Eşsiz bir deneyim: Doğu Ekspresi hakkında her şey

bengisarihan
İçindekiler

Ülkemizin batısından doğusuna doğru keyifli bir tren yolculuğu yapma imkanı sunan Doğu Ekspresi, özellikle son yıllarda bir hayli popüler hale geldi. Hatta popülaritesi o kadar artı ki TCDD tren seferleri yetmeyince Doğu Ekspresi Ana Hat Treni’ne alternatif olarak turistik gezi planı yapanlara özel Turistik Doğu Ekspresi seferleri düzenlemeye başladı. Seni alıp şöyle unutulmaz bir yolculuğa çıkaracak olan bu tren seferi sayesinde ise bugün unutulmaz bir deneyim yaşayabiliyorsun. Peki Doğu Ekspresi güzergâhları neler, bilet fiyatları ne kadar? İşte Doğu Ekspresi hakkında merak ettiğin her şey.

Doğu Ekspresi güzergâhları neler?

Doğu Ekspresi, Ankara’da başlayıp Kars’ta sona eren ve bu iki güzergâh arası karşılıklı sefer düzenleyen bir tren. Yolculuk aşağı yukarı 25 saat sürüyor ve tren yol boyunca çok sayıda duraktan geçiyor. Ankara – Kırıkkale - Kayseri – Sivas – Erzincan – Karasu - Palandöken – Erzurum – Horasan - Sarıkamış ve Kars ise Doğu Ekspresi seferi boyunca durulacak başlıca destinasyonlar arasında yer alıyor.

Doğu Ekspresi Ana Hat Treni ile Turistik Doğu Ekspresi farklı mı?

TCDD Doğu Ekspresi’ne olan yoğun ilginin sürmesi ve yolcuların bilet bulma sorunu yaşaması sebebiyle 2019 yılında turistik gezilere özel Turistik Doğu Ekspresi seferlerini başlattı. İki treni birbirinden ayıran bazı özellikler mevcut. Bu özellikler ise daha çok yolculuk süreleri ve vagonlarla ilgili. Turistik Doğu Ekspresi’nde yataklı vagonlar bulunurken, ana hat treninde yalnızca pulman ve örtülü kuşetli seçenekleri var. Yani yataklı vagon bulunmuyor. Ayrıca ana hat treni 53 adet durakta duruyor ve oldukça kısıtlı mola süresine sahip. Turistik Doğu Ekspresi ise 29 durakta duruyor ve bazı duraklarda 2,5 – 3 saati bulan geniş molalar veriyor.

Doğu Ekspresi tren kalkış saatleri ve günleri

Pandemi dönemi sebebiyle seferlerine bir yıl ara veren Doğu Ekspresi, 15 Aralık 2022 tarihinden itibaren seferlerine yeniden başladı. Tren 15 Aralık’tan itibaren, çarşamba ve cuma günleri 15:55’te Ankara Garı’ndan Kars’a doğru hareket ediyor. Trenin Kars’tan Ankara istikametine doğru hareketi ise cuma ve pazar günleri saat 22:20’de yapılıyor.

Doğu Ekspresi mola süresi ne kadar?

Doğu Ekspresi Ana Hat Treni toplamda 53 durakta duruyor ve mola süreleri en fazla 5 dakika kadar sürüyor.

Turistik Doğu Ekspresi ise Ankara – Kars yönünde, Erzincan’da 3 saat 25 dk, İliç’te 3 saat 20 dk Erzurum’da 3 saat 25 dk mola verirken; Kars – Ankara yönünde ise Divriği’de 2 saat 43 dk, Sivas’ta 2 saat 9 dk mola veriyor. Geniş molalar sayesinde yolcular bu şehirlerde görmek istedikleri turistik durakları ziyaret edebiliyor, meşhur yemeklerini tadabiliyor.

Doğu Ekspresi vagon özellikleri nasıl?

Doğu Ekspresi’nde pulman, örtülü kuşetli ve yataklı vagon olmak üzere 3 farklı vagon çeşidi bulunuyor. Bu vagonların özellikleri ise şöyle:

Pulman: Trende yolcu koltukları 2+1 yani bir sıra çift kişilik, bir sıra ise tek kişilik koltuklardan oluşacak şekilde dizilmiş. İşte bu yolcu koltuklarına pulman deniyor. Pulman koltuklar hafif arkaya yatırılabiliyor ancak yatak olmuyor. Dolayısıyla bu hat üzerinde daha çok kısa mesafe yolculuklar için tercih ediliyor.

Örtülü kuşetli: Örtülü kuşetli vagon 4 kişilik bir vagon çeşidi. Bu vagonda koltuklar 4 kişinin konaklayacağı biçimde ranza şeklinde yatak olabiliyor. Yatakları yolcular kendileri yapıyor. Temiz nevresim veriliyor. Çoğunlukla 4 kişilik arkadaş grupları ile tercih ediliyor. Ancak eğer iki kişi ya da tek başına seyahat etme fikrin varsa, örtülü kuşetli vagonda tıpkı hostel gibi faklı kişilerle konaklayacağını önceden bilmende fayda var.

Yataklı vagon: Oda olarak içerisinde yatak olabilen koltukların yer aldığı iki kişilik vagon çeşidi. Yataklı vagon içerisinde aynı zamanda bir lavabo, buzdolabı ve masa bulunuyor. Ayrıca odanın ısısını yolcular kendileri ayarlayabiliyor.

Yataklı vagon yalnızca Turistik Doğu Ekspresi’nde bulunuyor. Ana hat treninde ise kuşetli, pulman ve yemek vagonu mevcut.

Doğu Ekspresi’nde restoran var mı?

Hem Doğu Ekspresi Ana Hat Treni’nde hem de Turistik Doğu Ekspresi’nde yemekli vagon bulunuyor. Sabah kahvaltısı, akşam yemeği menüsü de bulunan yemekli vagon, sonsuz çeşide sahip olmasa da karnını doyurabileceğin çeşitte yemeğe ve atıştırmalıklara sahip. Alkol satışı ise yapılmıyor. Yemeklerini mutlaka yemekli vagonda yemek durumunda değilsin elbette. Dışarıdan dilediğin yiyeceği getirebiliyorsun.

Doğu Ekspresi’nde tuvalet ortak mı?

Yataklı vagonlarda vagon başında ve sonunda olmak üzere iki tuvalet bulunuyor. Bu tuvaletleri yalnızca 10 adet bulunan yataklı vagonda konaklayan yolcular kullanıyor. Dolayısıyla pulman ve kuşetli vagona göre daha temiz kalabiliyor. Tuvalet kağıdı bulunuyor ancak yolculuk uzun olduğu için yanında getirmende fayda var. Tuvalet kağıtları tahmininden erken bitebiliyor.

Örtülü kuşetli ve pulmanda ise tuvaletler ortak olarak kullanılıyor.

Doğu Ekspresi seyahati için en uygun zaman hangisi?

Esasında muhteşem kar manzaralarına tanık olabilmek için Doğu Ekspresi seyahati için en harika dönem aralık, ocak ve şubat ayları yani kış mevsimi denebilir. Ancak kışın Doğu Ekspresi bileti bulmak çok da kolay olmuyor. Bu durumda nisan, mayıs ve haziran ayları da seyahat için oldukça uygun.

2022 Doğu Ekspresi bilet fiyatları ne kadar?

2022 Doğu Ekspresi pulman vagon fiyatları

Tam yolcu: 82,50 TL 13 – 26 yaş arası yolcu: 70,50 TL öğretmen bileti: 70,50 TL 60 – 64 yaş arası yolcu: 70,50 TL 65 yaş ve üzeri yolcu: 41,50 TL TSK personeli: 70,50 TL Personel: 66 TL Basın personeli: 70,50 TL 7 – 12 yaş arası: 41,50 TL

2022 Doğu Ekspresi örtülü kuşetli vagon fiyatları

 Tam yolcu: 132,50 TL 13 – 26 yaş arası yolcu: 120 TL öğretmen bileti: 120 TL 60 – 64 yaş arası yolcu: 120 TL 65 yaş ve üzeri yolcu: 91 TL TSK personeli: 120 TL Personel: 120 TL Basın personeli: 120 TL 7 – 12 yaş arası: 91 TL

2022 Doğu Ekspresi yataklı vagon fiyatları

Tek kişi: 1300 TL

2 kişi alırsanız kişi başı: 650 TL

Doğu Ekspresi evcil hayvan kabul ediyor mu?

Doğu Ekspresi’ne belirli şartları sağlaman durumunda evcil hayvan kabul ediliyor.

Kuş, balık, kedi, köpek vs. gibi taşınabilir evcil hayvan ile seyahat edebilmen için;

Evcil hayvan kafes içinde olması,

Kafes büyüklüğü diz üzerinde taşınabilir ağırlıkta olması,

Evcil hayvanın diğer yolcuları rahatsız etmemesi,

Evcil hayvanın karnesi ve veteriner sağlık raporu yanında olması koşulu bulunuyor (Kedi ve süs köpeklerinde Belediye tarafından verilen sağlık karnesi geçerli).

Ana hat trenlerinde örtülü kuşet ve yataklı vagonların dışında kalan vagonlarda; YHT’lerde ise tüm vagonlarda evcil hayvan taşımasına yukardaki şartlarda izin veriliyor. Ayrıca tüm bunlara ek olarak evcil hayvan için standart bilet ücreti üzerinden indirimli bilet alman gerekiyor. Bilet indirimleri tren ve gidilecek mesafeye göre değişkenlik gösteriyor. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi TCDD resmi sitesinde bulabilirsin.

Doğu Ekspresi yolculuğu öncesi kolaylık sağlayacak bilgiler

  • Yataklı vagon ve örtülü kuşetlide bir adet priz bulunuyor. Pulman vagonda ise priz yok. Hem prizin kısıtlı olması hem de pulmanda olmaması sebebiyle şarj bankası ile seyahat etmende fayda var.
  • Örtülü kuşetlide ve yataklı vagonda nevresim veriliyor. Ancak rahat edemeyeceğini düşünüyorsan dilersen kendi nevresimini de getirebilirsin.
  • Trende valizler için ayrı bir bölüm bulunmuyor. Valizin seninle birlikte seyahat ediyor. Dolayısıyla bunu göz önünde bulundurarak az yer kaplayan bir valizle seyahat edebilir ya da birkaç küçük çantaya bölerek vagonda yer tasarrufu edebilirsin.
  • Trende en güzel manzaralara şahit olacağın gün doğumunu kaçırmamalısın.
  • Trende Wi-Fi bulunmuyor.
  • Her ihtimale karşı yanına bir tuvalet kağıdı ve havlu kağıt almanı tavsiye ederim.
  • Yanında mutlak yiyecek, içecek, oyun, kitap, fotoğraf makinesi getirmelisin.
  • Tren Erzurum’a yaklaştığında cağ kebabı siparişi verebilirsin. Bu konuda yolculara görevliler yardımcı olabiliyor.
  • Kars'a Doğu Ekspresi ile gidip, dönüşünü uçakla yaparak ya da tam tersi bir rota izleyerek yolda geçirdiğin süreyi kısaltabilirsin. Uygun fiyatlı alternatifler için Kars uçak bileti fiyatlarına göz atmayı unutma.

Pandemide Doğu Ekspresi’ne binerken hangi bilgiler isteniyor?

Pandemi süresince TCDD kurallarına göre yolculardan bilet satın alma aşamasında ad – soyad, T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, telefon numarası ve HES kodu bilgisi isteniyor. Bu aşamada gidiş – dönüş bileti satın alıyorsan HES kodu geçerlilik tarihinin mutlaka dönüş tarihini kapsayacak şekilde olmasına dikkat etmelisin.

HES kodu ibrazının ardından TCDD tarafından HES kodu sorgulaması yapılıyor. Sorgulamada 18 yaş üzeri yolcuların seyahat edebilmeleri için 2 doz aşı yaptırmış olması ve 2. doz aşının üzerinden 14 gün geçmiş olması gerekiyor. Bu koşullara sahip olmayan tüm yolcuların yolculuktan en az 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi ibraz etmeleri zorunluluğu bulunuyor.

Kars’ta nerede kalınır?

Konaklama için merkezde yer alan Kars otelleri ya da Sarıkamış otellerini tercih edebilirsin. Sarıkamış otelleri daha çok kayak tatili yapmak isteyenler hitap ederken Kars merkez otelleri, Kars turu yapmak isteyenlerin favorisi oluyor. Bölgede büyük otel, butik otel, apart ve pansiyon olmak üzere her bütçeye uygun bir konaklama alternatifi bulunuyor. Sen de seyahat planına göre en uygun tesise hemen rezervasyon yaptırabilirsin. Planını yapmadan önce Kars’ta gezilecek yerler sayfamıza göz atmayı unutma.

bengisarihan
Bengi Sarihan
67 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Uzman Yazarlar