• Anasayfa
  • Bilgi
  • İnternet alışverişinde dikkat edilmesi gereken noktalar

İnternet alışverişinde dikkat edilmesi gereken noktalar

tugbahacibayramoglu

İnternet üzerinden alışveriş, hayatımızı kolaylaştıran pratik ve ekonomik bir alışveriş türü. Bu yüzden sanal alışverişe harcadığımız para da her geçen gün artıyor. Sanal alışverişi sevdik sevmesine ancak zaman zaman sorun yaşayanlar da oluyor.

Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği, internet üzerinden yapılan alışverişlerde dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda uyarılarda bulundu. Piyasa değerinin altında ürün satışı yapılan sitelere dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle de internet sitelerinin reklamlarında çıkan ürünlere dikkat. Özellikle elektronik alışverişinde piyasa değerinin çok altında satılan ürünler sahte çıkabiliyor.

Markalaşmış alışveriş sitelerinden korkmayın ancak internet üzerinden reklamını görerek ismini bilmediğiniz bir siteden ürün satın aldığınızda eliniz boş kalabilir.

İçindekiler

Ürün alınıp para iadesi yapılmıyor

Özellikle piyasa değerinin çok altında satılan elektronik eşyalar için satın alınan firmanıın adreslerinde firma yetkililerine ulaşılamaması sık rastlanan bir durum. Verilen telefon arandığında ise ürün geri istenmekte ancak siz ürünü gönderdiğinizde para iadesi yapılmamakta. Bu tip dolandırma olaylarına rastlanabiliyor.

Sahte kargo görevlisine dikkat!

Ya da ürünü teslim etmeye gelen sahte kargo görevlisi sizden parayı alıp gitmekte ve yerine sahte bir ürünle ya da boş bir kutuyla karşılaşabilirsiniz. Kapıda ödemelerde kargo şirketinin resmi olup olmadığını kontrol edin poşetteki resmi barkoda bakın.

Mutlaka makbuz isteyin

Ödeyeceğini tutarla ilgili mutlaka tahsilat makbuzu isteyin. Fatura verilmezse karakola başvurun. Aksi bir durumla karşılaşırsanız Savcılığa ya da Tüketici Dernekleri'ne şikayet etmeyi ihmal etmeyin. Başkalarının da bu kişilerden zarar görmesini engellemiş olursunuz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN