Geçen sene e-ticarete 30,6 milyar lira harcadık

tugbahacibayramoglu

Son yılların popüler alışveriş şekli internet alışverişini çok sevdik ve geçen yıl sanal alışverişe 30,6 milyar lira harcadık.

Her geçen gün internet üzerinden satış yapan e-ticaret sitelerinin sayısı artıyor. Daha ekonomik ürün bulmamızı yarayan ve çoğu kez zamandan tasarruf ettiren bu sistem sayesinde oturduğumuz yerden kıyafetten, ayakkabıya, aksesuara, mobilya, ev ve elektronik eşyaya kadar pek çok kalemde ürün siparişi verebiliyoruz. Sanal alışverişteki bu talep artışı verilere de yansıdı.

İçindekiler

Bİr önceki yıla göre yüzde 28,6 arttı

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre geçen yıl internette yerli ve yabancı kartlar ile yapılan ödeme işlem adedi bir önceki yıla göre yüzde 28,6 artarak 162 milyona yükseldi. Kartlı işlemlerin tutarı ise bir önceki yıla göre yüzde 34 yükselerek 30 milyar 664 milyon lira oldu.

En yüksek işlem Temmuz'da

Kredi kartlarıyla geçen yıl en yüksek işlem tutarı 3 milyar 186 milyon lira ile temmuzda gerçekleşirken, en az işlem tutarı ise 2 milyar 17 milyon lira ile şubatta yapıldı. Son 5 yılda, ''yerli ve yabancı kartlar'' ile internet üzerinden yapılan alışveriş hacmi, 88 milyar 123 milyon lira olarak gerçekleşti. İnternette güvenli alışveriş yapmak içinse İntenet alışverişinde dikkat edilmesi gereken noktalar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN