliklerinde de mola verebilir, çarpıcı göl manzaraları eşliğinde taze balıklar ve yöresel mezeler tadabilirsiniz.

Konum Linki

20- Kayseri Bedesteni

Kayseri Bedesteni

Kayseri'nin merkezi ilçelerinden Melikgazi’de gezebileceğiniz başka bir önemli yapı da günümüze kadar sağlam kalmış mimarisiyle ilgi gören Kayseri Bedesteni. 9 kubbeli ve dört köşe planlı olarak 1497 ile 1498 yılları arasında inşa edilen ve yüzlerce yıl boyunca kumaş satıcılarına ev sahipliği yapan bedesten, günümüzde de önemli bir ticaret merkezi. İçerdeki dükkanlarda yöresel giysilerden Kayseri’nin ünlü el yapımı halı ve kilimlerine, antika eşyalardan bakır ürünlerine kadar onlarca çeşit ürün bulabileceğiniz ve keyifli alışverişler yapabileceğiniz Kayseri Bedesteni, küçük taş dükkanları ve güzel mimarisiyle yabancı turistlerin de çok ilgisini çekiyor.

Konum Linki

21- Hürmetçi Köyü ve Sazlığı

Hürmetçi Köyü

Kayseri'ye sadece 17 kilometre uzaklıkta yer alan ve çok sevilen bir doğa gezisi alanı da Hürmetçi Köyü. Karlarla kaplı Erciyes Dağı'nın manzarasının süslediği ovalarda özgürce koşan yılkı atlarıyla ünlü köy, bu vahşi ve güzel atların fotoğraflarını çekmek isteyen dünyanın her yerinden gelen insanı kendine çekiyor.

El değmemiş bakir doğası, gün batımında izleyebileceğiniz büyüleyici Erciyes Dağı manzarası ve tertemiz havasıyla doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık turları veya kamp yapmak için mutlaka uğramanızı önerdiğimiz Hürmetçi Köyü’nde bölgede yetiştirilen organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltıları ve yöresel lezzetleri tadarak da güzel zaman geçirebilirsiniz. Yılın her mevsimi düzenlenen turların yanı sıra Kayseri Otogarı’ndan hareket eden minibüslerle de köye 20-25 dakika içinde gidebilirsiniz.

Konum Linki

22- Engir Gölü (Koramaz Vadisi)

Engir Gölü

Türkiye'nin en önemli kuş yaşam alanlarından biri olan Engir Gölü, aynı zamanda 40 hektara yaklaşan büyüklüğüyle Kayseri’nin en sevilen gezi alanlarından da biri. 1. derece doğal sit alanı olarak korunan göl, sulak alanları ve sazlıklarında yaşayan 150'ye yakın farklı kuş türünden dolayı sadece Türkiye'nin değil, dünyanın her yerinden doğa fotoğrafçılarını kendine çekiyor.

Türkiye'nin en büyük balıkçıl kolonilerine ev sahipliği yapan Engir Gölü ve Koramaz Vadisi’nde erguvani balıkçıl gibi ender görülen pek çok balıkçıl türünü yakından görme şansı bulabilirsiniz. İlkbahar ve yaz aylarında kuşların göç dönemlerinde gökyüzünü saran binlerce kuşla büyüleyici manzaralara şahit olabileceğiniz Koramaz Vadisi’nde karlı dağların manzaraları eşliğinde tertemiz havada doğa gezilerine çıkarak da harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

23- Soğanlı Vadisi

Soğanlı Vadisi

Şehir merkezine sadece 80 kilometre uzaklıkta yer alan ve hem tarihi önemi hem de büyüleyici manzaralarıyla günübirlik gezilerin değişmez adreslerinden biri haline gelen Soğanlı Vadisi, tarih ve kültür meraklılarının yanı sıra fotoğrafçılık tutkunlarının da mutlaka uğraması gereken bir yer. İlk Hristiyanlık döneminde bölgeye gelen rahip ve keşişler tarafından inşa edilmiş Kapadokya’ya özgü kaya kiliseleri, yerleşim yeri olarak kullanılan mağaralar, etkileyici kiliseler ve manastırlarıyla ünlü vadide Aziz Barbara Kilisesi, Karabaş Kilisesi, Kubbeli Kilisesi, Yılanlı Kilisesi gibi birbirinden ilginç tarihi yapıları gezme şansı bulacaksınız.

M.Ö. 4. yüzyıl civarında inşa edilen kiliseler; iç mekanlarını süsleyen freskler, Hz. İsa’nın hayatından sahneler ve dini tasvirler ile ziyaretçilerini büyülüyor. Kayseri’den rehberli turlarla, fotoğraf safarileriyle veya minibüslerle kısa sürede ulaşabileceğiniz Soğanlı Vadisi’nin gezerken hediyelik eşya satıcılarında çok sevilen el yapımı bez bebekleri incelemeyi de unutmayın.

Konum Linki

24- Kapuzbaşı Şelaleleri

Kapuzbaşı Şelaleleri

Zambiya’da bulunan Victoria Şelalesi’nden sonra dünyadaki en yüksek ikinci şelalesi olan Kapuzbaşı Şelaleleri, Türkiye’nin görülmesi gereken doğa harikalarından biri. Görkemli manzarasıyla tüm dünyadan insanların ilgisini çeken ve 7 tane şelalenin birleşmesinden oluşan Kapuzbaşı Şelaleleri, 60 metreyi bulan yüksekliklerden dökülen sularıyla büyüleyici bir manzara sunuyor.

Çevresini iyi düzenlenmiş yürüyüş yollarıyla keşfe çıkabileceğiniz ve tertemiz havasında mesire alanlarında piknik yapabileceğiniz şelaleler, aynı zamanda buz gibi sularla dolu kaya göletleriyle sıcak günlerinde çok sevilen bir kaçış noktası. Yılın her mevsimi fotoğrafçılık turları ve doğa yürüyüşlerinin değişmesi adreslerinden olan Kapuzbaşı Şelaleleri, Yahyalı ilçesine bağlı Küçükçayır Köyü sınırında yer alıyor ve Kayseri merkezine yaklaşık 145 kilometre uzaklıkta.

Konum Linki

25- Mimar Sinan Parkı

Mimar Sinan Parkı

Kayseri'nin en sevilen parklarından ve buluşma noktalarından biri olan Mimar Sinan Parkı, Kocasinan ilçesinde Atatürk Bulvarı üzerinde bulunuyor. Şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşabileceğini peyzajı çiçek bahçeleri, yürüyüş parkurları, koşu yolları, spor sahaları, geniş çocuk oyun alanları ve çay bahçeleri ile özellikle hafta sonları çok kalabalık olan Mimar Sinan Parkı’nın göletinde de yaz aylarında su bisikletiyle geziler yaparak güzel zaman geçirebilirsiniz. Akşamları ışıklandırmalar eşliğinde dans eden fıskiyeleri izleyebileceğiniz Mimar Sinan Parkı, şehri gezdikten sonra yorgunluk atmak için de ideal bir yeşil alan.

Konum Linki

26- Şeker Gölü

Şeker Gölü

İsmini eski bir şeker fabrikası arazisinde yer almasından alan Şeker Gölü, çevresindeki Anadolu Selçuklu dönemi yapılarından dolayı halk arasında Keykubat Gölü olarak da biliniyor. Keykubat Dağı eteklerinde güzel bir manzara sunan ve hemen yanında inşa edilmiş I. Alâeddin Keykubad’ın yazlık köşkü için de sıkça ziyaret edilen Şeker Gölü; iyi düzenlemiş yürüyüş yolları, mesire alanları, göl manzaralı restoranları ve kafeleri ile Kayseri’nin sevilen gezi alanlarından biri.

Düğün, nişan ve özel kutlamalar gibi pek çok etkinliğin de gerçekleştirildiği göl, aynı zamanda Keykubat Dağı'nın çarpıcı manzaraları eşliğinde yürüyüş yapmak, yaz aylarında sandal ve teknelerle balık avlama turlarına katılmak veya çam ormanları arasında göl kenarında olta balıkçılığı yaparak dinlenmek için de tercih edebileceğiniz yerler arasında. Şehir merkezine sadece 15 dakika uzaklıkta bulunan Şeker Gölü’ne minibüslerle kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

27- Beştepeler Mesire Alanı

Beştepe

Kayseri merkezine en yakın yeşil alanlarından biri de panoramik şehir manzaraları izleyebileceğiniz Beştepeler Mesire Alanı. Çam ormanlarıyla çevrili ve oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasıyla ilgi gören Beştepeler, özellikle yaz aylarında serin havada piknik yapmak isteyen ailelerle doluyor.

Mesire alanında gün batımı Kayseri’yi izleyebileceğiniz seyir terasları, organik ürünlerle kahvaltı yapabileceğiniz kır bahçeleri, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve çocuk oyun alanları gibi olanaklar da bulabilirsiniz. Melikgazi ilçesinde yer alan Beştepeler Mesire Alanı’na toplu taşıma araçlarıyla kısa sürede gidebilir ve Erciyes Dağı’na kadar uzanan manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

28- Gereme Harabeleri

Gereme Harabeleri

İlk Hristiyanlık döneminin önemli dini merkezlerinden biri olan ve Kayseri'nin Develi ilçesine yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta, Erciyes Dağı'nın eteklerinde uzanan Gereme Harabeleri, Anadolu'da düzenlenen tarih ve kültür gezilerinin önemli rotaları arasında.

Hz. İsa'nın havarilerinden Aziz Paul'un M.S. 532 yılında Hristiyanlığı yaymak için inananlarla bölgeye gelmesi ve burada mabetler inşa etmesi ile yerleşimin başladığı Gereme, Kapadokya’da görmeye alıştığımız taş kilise ve mabetleriyle görülmeye değer güzellikte. Aziz Paul Kilisesi ve Roma döneminde inşa edilen su kemerlerinin kalıntılarını da görebileceğiniz gezinizde Hititler, Asurlar, Frigyalılar ve Romalılar tarafından inşa edilmiş tarihi yapıların günümüze kalan bölümlerini inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

29- Avgunlu Medresesi ve Türbesi

Avgunlu Medresesi

13. yüzyılın ilk döneminde inşa edildiği tahmin edilen ve Kayseri merkezinde Mimar Sinan Parkı içerisinde gezebileceğiniz Avgunlu Medresesi, hem etkileyici taş mimarisi hem de içinde hizmet veren onlarca kitapçı, sahaf ve antikacıyla keyifle gezebileceğiniz yerler arasında. Tek katlı, iki eyvanı ve revaklı avlusu tarzıyla klasik bir Selçuklu dönemi eseri olan medrese, avlusundaki güzel havuzdan dolayı halk arasında Havuzlu Medrese olarak da biliniyor. İlk dönem Selçuklu mimarisini yansıttığı için mimari meraklılarının da sıkça ziyaret ettiği taş medresede hem tarih gezisi yapabilir hem de sahaflardan çok az yerde bulabileceğiniz kitapları alabilirsiniz.

Konum Linki

30- Hunat Hatun Külliyesi

Hunad Hatun Kompleksi

Bölgede pek çok etkileyici yapı inşa ettiren Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubad’ın eşi Mahperi Hatun (Hunat Hatun) adına 1238 yılında yaptırılan Hunat Hatun Külliyesi, Kayseri'nin en önemli tarihi hazinelerinden biri. Klasik Selçuklu mimarisi yansıtan ve Anadolu'daki en güzel külliye örneklerinden biri olarak gösterilen Hunat Hatun Külliyesi, üstü açık kare planlı bir avlu çevresine sıralanmış medrese odalarından oluşuyor. Uzun yıllar dini eğitimlerin verildiği yapı, 1969 yılında arkeoloji müzesi ve daha sonra da etnografya müzesi olarak hizmet vermeye devam etmiş.

Günümüzde restore edilen ve yöreye özgü el sanatı ürünlerinin satıldığı bir çarşı olarak kullanılan külliye, hem kesme taşlarla inşa edilmiş çarpıcı mimarisi hem de zengin alışveriş olanaklarından dolayı sıkça ziyaret ediliyor. Melikgazi ilçesinde Kayseri Arkeoloji Müzesi, Kayseri Kalesi ve Atatürk Evi Müzesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan Hunat Hatun Külliyesi’ni gezdikten sonra hemen yanı başındaki tarihi Hunat Hatun Camii’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

31- Yay Gölü

Yay gölü

Kayseri'nin Develi ilçesi sınırında yer alan Yay Gölü; zengin balık çeşitliliğiyle balık avlama turlarına katılmak, yürüyüşlere çıkmak veya doğa fotoğrafları çekmek için en çok tercih edilen yerler arasında. Sultan Sazlığı’nın bir bölümünü de kapsayan göl, volkanik patlamalarla oluşmuş etkileyici göllerimizden biri.

1972 yılında su kuşları koruma alanı ilan edilen ve yüzlerce göçmen kuşuyla Kayseri’de düzenlenen kuş gözlem turlarının en önemli noktalarından biri haline gelen Yay Gölü’nü gezerken dikkuyruk, gece balıkçılı, alaca balıkçıl, karabatak ve tepeli pelikan gibi pek çok nadir kuş türünü yakından görme şansı bulabilirsiniz. Kayseri’ye yaklaşık 60 kilometre uzaklıktaki göle rehberli turların yanı sıra minibüslerle kendiniz de gidebilirsiniz.

Konum Linki

32- Zamantı Irmağı

Zamantı Irmağı

Kayseri merkezine 68 kilometre uzaklıktaki Pınarbaşı ilçesi sınırlarında yer alan ve Seyhan Nehri'ni besleyen en büyük kollardan olan Zamantı Irmağı, hem geziler hem de doğa sporları yapmak için şehirde en çok tercih edilen yerler arasında. Bitki çeşitliliği ve vahşi yaşam zenginliği ile dikkat çeken Zamantı Irmağı, aynı zamanda bahar ve yaz aylarında düzenlenen rafting etkinlikleriyle de son yıllarda oldukça hareketli.

51 kilometre uzunluğuna sahip ırmağın 15 kilometrelik zorlu rafting parkuru bulunuyor. Etkileyici kanyonlar ve ormanlar arasında ilerleyen parkurda uzmanlarla rafting yapmanın yanı sıra kano ve sandallarla da gezilere çıkarak harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Onlarca çeşit balığıyla bölgenin en popüler balık avlama noktalarından biri de olan Zamantı Irmağı’nda balık avlama turlarına katılarak veya olta balıkçılığı yaparak da doğanın içinde dinlenebilirsiniz. Sessiz ve huzurlu atmosferde piknik yapabileceğiniz mesire alanları, yürüyüş parkurları donanımlı ve kamp alanları ırmağın çevresindeki kanyonlar ise kaya tırmanma, dağcılık ve dağ bisikleti gibi onlarca aktivite yapmak için çok uygun.

Konum Linki

33- Yaman Dede Camii (Panaya Kilisesi)

Yaman Cami

Yaman Dede Camii, Kayseri’nin en ilginç ve güzel camilerinden biri olarak görülmeye değer. 1886 yılında Sultan II. Abdülhamid döneminde Panaya Kilisesi olarak inşa edilen yapı, 1925 yılında Yaman Dede Camii ismini almış. Rum kilisesi olarak inşa edilen ve klasik Rum dönemi mimari özelliklerini yansıtan yapı, kilise görünümüyle hem yerli hem de yabancı turistlerin çok ilgisini çekiyor.

Günümüzde iç bölümleri harabe halinde olan Yaman Dede Camii, çarpıcı dış mimarisiyle hala sıkça ziyaret ediliyor. İnanç ve tarih turlarının yanı sıra kendi başınıza da ziyaret edebileceğiniz tarihi Yaman Dede Camii’nde Rum, Ortodoks ve klasik Osmanlı mimarisinin birleşimini yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

34- Bürüngüz Camii

Bürüngüz Cami

Kayseri'de gezebileceğiniz en etkileyici camilerden biri olan 1977 yılında Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda hizmete açılan Bürüngüz Camii. Şehrin en büyük camilerinden olan ve yüzlerce yıllık mescidin bulunduğu alana inşa edilen yapı, klasik Osmanlı mimarisinin yansıtan tasarımı ve 4 büyük kubbesiyle görülmeye değer mimari eserlerden biri. Merkezi bir konumda bulunan ve Kayseri’nin tarihi yapıları arasında yükselen Bürüngüz Camii, aynı zamanda cam işçiliği ve kubbelerindeki klasik Osmanlı süslemeleriyle de dikkat çekiyor.

Konum Linki

35- Zeynel Abidin Türbesi

Zeynel Abidin Cami

Hz. Muhammed'in torunlarından olan ve 1414 yılında Kayseri'de vefat eden Zeynel Abidin için 1886 yılında inşa ettirilen Zeynel Abidin Türbesi, her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği kutsal yerlerden biri. Klasik Osmanlı mimarisi ile kare planlı ve kubbeli olarak inşa edilen türbenin içerisinde İmam Sultan olarak da bilinen Zeynel Abidin’in etkileyici el oymaları ile süslü sandukası yer alıyor. Kapısındaki Sultan II. Abdülhamid tuğrasıyla da dikkat çeken türbe, dini bayramlar ve kutsal günlerde dua etmek isteyen binlerce kişiyi ağırlıyor. Melikgazi ilçesinde Sivas Bulvarı üzerinde yer alan ve Cumhuriyet Meydanı, Kayseri Kapalı Çarşı, Kayseri Kalesi gibi turistik noktalara oldukça yakın olan Zeynel Abidin Türbesi’ne kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

36- Kayseri Ulu Camii

Kayseri Ulu Cami

Cami Kebir veya Sultan Camii olarak da bilinen ve Danişmentliler döneminde 1143 yılında inşa edildiği düşünülen Kayseri Ulu Camii, hem şehrin en eski hem de en etkileyici camilerinden biri olarak görülmeye değer. Melikgazi ilçesinde ismini verdiği Ulu Camii Caddesi üzerinde yer alan tarihi yapı, ilk dönem Beylik mimarisinin yanı sıra Bizans ve Roma mimarisinden de izler taşıyan sütunlarıyla dikkat çekiyor.

Antik bir kiliseden dönüştürüldüğü tahmin edilen Kayseri Ulu Camii, Selçuklu ile Osmanlı dönemlerinde de bazı değişikliklere uğramış ve genişletilmiş. Huzurlu atmosferi, etkileyici iç mekanları, kesme ve moloz taşlarla inşa edilmiş dış mimarisiyle etkileyici bir yapı olan Kayseri Ulu Camii’yi ziyaret ederek Roma, Bizans, Beylik, Selçuklu ve Osmanlı mimarilerinin bir birleşimine şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

37- Mimar Sinan Evi

Mimar Sinan Evi

Osmanlı İmparatorluğu döneminin en önemli mimarlarından biri olan ve pek çok şaheser inşa eden Mimar Sinan'ın Kayseri'ye 27 kilometre uzaklıktaki Ağırnas’ta doğduğu ev, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Geleneksel taş ve ahşap mimarili bir Kayseri konağı olan ve içindeki tüneller Ağırnas Yeraltı Şehri’ne kadar uzanan ev, 22 yaşına kadar burada yaşayan Mimar Sinan’a pek çok konuda ilham vermiş.

2006 yılında restore edilerek ziyarete açılan ve her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret eden Mimar Sinan Evi’nin dönem mobilyaları ve eşyalarıyla süslü odalarında Mimar Sinan’ın yetiştiği ortamı yakından görebilir, büyük ustanın inşa ettiği eserlerden örnekleri inceleyebilir ve tarihi atmosferde yer altı odalarını keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

38- Özkonak Yeraltı Şehri

Özkonak yeraltı şehri

Şehre yaklaşık 75 kilometre uzaklıktaki Özkonak Yeraltı Şehri, Kayseri’ye en yakın antik yerleşim yerlerinden biri olarak çok ziyaret ediliyor. Bölgeye özgü yumuşak kayalar oyularak inşa edilen ve 3000 rahibin bir arada yaşadığı düşünülen yer altı şehrini gezerken metrelerce uzanan tüneller, devasa sürgülü taş kapılar, mabetler, yaşam odaları ve iç bölümlere temiz hava girmesi için tasarlanmış mühendislik harikası hava bacaları arasında unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

M.Ö. 400’lü yıllarda yapılan ve sonraki dönemlerde geliştirildiği düşünülen Özkonak Yeraltı Şehri, İdiş Dağı yamaçlarından sunduğu çarpıcı manzarası için de yerli ve yabancı turistlerin çok ilgisini çekiyor. Zeus Mabedi’ni mutlaka incelemenizi önerdiğimiz Özkonak Yeraltı Şehri’ni haftanın her günü 08:00 ile 16:15 saatleri arasında rehberli turlarla veya kendi başınıza keşfe çıkarak harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

39- Eski Kayseri Evleri

Eski Kayseri Evleri

Bölgeye özgü mimarileri ile büyüleyici manzaralar sunan, dar ve çıkmaz sokaklarda sıralanan tarihi Kayseri evleri, şehri gezerken sizi bambaşka bir döneme yolculuğa çıkaracak görülmeye değer yapılar. 2 ile 3 katlı, bahçeli ve avlulu olarak tasarlanan, iklim şartlarına uygun olarak hem soğuk hem sıcağa dayanacak şekilde inşa edilmiş tarihi konaklar ve köşkler, Kayseri'de düzenlenen fotoğraf safarilerinin de değişmesi adresleri arasında.

En güzel örneklerini Melikgazi ilçesindeki Gündoğdu Sokak üzerinde görebileceğiniz Kayseri evleri, hem Selçuklu hem de Osmanlı dönemi mimari özelliklerini yansıttığı için mimari severler tarafından da sıkça ziyaret ediliyor. Bazıları müze, kafe veya butik otel olarak hizmet veren konakların avlu, oturma odası, kiler ve sofa gibi iç bölümlerini gezebilir; günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış yüzlerce yıllık mirası yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

40- Kayseri Saat Kulesi

Kayseri Saat Kulesi

Kayseri'nin en bilinen simgesel yapılarından biri de 1906 yılında II. Abdülhamid döneminde inşa ettirilen Kayseri Saat Kulesi. Şehrin hareketli noktalarından Cumhuriyet Meydanı’nda hemen dikkatinizi çekecek olan etkileyici saat kulesi, aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk'ün Kayseri ziyaretinde halka konuşma yaptığı yer olmasıyla da tarihi öneme sahip. Kurtuluş Savaşı döneminde Anadolu ve Rumeli Müdâfaa-i Hukuk Cemiyeti şubesi olarak hizmet vermiş olan küçük bir ofis bölümü de bulunan Kayseri Saat Kulesi, hemen yanındaki görkemli Atatürk heykeli ile birlikte harika bir manzara oluşturuyor.

Konum Linki

41- Döner Kümbet (Şah Cihan Hatun Kümbeti)

Döner Kümbet

Kayseri'de mutlaka görmeniz gereken başka bir etkileyici tarihi yapı olan ve 1276 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubad’ın kızı Şah Cihan Hatun için yaptırdığı Döner Kümbet, Melikgazi ilçesinde güzel bir konumda yer alıyor. Üzerindeki çift başlı kartal, kanatlı pars, kanatlı aslan ve Selçuklu simgelerinden hayat ağacı taş oymalarıyla ziyaretçilerini büyüleyen Döner Kümbet’in 12 bölümü de bitkisel ve geometrik motiflerle süslü. 1980 yılında koruma altına alınan ve tarih meraklıları kadar mimari severlerin de keyifle ziyaret edebileceği Döner Kümbet’e Anadolu Selçuklu döneminden günümüze kadar sağlam gelmeyi başarmış etkileyici taş işçiliklerini görmek için uğramanızı öneririz.

Konum Linki

42- Sahabiye Medresesi

Sahabiye Medresesi

Tarihi medreseler açısından çok zengin olan Kayseri'de gezebileceğiniz başka bir etkileyici medrese de Anadolu Selçuklu sultanı III. Gıyâseddin Keyhüsrev zamanında, 1267 ile 1268 yılları arasında inşa ettirilen Sahabiye Medresesi. Selçuklu mimarisini yansıtacak şekilde kesme ve moloz taşlarla dikdörtgen planlı, açık avlulu olarak tasarlanan medrese, devasa giriş kapısındaki geometrik taş oymacılığı ile döneminin en güzel medreselerinden biri olarak gösteriliyor. Kayseri inanç ve kültür turlarının da bir parçası olan Sahabiye Medresesi, Kocasinan ilçesinde Ahmet Paşa Caddesi üzerinde yer alıyor.

Konum Linki

43- Tuna Parkı

Tuna Park

Kayseri'nin merkez ilçesi Kocasinan'da yer alan ve güzel kokusundan dolayı halk arasında Mis Kokulu Bahçe olarak bilinen Tuna Parkı, hem çiçek severlerin hem de doğa aşıklarının mutlaka uğraması gereken yeşil alanlardan biri. Onlarca farklı endemik bitki türüyle süslü peyzajlı bahçeleriyle çok ilgi gören parkın içerisinde spor sahaları, çocuk oyun alanları, bisiklet ve yürüyüş yolları gibi olanaklar da bulabilirsiniz. Son yıllarda yenilenen Tuna Parkı'na şehir merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabilir ve kabalıklardan uzakta rengarenk çiçekler arasında güzel bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

44- Hacer Vadisi ve Ormanı

Hacer Ormanı

Yedigöller ve Kapuzbaşı Şelaleleri arasında uzanan Hacer Vadisi; devasa buzul kayalıkları, zengin bitki ve vahşi yaşam çeşitliliği ile tüm doğa severlerin görmesi gereken tabiat harikalarımızdan biri. 2750 hektar alanı kapsayan vadi, Türkiye'nin en iyi post ormanı seçilen Hacer Ormanı’na da ev sahipliği yapıyor. Vadi; köknar, meşe, ardıç, sedir, karaçam ağaçları ile çevrili yürüyüş yolları, görkemli kanyon duvarları, dağ yamaçlarında gizlemiş binlerce yıllık mağaraları, irili ufaklı onlarca şelale ve deresiyle doğa severler için adeta bir cennet.

Dağ bisikleti, dağcılık, kampçılık gibi etkinlikler için bir merkez haline gelen ve sadece Türkiye'den değil tüm dünyadan doğa fotoğrafçılarının ilgisini çeken Hacer Vadisi’nde Aladağlar yamaçlarında mola vererek bölgenin panoramik fotoğraflarını da çekebilirsiniz. Kayseri merkezine yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta yer alan vadiye hem doğa gezileri ve fotoğraf safarileriyle hem de minibüslerle rahatça ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

45- Derevenk Vadisi

Derevenk Vadisi

Kayseri'nin Talas ilçesi sınırlarında yer alan ve doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi hazineleriyle de ilgi gören Derevenk Vadisi'ni doğa yürüyüşleri ve kültür turları ile keşfe çıkabilirsiniz. Araçla ulaşımına uygun olmayan ve sadece sarp uçurumlar arasından ilerleyen yürüyüş yollarıyla ulaşılabilen Derevenk Vadisi; buz gibi dereleri, devasa kamyon duvarları, oyma mağaraları ve tarihi kiliseleri ile unutulmaz bir doğa gezisi deneyimi sunuyor. Zorlu bir parkur olmasına rağmen sunduğu güzelliklerden dolayı dünyanın her yerinden yürüyüşçü ve fotoğrafçıların ziyaret ettiği Derevenk Vadisi’nin her köşesinde tarihi bir hazineyle karşılaşabilirsiniz.

Konum Linki

46- Kayseri Atatürk Evi Müzesi

Kayseri Atatürk Evi Müzesi

19. yüzyılda inşa edilen, klasik bir Kayseri konağı olan İmamizade Raşit Ağa Konağı’nda 1983 yılında ziyarete açılan, çarpıcı koleksiyonlarıyla ziyaret edilmeye değer başka bir önemli Kayseri müzesi. 19. yüzyıl dönem mobilyalarla süslü müzenin koleksiyonlarında Mustafa Kemal Atatürk'ün Kayseri ziyareti sırasında çekilen fotoğraflar ve Atatürk'ün balmumu heykelinin yanı sıra kişisel eşyaları ve tarihi belgeler de sergileniyor. Yaz döneminde 09:00 ile 19:00, kış döneminde ise 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz Atatürk Evi Müzesi, hem zengin koleksiyonları hem de şehrin en güzel konaklarından birini inceleme şansı veriyor.

Konum Linki

47- Şirin Aquapark

Şirin aquapark

Sıcak yaz günlerinde hem serinlemek hem de çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirmek için gidebileceğiniz en popüler yerlerden biri de Şirin Aquapark. Kadınlar için ayrı bölümleri bulunan su parkı; her yaş grubu için uygun kaydıraklar, güvenlikli çocuk havuzları, güneşlenme terasları, restoranlar ve kafeler ile özellikle yaz aylarında tamamen doluyor. Düğün salonları ve halı saha tesisleri için de sıkça ziyaret edilen Şirin Aquapark, Kurbanlı Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alıyor ve su parkına hem servisler hem de toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

48- Çöl Gölü

Çöl Gölü

Kayseri’nin İncesu ilçesi sınırlarında yer alan 27 kilometre uzunluğundaki Çöl Gölü, kuraklıktan dolayı tamamen kurumuş durumda ve benzersiz çöl manzarasıyla çok ilginç bir manzaraya sahip. Deniz seviyesinden 1045 metre yükseklikte yer alan ve Ankara ile Kayseri arasında uzanan göl, komşu şehirlerden düzenlenen turlarla da sıkça ziyaret ediliyor. Karlı dağların eteklerinde uzanan çöl manzaralarıyla benzersiz fotoğraflar çekebileceğiniz Çöl Gölü, yılın her mevsimi fotoğraf safarileri ve ATV turlarının da değişmez adreslerinden biri.

Konum Linki

49- Seyyid Burhanettin Hazretleri Türbesi

Seyyid burhanettin

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin hocası olan Seyyid Burhaneddin’in türbesi, Kayseri’nin en çok ziyaret edilen türbelerden biri. Hayatının son dönemlerini Kayseri'de geçiren ve burada vefat eden Selahattin Seyit Burhanettin’in mezarı, 1894 yılında türbe haline getirilerek ziyarete açıldı. Çevirisi rengarenk çiçekler ve asırlık çınarlarla çevrili türbe, tarihi öneminin yanı sıra bölgede çok sevilen bir kişi olan Seyyid Burhaneddin için dua etmek isteyen binlerce kişi tarafından da ziyaret ediliyor. Türbe ziyaretinizde Seyyid Burhaneddin’in el yapımı ahşap oymalarla süslü etkileyici sandukasını da yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

50- Kayseri Arkeoloji Müzesi

Kayseri Arkeoloji Müzesi

Binlerce yıllık uzun bir tarihe sahip olan ve tarih öncesi çağlardan Osmanlı dönemine kadar pek çok medeniyetten izler taşıyan Kayseri'nin hazinelerini, Kayseri Arkeoloji Müzesi'ne uğrayarak inceleyebilirsiniz. Kayseri ve çevresindeki antik kentlerde yapılan kazılarda elde edilen paha biçilmez eserler arasında Tunç Çağı mermerleri, Asur Koloniler Çağı’na ait çarpıcı sikkeler, etkileyici yazılı tabletler, el sanatı ürünleri, vazolar ve mühürler yer alıyor.

Frig, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserlerin de sergilendiği müzenin 8700 m2 büyüklüğündeki bahçesinde ise devasa taş heykeller, mezar stelleri ve lahitlerin de fotoğraflarını çekebilirsiniz. Bölgenin en büyük müzelerinden biri olan ve 1969 yılından beri hizmet veren Kayseri Arkeoloji Müzesi, Melikgazi ilçesi Kazancılar Caddesi üzerinde yer alıyor ve pazartesi günleri hariç her gün 09:00 ile 17:00 saatleri arasında açık.

Giriş ücreti

  • 75 TL
  • Müze Kart ile ücretsiz.

Açık olduğu saatler

08.30-17.30

Konum Linki

51- Çifte Kümbet

Anadolu Selçuklu döneminden Kayseri’de kalan etkileyici tarihi hazinelerden bir diğeri de Çifte Kümbet. I. Alâeddin Keykubad’ın eşi ve Eyyubi Hükümdarı Melik Adil’in kızı Adile Sultan için 1247 ile 1248 yıllarında inşa ettirilen kümbet, klasik Selçuklu mimari özellikleriyle dikkat çekiyor. Sekizgen planlı ve kubbeli olarak tasarlanan Çifte Kümbet; kemerli kapısı, el yapımı taş süslemeleri ve günümüze kadar sağlam kalmış çarpıcı mimarisiyle görülmeye değer eserler arasında. Melikgazi ilçesinde Sivas Bulvarı üzerinde, merkezi bir konumda bulunan Çifte Kümbet’e yürüyerek veya toplu taşıma araçlarıyla rahatça gidebilirsiniz.

Konum Linki

52- Berçin Yaylası

Kayseri'ye bağlı Tomarza ilçesinde bulunan ve her yıl düzenlenen Dadaloğlu Şenlikleri ile ünlü Berçin Yaylası; dağ yamaçlarında sıralanmış ahşap yayla evleri, rengarenk yayla çiçekleri, serin ve oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasıyla özellikle sıcak yaz günlerinde keyifli bir kaçış noktası.

Kendi başınıza veya doğa yürüyüşleri ve yayla turları ile keşfe çıkabileceğiniz Berçin Yaylası, aynı zamanda organik ürünlerle hazırlanan kahvaltı ve yöresel lezzetleriyle gastronomi meraklılarını da kendine çekiyor. Doğal güzelliklerini ve huzurlu atmosferini korumayı başarmış yaylada ağustos sonu veya eylül başı gerçekleştiren şenliklere katılarak yöresel halk oyunlarından eğlenceli yarışmalara kadar pek çok etkinlikle güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

53- Hacı Kılıç Camii ve Medresesi

Kayseri'nin merkez ilçelerinden Kocasinan’da gezebileceğiniz başka bir etkileyici Anadolu Selçuklu dönemi yapısı da Hacı Kılıç Camii ve Medresesi. Anadolu Selçuklu Devleti'nin inşa ettiği son medreselerinden olduğu için özel öneme sahip olan ve yüzlerce yıldır sağlam kalan mimarisiyle dikkat çeken medrese, dikdörtgen planlı ve kalın taş duvarlarla inşa edilmiş. Yüzlerce yıl boyunca dini eğitimler verilen medresesin kemerli kapıları, etkileyici taş oymaları, Anadolu Selçuklu dönemini yansıtan motiflerle süslenmiş iç bölümlerini gezebilir ve son dönem Selçuklu mimarisini yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

54- Kayseri Hayvanat Bahçesi

Şehri gezerken çocuklarınızla keyifli zaman geçirebileceğiniz en popüler yerlerden biri de 2013 yılında hizmete açılan Kayseri Hayvanat Bahçesi. 160'dan fazla türde binlerce hayvana ev sahipliği yapan hayvanat bahçesi, aynı zamanda sahipsiz hayvanlar için barınma ve doğal yaşam merkezi olarak da hizmet veriyor.

Aslan ve kaplanlardan sevimli tavus kuşları ve zürafalara kadar pek çok vahşi hayvanı yakından görme şansı bulabileceğiniz Kayseri Hayvanat Bahçesi; buz pisti, spor sahaları, çocuk oyun alanları, kır bahçeleri ve dinlenme tesisleriyle de yılın her dönemi ilgi görüyor. Devasa timsahlar, kertenkeleler ve boğa yılanları ile dolu sürüngenler bölümünü de mutlaka görmenizi önerdiğimiz hayvanat bahçesini haftanın her günü 10:00 ile 17.00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Kayseri’nin en büyük parkı olan Anadolu Harikalar Diyarı içerisinde yer alan Kayseri Hayvanat Bahçesi’ne şehir merkezinden toplu taşıma araçlarıyla 10-15 dakika içinde gidebilirsiniz.

Konum Linki

55- Kayseri Milli Mücadele Müzesi

Kurtuluş Savaşı döneminde pek çok kahramanlığa imza atan Kayseri şehrinde görmeniz gereken etkileyici müzelerden biri de 1893 yılı yapımı tarihi bir lisenin restore edilmesi ile 2016 yılında hizmete başlayan Kayseri Milli Mücadele Müzesi. Günümüze kadar yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen müzenin iyi düzenlenmiş koleksiyonlarında bulunan Kurtuluş Savaşı atmosferini yaşayabileceğiniz etkileyici fotoğraflar ve savaş sırasında Anadolu halkının mücadelesini yansıtan balmumu heykeller görülmeye değer güzellikte.

1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Kayseri'ye taşınma kararı aldığında kullanılan taş mektebi de yakından görme şansı bulabileceğiniz müzede madalyalar, tarihi belgeler ve fotoğrafları arasında unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz. Melikgazi ilçesinde İnönü Bulvarı üzerinde yer alan Kayseri Milli Mücadele Müzesi, pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Konum Linki

56- Tarihi Kayseri Mahallesi

Kayseri'nin binlerce yıllık tarihi dokusunu korumak amacıyla tasarlanan ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen yüzlerce yıllık taş konaklarıyla çok sevilen bir gezi alanı haline gelen Kayseri Tarihi Mahallesi, şehri gezerken ilk uğramanız gereken yerlerden biri. Taş ve ahşap mimari olarak iki veya üç katlı olarak tasarlanmış onlarca konağın sıralandığı sokaklar; yol üstü kafeleri, ressamları, müzisyenleri, hediyelik eşya dükkanları, yöresel lezzetler tadabileceğiniz restoranları ve butik otelleriyle özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle doluyor.

Hem harika fotoğraflar çekmek hem de tarihi atmosferde bir yol üstü kafesinde mola vererek kahvenizi yudumlayarak yorgunluk atmak için Tarihi Kayseri Mahallesi’ne kesinlikle uğramanızı öneririz. Kayseri Kalesi, Kayseri Saat Kulesi ve Kayseri Kapalı Çarşı gibi turistik noktalara çok yakın olan mahalleye kısa bir yürüyüşle kolayca gidebilir, keyifli akşam yürüyüşleri de yapabilirsiniz.

Konum Linki

57- Yeşilköy Şelalesi

Kayseri’ye 117 kilometre uzaklıktaki Yahyalı ilçesi sınırlarında yer alan Yeşilköy Şelalesi, hem harika fotoğraflar çekmek hem de bakir doğal güzellikler içinde dinlendirici bir gün geçirmek için uğrayabileceğiniz tabiat harikalarından. Zamantı Irmağı’ndan beslenen en büyüğü 20, en küçüğü ise 10 metre yükseklikteki şelalelerden oluşan Yeşilköy Şelaleleri; kar sularının erimesiyle yaz aylarında bile buz gibi kalan kaya göletleri, seyir terasları ve şelalelerin çevresini saran yürüyüş yollarıyla keyifli bir hafta sonu gezisi sunuyor. Günün belirli saatlerinde geri çekilen sularından dolayı bilim dünyasının da ilgisini çeken ve üzerinde araştırmalar yapılan Yeşilköy Şelaleleri, yılın yorgunluğunu atmak için Kayseri'de gidebileceğiniz en özel yerler arasında.

Konum Linki

58- Selçuklu Uygarlığı Müzesi

Anadolu Selçuklu Devleti’ne bir dönem başkentlik yapan ve Selçuklu uygarlığından pek çok tarihi esere ev sahipliği yapan Kayseri’de o dönemden kalan paha biçilmez tarihi eserleri, Selçuklu Uygarlığı Müzesi’nde yakından inceleyebilirsiniz. Gevher Nesibe Darüşşifası ile Gıyasiye Medresesi’nin birleşimi olan ve Çifte Medrese olarak bilinen tarihi yapının taş odalarında sergilenen zengin koleksiyonlarıyla çok ilgi gören Selçuklu Uygarlığı Müzesi, 2014 yılından beri hizmet veriyor.

Anadolu Selçuklu mimarisi, kültürü ve sanatını yansıtan binlerce eserin yanı sıra Gevher Nesibe Darüşşifası’nın su, renk ve müzikle tedavi bölümlerini de gezebileceğiniz müze, benzersiz sergisiyle tarih meraklarını yanı sıra bilim ve tıp meraklıları tarafından da sıkça ziyaret ediliyor. Çocuklar için Selçuklu uygarlığını anlatan çizgi filmler ve interaktif bölümler sunan Selçuklu Uygarlığı Müzesi, yıl boyu kültürel ve sanatsal birçok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Kocasinan ilçesinde Tekin Sokak üzerinde bulunan müzeyi pazar günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile 16:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

59- Ali Dağı Yeraltı Şehri

Kayseri'de gezebileceğiniz başka bir tarihi hazine de 2010 yılında iç bölümleri düzenlenerek ve ışıklandırılarak turizme kazandırılan Ali Dağı Yeraltı Şehri. Günümüzden 1300 yıl önce, volkanik patlamalarla oluşmuş yumuşak kayalar oyularak inşa edilen ve 180 metre uzunluğundaki tünelleri, taş salonları ve mabetleriyle ilginç bir gezi deneyimi sunan Ali Dağı Yeraltı Şehri, Kapadokya’da görmeye alıştığımız etkileyici güvercin yuvalarıyla da ilgi çekiyor.

Devasa sürgülü taş kapılarını da mutlaka incelemenizi önerdiğimiz, doğa yürüyüşlerinin yanı sıra arkeoloji turlarının daha sevilen adreslerinden biri olan Ali Dağı Yeraltı Şehri’ni rehberlerle veya kendi başınıza gezebilir, Kayseri merkezine yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta yer alan bu büyüleyici şehri keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

60- Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi

Taş Oda Konağı olarak da bilinen ve 1419 yılında inşa edilen Kayseri’nin en güzel konaklarından birinde hizmet veren Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi; şehrin yüzlerce yıllık gelenekleri, görenekleri, kültürü, zengin mutfağı, yöresel giysileri ve yaşam tarzını anlamak için ilk uğramanız gereken yerler arasında.

Selamlık ve haremlik olarak iki bölüme ayrılmış tarihi konağın çarpıcı koleksiyonlarında Osmanlı dönemi günlük yaşam tarzını yansıtan balmumu heykellerden antika eşyalara, el dokuması Kayseri halı ve kilimlerine kadar pek çok objeyi görebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. 1400'lü yıllardan günümüze uzanan Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait pek çok tarihi eserin de sergilendiği Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi, Cumhuriyet Mahallesi'nde Atatürk Evi Müzesi'nin hemen karşısında yer alıyor ve pazartesi günleri hariç her gün 08.30 ile 17.30 saatleri arasında açık.

Konum Linki

61- Kadir Has Kent ve Mimar Sinan Müzesi

Kayseri Havalimanı yolu üzerinde ultra modern mimarisiyle dikkat çeken Kadir Has Kent ve Mimar Sinan Müzesi, modern müzecilik anlayışıyla 2003 yılında ziyarete açıldı. Fuar Kültür Parkı içinde gezebileceğiniz ve Türkiye'de ilk dijital sergilerine ev sahipliği yapan müzede Kayseri kent mimarisinin yanı sıra Kayseri'de doğan ünlü usta Mimar Sinan’ın şaheserlerinin örneklerini de inceleyebilirsiniz.

6 kata yayılan dijital sergilerinde Kayseri’nin kültürel, ekonomik ve sosyal yaşamının yanı sıra tarihi ve doğal özelliklerini de gözler önüne seren müzede çocukların keyfi zaman geçirebileceği interaktif bölümler de bulunuyor. Kadir Has Kent ve Mimar Sinan Müzesi’ni haftanın her günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Konum Linki

62- Kayseri Yılanlı Dağ

Kayseri merkezine sadece 7 kilometre gibi yakın bir mesafede olduğundan yılın her mevsimi doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık turlarının düzenlendiği Yılanlı Dağ, yamaçlarından sunduğu panoramik Kayseri manzaralarını izlemek isteyen yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Deniz seviyesinden 1700 metre yüksekliğe kadar ulaşan ve birçok antik efsaneye konu olan Yılanlı Dağ; kaya tırmanma, dağcılık, kampçılık ve dağ bisikleti gezileri gibi pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Yaz aylarında serinlemek için uğrayabileceğiniz ve akşamları ışıl ışıl Kayseri fotoğrafları çekebileceğiniz Yılanlı Dağ’a minibüslerle 15-20 dakika içinde kolayca gidebilirsiniz.

Konum Linki

63- Gülük Camii ve Medresesi

Şehrin en eski yapılarından biri olarak 12. yüzyılın ilk yarısında inşa edildiği düşünülen Gülük Camii ve Medresesi, Beylik dönemi ile Selçuklu dönemi mimari özelliklerini yansıtan etkileyici bir yapı. Kesme taşlarla inşa edilmiş kalın duvarları, kabartma taş oymalarıyla süslü giriş kapısı ve sade iç dekorasyonları ile dikkat çeken cami ve medresede uzun yıllar dini eğitim verilmiş. İç bölümlerindeki Selçuklu dönemi çini süslemeleri, geometrik şekiller ve bitkisel desenleri de mutlaka incelemenizi önerdiğimiz Gülük Camii ve Medresesi, günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış mimarisiyle Kayseri’nin görülmeye değer tarihi yapılarından biri.

Konum Linki

64- Kayseri Yeraltı Çarşısı

Anadolu'nun en önemli ticaret şehirlerinden biri olan Kayseri'de yüzlerce çeşit ürünü bir arada bulmak ve güzel bir tatil alışverişi yapmak için 1979 yılında hizmete açılan Kayseri Yeraltı Çarşısı’na uğrayabilirsiniz. Cumhuriyet Meydanı ve Kayseri Kapalı Çarşı’ya kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan ve 10.000 m2 gibi büyük bir alanı kapsayan çarşıda 200’e yakın dükkan hizmet veriyor. Modern mimarisi ile dikkat çeken çarşının içerisinde Kayseri’ye özgü yiyecek ve baharatlardan halılara ve kilimlere, elektronik eşya ve ayakkabılardan tekstil ürünlerine gibi onlarca farklı ürün arasında güzel bir alışveriş yapabilirsiniz. Kayseri Yeraltı Çarşısı, haftanın her günü saat 08.30 ile 18:00 arasında açık.

Konum Linki

65- Kayseri Bilim Merkezi

Kocasinan ilçesinde yer alan ve 2016 yılında hizmete açılan Kayseri Bilim Merkezi, hem bilim ve teknoloji meraklılarının hem de çocuklu ailelerin şehri gezerken mutlaka uğraması gereken yerler arasında. 4000 m2 açık, 3000 m2 kapalı sergi alanları, planetaryum (gezegen evi), laboratuvarlar ve atölyelerin yanı sıra bilim temalı kalıcı sergileriyle de ilgi gören merkezde interaktif bilim şovları izleyebilir veya astronomi eğitimleri de alabilirsiniz.

Türkiye’nin en büyük tematik parklarından biri olan Anadolu Harikalar Diyarı içerisinde ziyaret edebileceğiniz Kayseri Bilim Merkezi, yıl boyu düzenlenen etkinlikleri ve workshoplarıyla her zaman hareketli. Çocuklar için 3 boyutlu sinema salonları ile devasa teleskopları da bulunan ve Tübitak tarafından da desteklenen Kayseri Bilim Merkezi’ni pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00–17:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Konum Linki

66- Ağırnas Yeraltı Şehri

Kayseri merkeze yaklaşık 26 kilometre uzaklıkta yer alan ve Kapadokya bölgesinde görmeye alıştığımız etkileyici yapılara benzeyen Ağırnas Yeraltı Şehri, tarih ve arkeoloji meraklılarının mutlaka uğraması gereken bir tarihi hazine. Milyonlarca yıl önceki volkanik patlamalarla oluşmuş yumuşak tüf kayalar içine yaklaşık 3000 yıl önce oyularak inşa edilen Ağırnas Yeraltı Şehri’nin tünelleri, Ağırnas ilçesinde Mimar Sinan’ın doğduğu evin bodrumuna kadar ulaşıyor.

2005 yılında ziyarete açılan ve 100 metreden uzun tünelleriyle unutulmaz bir gezi deneyimi sunan Ağırnas Yeraltı Şehri’nin Selçuklu ve Osmanlılar dönemlerine kadar kullanıldığı tahmin ediliyor. Rehberli turların yanı sıra kendi başınıza da keşfe çıkabileceğiniz tarihi yapının etkileyici havalandırma sistemlerini de incelemeyi unutmayın.

Konum Linki

67- Anadolu Harikalar Diyarı

Çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirebileceğiniz pek çok farklı bölümü bulunan Anadolu Harikalar Diyarı, Kayseri gezinizde mutlaka uğramanızı öneririz popüler yerler arasında. Onlarca vahşi hayvana ev sahipliği yapan Kayseri Hayvanat Bahçesi’nin yanı sıra korku tünelleriyle ilgi çeken bir lunapark, çocuk oyun alanları, buz pateni pisti ve binicilik tesisleri de bulabileceğiniz temalı park, 800.000 m2 devasa alanıyla Türkiye'nin en büyük temalı eğlence merkezlerinden biri.

Her yaştan çocuk için farklı bölümleri olan Mazakaland Eğlence Dünyası ve Kayseri Bilim Merkezi’ne de uğrayabileceğiniz Anadolu Harikalar Diyarı’nda rengarenk çiçeklerle süslü hobi bahçelerinde ise harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Kocasinan ilçesinde yer alan parkı hafta içi 10:00 ile 18:30, hafta sonları ise 10:00 ile 20:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Konum Linki

68- Sırçalı Kümbet

Onlarca tarihi hazineye ev sahipliği yapan Melikgazi'de Hunat Mahallesi'nde bulunan Sırçalı Kümbet, 14. yüzyıl başlarında Eretna Beyliği kurucusu Alaaddin Eretna’nın babası için inşa ettirdiği anıtsal bir yapı. Kesme taşlar kullanılarak tasarlanan, Selçuklulara özgü taş süslemeleri ve yuvarlak kubbesiyle dikkat çeken kümbet, ismini ise sırça süslemelerinden alıyor. Özellikle kış aylarında kar yağdığında en güzel manzarasını görebileceğiniz ve harika fotoğraflar çekebileceğiniz Sırçalı Kümbet, tarih meraklılarının görmesi gereken tarihi hazinelerden biri.

Konum Linki

69- Ahi Evran Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi

13. yüzyıl başlarında Kayseri'ye gelen ve Anadolu'nun en önemli ticaret birliklerinden biri olan Ahilik Teşkilatı’nı kuran Ahi Evran’dan ismini alan Ahi Evran Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi, kültür meraklılarının mutlaka uğraması gereken bir yer. Yüzlerce yıllık el sanatı ürünleri, yöresel giysiler, el yapımı deri ürünleri ve mesleki aletlerin sergilendiği müzenin 4 farklı galerisinde 500'den fazla eseri yakından görme şansı bulacaksınız.

Kocasinan ilçesinde ismini verdiği Ahi Evran Caddesi üzerinde yer alan Ahi Evran Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi, yüzlerce yıllık ticari geleneği olan Kayseri’nin ticaret kültürünü anlamak için de gidebileceğiniz en güzel yerlerden. Müzeyi cumartesi ve pazar günleri hariç haftanın her günü 08:00 ile 17:00 arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Konum Linki

70- Palas Tuz Gölü

Tuzla Gölü olarak da bilinen ve Sarıoğlan ilçesi sınırlarında yer alan Palas Tuz Gölü, 25 km2 alanı ve bembeyaz manzaralarıyla görülmeye değer güzellikte. Türkiye'nin tuz ihtiyacının bir bölümünü karşılayan göl, Palas Ovası'nın en düşük noktası ve çevresini saran karlı dağların benzersiz manzarasıyla ünlü. Bembeyaz kıyılarında keyifli yürüyüşler yapabileceğiniz Palas Tuz Gölü, aynı zamanda M.Ö. 2000 yıllarına kadar uzanan ve Hititlerden Osmanlılara kadar pek çok medeniyetten izler taşıyan yerleşim alanlarıyla da Kayseri tarih ve kültür gezilerinin sevilen adresleri arasında.

1993 yılında 1. derece doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Palas Tuz Gölü, şifalı çamurları için de sıkça ziyaret ediliyor ve yüzlerce yıldır inşalara şifa dağıtıyor. Onlarca kuş türünü yakından görme şansı bulabileceğini seyir terasları ve göl çevresi boyunca uzanan yürüyüş yollarıyla dinlendirici bir doğa gezisi sunan Palas Tuz Gölü’ne Kayseri merkezinden yaklaşık bir saat içinde ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

71- Mazakaland Eğlence Merkezi

Kayseri'nin merkezi ilçesi Kocasinan'da Sivas Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alan Mazakaland Eğlence Merkezi, 70.000 metrekareden büyük alanı ile hem Kayseri'nin en büyük hem de Anadolu'nun ilk temalı parkı konumunda. Yetişkinlere ve çocuklara özel pek çok farklı bölümü bulunan eğlence merkezinin yapay gölünde gondollarla gezilere çıkabilir; go-kart, hızlı tren, çarpışan arabalar, dönme dolap ve paintball gibi pek çok farklı eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Afrika, Uzak Doğu ve Antik Roma gibi ilginç bölümleri de olan Mazakaland Eğlence Merkezi, her günü saat 13:00 ile 22.30 saatleri arasında hizmet veriyor ve eğlence merkezine Kocasinan belediye otobüsleriyle 15-20 dakikalık kısa bir yolculukla ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

72- Forum Kayseri

Şehir merkezinde Sivas Bulvarı üzerinde yer alan ve Kayseri’nin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Forum Kayseri, hem alışveriş yapmak hem de çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirmek için gidebileceğiniz popüler yerlerden. Ulusal ve uluslararası markaların satıldığı 200'den fazla mağazası, Kayseri ve dünya mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz onlarca restoranları, şık kafeleri, sinema salonları ve dinlenme alanları ile hizmet veren Forum Kayseri, hemen her hafta düzenlenen çocuklara yönelik eğlenceli etkinlikleriyle de çok seviliyor.

Ramazan ayında müzik dinletileri, özel etkinlikler ve söyleşilerin düzenlendiği alışveriş merkezinde her yaş çocuk için farklı bölümleri olan oyun parkı gibi imkanlar da bulabilirsiniz. Kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçlarıyla rahatça gidebileceğiniz Forum Kayseri, haftanın her günü saat 10:00 ile 22:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

73- Köşk Medresesi

Kayseri ve Orta Anadolu’da uzun süre hakimiyet kuran Eretna Beyliği’nin kurucusu Alaeddin Eretna tarafından inşa ettirilen başka bir etkileyici yapı da Melikgazi ilçesinde Gültepe Mahallesi'nde yer alan Köşk Medresesi. Geniş avlusunda hükümdarın eşi Sulipaşa Hatun için yaptırılan türbenin de bulunduğu yapı, 1339 yılından beri sağlam bir şekilde ayakta kalmayı başarmış. Uzun süre dini ve ilmi eğitimlerin verildiği odalarını gezebileceğiniz Köşk Medresesi’nde Eretna ve Anadolu Selçuklu dönemine özgü taş işçiliğini de yakından görebilirsiniz. Günümüzde aşevi olarak hizmet vermeye devam eden tarihi medreseye şehir merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabilir ve iç bölümlerini gezebilirsiniz.

Konum Linki

74- Melikgazi Kalesi ve Türbesi

Zamantı Kalesi olarak da bilinen ve Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesi sınırlarında yer alan Melikgazi Kalesi, siyah taşlarla çevrilmiş surları ile bölgeye hakim yüksek bir tepe üzerinde görkemli bir manzara sunuyor. Zamantı Irmağı ile Elbistan arasında uzanan ticaret yollarını gözetlemek ve savunmak amacıyla inşa edildiği düşünülen kaleye küçük bir tırmanışla ulaşarak hem kalenin iç bölümlerini gezebilir hem de etkileyici manzarayı izleyebilirsiniz.

Kalenin hemen yanındaki Melikgazi Türbesi için de ziyaret edilen tarihi yapı, Selçuklular ve Osmanlılar dönemlerinde de geliştirilerek kullanılmış. Devasa burçlarından büyüleyici gün batımı manzaraları izleyebileceğiniz Melikgazi Kalesi, doğa yürüyüşlerinin de önemli bir parçası.

Konum Linki

75- Tekgöz kaplıcaları

Kayseri'nin Kocasinan ilçesine bağlı Yemliha Köyü’nde yer alan Tekgöz Kaplıcaları, yüzlerce yıldır olduğu gibi günümüzde de insanlara şifa dağıtıyor. 800 yıldan uzun zamandır hizmet veren kaplıcaların mineral bakımından zengin suları, eklem ve kas sorunlarının yanı sıra kadın hastalıkları gibi onlarca rahatsızlığın tedavisi amacıyla da kullanılıyor.

Termal oteller ve sağlık tesislerinin bulunduğu kaplıca alanında termal havuzlar veya yüzlerce yıllık taş mimarili hamamlarda hem şifa bulabilir hem de yılın yorgunluğunu atabilirsiniz. Kayseri Otogarı’nda her yarım saatte bir bulabileceğiniz Yemliha Köyü minibüsleri ile kaplıcaya 35-40 dakikalık bir yolculukla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

Kayseri'de gezilecek yerler içeriğimiz sona erdi. İç Anadolu Bölgesi'ne kadar gitmişken Nevşehir'i de gezmek isterseniz Nevşehir'de gezilecek yerler yazımıza mutlaka göz atmalısınız. 


busraguzeller
Büşra Güzeller
167 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar