Kış tatili için en çok tercih edilen yerlerin başında kayak merkezleri geliyor. Ülkemiz kış tatili bakımından da oldukça bereketli bir yer. Birçok kayak merkezinin yer aldığı Türkiye’de kayak için gidilecek yerler arasında ilk sıralarda Erciyes yer alıyor.

Erciyes kayak merkezi uygun fiyatları, ulaşım kolaylığı ve Kapadokya’ya olan yakınlığıyla son yıllarda yerli ve yabancı kayak tutkunları arasında oldukça revaçta olan bir kış tatili rotası haline geldi. Bu yazımızda Erciyes kayak merkezi ile ilgili bilgileri bulacak, tatilini doğru planlayabileceksiniz.

İçindekiler

Erciyes kayak merkezi nerede?

erciyes-kayak-merkezi

Kayseri il sınırları içerisinde yer alan Erciyes kayak merkezi, kent merkezine 25 kilometre, Kayseri Erkilet Havaalanı’na ise 30 kilometre mesafede bulunuyor. Kayak merkezi 3.916 metre yükseklikte bir alanda bulunmakla birlikte, kayak tesislerinin bulunduğu konumdaki yüksekliği 2.510 ile 3.400 metre arasında.

Konum Linki

Erciyes kayak merkezine nasıl gidilir?

erciyes-yyildizkan

Uçak Kış rotanızı Erciyes’e çevirdiyseniz buraya ulaşmanın en kolay yolu Kayseri Erkilet Havalimanı’na uçak bileti almak olacak. Havalimanına indikten sonra oteller bölgesine ulaşmak için araç kiralayabilir, şehir merkezinden minibüslere veya taksiye binebilir ya da transfer araçlar ile varış noktanıza ulaşabilirsiniz. Araç kiralama için bu linkten araştırma yapabilirsiniz.

Tren: Diğer bir alternatif ulaşım aracı ise Kayseri yönüne bir tren bileti almak olacaktır. Tren istasyonundan rahatlıkla minibüs veya otobüslerle kayak merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Araba: Kişisel aracınızla veya havaalanından kiraladığınız özel aracınızla Erciyes kayak merkezine ulaşım sağlamak için Hisarcık kasabasından Tekir Yaylası istikametini takip etmeniz gerekiyor. Düzenli olarak yapılan asfaltlama çalışmaları bölgeye kolaylıkla ulaşmanızı sağlamakta.

Minibüs: Eğer farklı bir alternatif düşünecek olursanız kent merkezinden Develi minibüsleri aracılığıyla kayak merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yazar Notu: Kiralık araç veya transfer için Erciyes kayak merkezinin resmi siteleri üzerinden adresi üzerinden WhatsApp ile iletişime geçebilir, sundukları transfer hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Erciyes kayak merkezine ne zaman gidilir?

erciyes-dagi

Kayak sezonu aralık ortasında başlayıp 1 Mayıs’ta son bulmakla beraber Erciyes’te kayak yapmak için en uygun aylar aralık ve mart arasındaki tarihler oluyor. Neredeyse 5 ayı kapsayan kayak sezonu kayak sporuyla ilgilenen birçok sporcuyu bu bölgeye çekmekte. Sömestr tatilinde ise en kalabalık sezonunu geçirmekte. Küçük sporcular için verilen eğitimler pistleri normalde olduğundan daha kalabalık olabiliyor. Yılbaşında ise birçok kayak merkezinin aksine uygun fiyatlarıyla ve sezon boyunca eksik olmayan karlı pistleriyle alternatif bir yılbaşı seçeneği olabilir.

Bunun dışında, kayak tatilini daha keyifli hale getirmek ve kalabalıktan bir nebzede olsun uzak kalmak için hafta içi bir tatil programı yapmakta fayda var. Bu sayede hem pistler hem de oteller daha az kalabalık olacağı için tatilin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Yazar Notu: Erciyes kayak merkezinde mevcut pistlerin %75’i suni karlama ağıyla beslenmekte. Bu sayede kış sezonu boyunca kayak yapmak mümkün. Kar durumunu ve pistlerin kaymaya müsaitlik durumunu kontrol ederek tatilinizi planlayabilirsiniz.

Erciyes kayak merkezinin özellikleri

hisarcik-erciyes-teleski

Erciyes kayak merkezi farklı zorluk derecelerine sahip pistleriyle birçok kişiye hitap eder nitelikte. 102 kilometrelik 34 farklı pistten oluşan Erciyes kayak merkezinin 4 farklı kapısı bulunuyor. Hacılar, Develi, Tekir ve Hisarcık kapıları ile bu kadar büyük bir alanda en yoğun sezonda bile kalabalığı hissetmiyorsunuz.

Pistler, zorluk derecelerine göre kırmızı, siyah ve mavi olarak kategorilere ayrılmış bulunmakta ve tesislerle kapıların hepsi birbirine bağlanmakta ancak Tekir Kapı merkezi bir noktada ve bütün servis araçları bu noktaya gelmekte. Ayrıca, kayak okulu ve kafeler de Tekir Kapı’da yer almakta.

En kısa pist 300 metre iken en uzun pist 2575 metre uzunluğunda. Bunun yanı sıra 2 adet profesyonel kayak pisti de bulunmakta ve 3400 metreden 2200 metreye kadar kayma imkanı sunmakta. Pistlerde kask takma zorunluluğu var. Bununla birlikte, kayak merkezi ara ve ana istasyonlarda profesyonel güvenlik timleri tarafından sürekli izlenmekte.

Yazar Notu: Kişisel aracınızla gelecekseniz Hisarcık Kapı daha sakin olması sebebiyle daha tercih edilebilir bir konumda.

Erciyes kayak merkezi otelleri

otel-erciyes-enuygun

Erciyes Kayak Merkezi, kent merkezine olan yakınlığıyla burayı ziyaret edecek olan misafirler için merkezde kalma alternatifini de sunmakta. Kayak merkezindeki oteller Kayseri otellerine kıyasla bir tık daha pahalı diğer taraftan eğer merkezde kalıyorsanız otellerin kayak merkezine sağladığı sabah-akşam servisleriyle direkt olarak Hisarcık mevkine gelebilir burada bütün gün kaydıktan sonra otelinize geri dönebilirsiniz. Tatilinizi ister Erciyes merkezde ister Erciyes kayak merkezinde tercih edebilirsiniz, bunun için Erciyes otelleri linkine tıklayarak en uygun otel araştırmasına başlayabilirsiniz.

Yazar Notu: Erciyes kayak merkezindeki oteller pistlere oldukça yakın bir konumda yer almakta. Fakat merkezde fiyatlar daha uygun ve kayak merkezine uzaklığı yalnızca 25 km.

Erciyes kayak merkezi skipass ücretleri

skipass

Erciyes kayak merkezinde teleferik ücretleri diğer kayak merkezlerine kıyasla uygun fiyatları ile dikkat çekiyor. Öncelikle skipass nedir biraz bundan bahsedelim. Skipass, kayak merkezlerinde snowboard veya kayak yapmak için pist ve telesiyej kullanımına izin veren bir bilet/kart sistemi. Bu kartı kullanarak teleferik, teleski ve telesiyej gibi ulaşım sistemlerinden faydalanabilirsiniz. Sezon boyunca kullanabileceğiniz tüm pistlerde geçerli tek bilet uygulaması var. Sınırsız skipass şeklinde değil 1,7,14 binişlik gibi.

2024 skipass fiyatları

 • 1 çıkış 35 TL

 • 7 çıkış 175 TL

 • 14 çıkış 250 TL

 • 30 çıkış 475 TL

 • 50 çıkış 700 TL

 • 100 çıkış 1.300 TL

 • 200 çıkış 2.100 TL

Erciyes kayak merkezinde kayak ekipman ücretleri ne kadar?

erciyes-kayak

Kayak ve snowboard sporlarını yaparken uygun ekipman kullanmak oldukça önemli, kendi ekipmanınız yoksa kayak merkezlerinin ve otellerin birçoğunda ekipman kiralama ve satın alma hizmeti veriliyor. Bu noktada Erciyes Kayak Merkezi’nde Zümrüt Mega Kiralama, Hilton Ski Lounge, Zümrüt Tekir Kapı olmak üzere 3 farklı lokasyondan faydalanabilirsin.

2024 ekipman kiralama ücretleri

 • Kayak takımı kiralama: 200 TL

 • Snowboard takımı: 250 TL

 • Pantolon+mont: 150 TL

 • Eldiven: 50 TL

 • Gözlük: 50 TL

 • Kask: 50 TL

Erciyes kayak merkezinde ders ücretleri ne kadar?

erciyes-kayak-merkezinde-ders-ucretleri-ne-kadar

Erciyes Kayak Merkezi’nde hem yetişkinler hem çocuklar için kayak dersleri mevcut. Bunun yanı sıra grup eğitimleri ve sömestr tatiline özel eğitim programları bulunmakta. Profesyonel eğitmenlerle her yaş grubuna ve seviyeye yönelik eğitimler verilmekte. Bu sayede hem teknik hem de uygulamalı olarak başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar kendinizi geliştirme imkanına sahip olabilirsiniz.

2024 kayak dersi ücretleri

 • Tek kişi için 1 saat 900 TL

 • 2 kişi için ücretler 1.400 TL’ye kadar düşerek daha avantajlı bir fiyat sunuyor.

Erciyes kayak merkezi yeme-içme

erciyes-kayak-merkezi-yeme-icme

Tüm gün kayak yaptınız ve artık yoruldunuz şimdi sırada günün yorgunluğunu atabileceğiniz, lezzetli yemekler yiyebileceğiniz aynı zamanda bütçe dostu bir yer arıyorsunuz. Kayseri mutfağının kendine has sucuğu, pastırması, mantısı, yağlaması, cıvıklısı ve katmeriyle damaklarınızı şenlendirebilirsiniz.

Kayseri Belediyesi’nin işlettiği Kardanadam Kafe Restaurant'a uğrayabilirsiniz. Restoran 3 bölümden oluşuyor: Fast food, alacarte Kayseri mutfağı ve fırın kısmı. Fiyatlar makul ve sunumlar güzel. Tek eksi yanı saat 17.00’de kapanıyor oluşu. Burada güzel bir yemek yiyebilir ardından sıcak bir şeyler içebilirsiniz.

Tekir girişinde büyük restoranların yanı sıra Hacılar kapısı ve Hisarcık kapı mevkilerinde de restoran ve kafeler bulunmakta. Ayrıca, dağın çeşitli istasyonlarında da kafe ve restoranlar mevcut.

Eğer yeme - içme için çok fazla zaman ayırmak istemiyor ayaküstü bir şeyler atıştırayım diyorsanız kayak merkezinin tamanında sucuk/köfte ekmek yiyebileceğiniz yemek istasyonları bulunmakta.

Fiyatlar diğer kayak merkezlerine oranla daha makul bir oranda fakat daha ekonomik olmasını tercih ediyorsanız yanınızda termosunuzu yanınızda getirerek çayınızı-kahvenizi içebilir, Tekir bölgesinde bulunan ücretsiz piknik alanlarında ise barbekü yapabilirsiniz.

Erciyes kayak merkezinde yapılacaklar

erciyes-kayak-merkezinde-yapilacaklar

Biletinizi aylar önce aldınız ve güzel bir kayak tatili yapmayı planlıyorsunuz. Fakat hava durumu sizi bu konuda endişelendiriyor olabilir. Paniğe gerek yok! Çünkü, Erciyes kayak merkezinin %75’i sezon boyunca suni kar takviyesiyle beslenmekte ve pistler kayak yapmaya hazır hale getirilmekte.

Kış sporlarının birçoğunu burada yapabileceğiniz gibi snowkite (uçurtma kayağı) ve heliski (helikopterli kayak) sporları da sizi bekliyor. Erciyes’in sürekli esen rüzgarı ve etrafında hiç ağaç olmaması onu snowkite sporu için dünyada önemli bir merkez haline getirmekte.

Erciyes’te ayrıca teleferikle yüksek noktalara çıkarak buradan kızak kiralayabilir ve aşağıya inerken manzaranın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise karda yürüyüş yapmak olabilir. Kayak pistlerinden ayrılmış yürüyüş parkurlarında kendinizi doğanın kollarına bırakıp dağ manzarası izleyebilirsiniz.

Gün sonunda, muhteşem dağ havası eşliğinde bir kar tatilinin olmazsa olmazı barbeküde sucuk ekmek yiyebilir, daha sonra bir şöminenin başında yanan odun ateşi çıtırtılarıyla salep yudumlayabilirsiniz.

Yazar Notu: Sömestr tatilinde her gün gece kayağı yapılıyor. Normal zamanlarda da cuma ve cumartesi akşamları kayak etkinliği düzenleniyor.

Erciyes, peri bacalarının büyüleyici güzelliğini keşfedeceğiniz Kapadokya’ya çok yakın. Kapadokya’da gezilecek yerler için yazımıza göz atabilirsin.

Uçak Bileti


ipekincir
İpek İncir
288 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar