• Anasayfa
 • Bilgi
 • Eşsiz bir deneyim Doğu Ekspresi hakkında her şey

Eşsiz bir deneyim Doğu Ekspresi hakkında her şey

bengisarihan

Ülkemizin batısından doğusuna doğru keyifli bir tren yolculuğu yapma imkanı sunan Doğu Ekspresi, özellikle son yıllarda bir hayli popüler hale geldi. Hatta popülaritesi o kadar artı ki TCDD tren seferleri yetmeyince Doğu Ekspresi Ana Hat Treni’ne alternatif olarak turistik gezi planı yapanlara özel Turistik Doğu Ekspresi seferleri düzenlemeye başladı. Seni alıp şöyle unutulmaz bir yolculuğa çıkaracak olan bu tren seferi sayesinde ise bugün unutulmaz bir deneyim yaşayabiliyorsun. Peki Doğu Ekspresi güzergâhları neler, bilet fiyatları ne kadar? İşte Doğu Ekspresi hakkında merak ettiğin her şey.

İçindekiler

Doğu Ekspresi güzergâhları neler?

Doğu ekspresi güzergahları hakkında detaylı bilgiler burada.

Doğu Ekspresi, Ankara’da başlayıp Kars’ta sona eren ve bu iki güzergâh arası karşılıklı sefer düzenleyen bir tren. Yolculuk aşağı yukarı 25 saat sürüyor ve tren yol boyunca çok sayıda duraktan geçiyor. Ankara – Kırıkkale - Kayseri – Sivas – Erzincan – Karasu - Palandöken – Erzurum – Horasan - Sarıkamış ve Kars ise Doğu Ekspresi seferi boyunca durulacak başlıca destinasyonlar arasında yer alıyor.

Uçak Bileti

Doğu Ekspresi Ana Hat Treni ile Turistik Doğu Ekspresi farklı mı?

doğu ekpsresi ana hat treni arasındaki farklar.

TCDD Doğu Ekspresi’ne olan yoğun ilginin sürmesi ve yolcuların bilet bulma sorunu yaşaması sebebiyle 2019 yılında turistik gezilere özel Turistik Doğu Ekspresi seferlerini başlattı. İki treni birbirinden ayıran bazı özellikler mevcut. Bu özellikler ise daha çok yolculuk süreleri ve vagonlarla ilgili. Turistik Doğu Ekspresi’nde yataklı vagonlar bulunurken, ana hat treninde yalnızca pulman ve örtülü kuşetli seçenekleri var. Yani yataklı vagon bulunmuyor. Ayrıca ana hat treni 53 adet durakta duruyor ve oldukça kısıtlı mola süresine sahip. Turistik Doğu Ekspresi ise 29 durakta duruyor ve bazı duraklarda 2,5 – 3 saati bulan geniş molalar veriyor.

Doğu Ekspresi sefer tarihleri

Turistik Doğu Ekspresi’nin 2022-2023 dönemi takvimi belirlendi. Buna göre tren Ankara Garı’ndan Kars’a doğru 12 Aralık 2022-20 Mart 2023 tarihleri arasında sefer düzenleyecek. Tren bu tarihler arasında Ankara’dan pazartesi, çarşamba ve cuma günleri hareket edecek.

Turistik Doğu Ekspresi’nin Kars’tan Ankara Garı’na sefer dönemi ise 14 Aralık 2022-22 Mart 2023 tarihleri arasında çarşamba, cuma ve pazar günleri yapılacak.

Doğu Ekspresi mola süresi ne kadar?

Doğu Ekspresi Ana Hat Treni toplamda 53 durakta duruyor ve mola süreleri en fazla 5 dakika kadar sürüyor.

Turistik Doğu Ekspresi ise Ankara – Kars yönünde, Erzincan’da 3 saat 25 dk, İliç’te 3 saat 20 dk Erzurum’da 3 saat 25 dk mola verirken; Kars – Ankara yönünde ise Divriği’de 2 saat 43 dk, Sivas’ta 2 saat 9 dk mola veriyor. Geniş molalar sayesinde yolcular bu şehirlerde görmek istedikleri turistik durakları ziyaret edebiliyor, meşhur yemeklerini tadabiliyor.

Doğu Ekspresi vagon özellikleri nasıl?

Doğu ekspresi vagon özellikleri hakkında detaylı bilgiler burada.

Doğu Ekspresi’nde pulman, örtülü kuşetli ve yataklı vagon olmak üzere 3 farklı vagon çeşidi bulunuyor. Bu vagonların özellikleri ise şöyle:

 • Pulman: Trende yolcu koltukları 2+1 yani bir sıra çift kişilik, bir sıra ise tek kişilik koltuklardan oluşacak şekilde dizilmiş. İşte bu yolcu koltuklarına pulman deniyor. Pulman koltuklar hafif arkaya yatırılabiliyor ancak yatak olmuyor. Dolayısıyla bu hat üzerinde daha çok kısa mesafe yolculuklar için tercih ediliyor.
 • Örtülü kuşetli: Örtülü kuşetli vagon 4 kişilik bir vagon çeşidi. Bu vagonda koltuklar 4 kişinin konaklayacağı biçimde ranza şeklinde yatak olabiliyor. Yatakları yolcular kendileri yapıyor. Temiz nevresim veriliyor. Çoğunlukla 4 kişilik arkadaş grupları ile tercih ediliyor. Ancak eğer iki kişi ya da tek başına seyahat etme fikrin varsa, örtülü kuşetli vagonda tıpkı hostel gibi faklı kişilerle konaklayacağını önceden bilmende fayda var.
 • Yataklı vagon: Oda olarak içerisinde yatak olabilen koltukların yer aldığı iki kişilik vagon çeşidi. Yataklı vagon içerisinde aynı zamanda bir lavabo, buzdolabı ve masa bulunuyor. Ayrıca odanın ısısını yolcular kendileri ayarlayabiliyor.

Yataklı vagon yalnızca Turistik Doğu Ekspresi’nde bulunuyor. Ana hat treninde ise kuşetli, pulman ve yemek vagonu mevcut.

Doğu Ekspresi’nde restoran var mı?

Hem Doğu Ekspresi Ana Hat Treni’nde hem de Turistik Doğu Ekspresi’nde yemekli vagon bulunuyor. Sabah kahvaltısı, akşam yemeği menüsü de bulunan yemekli vagon, sonsuz çeşide sahip olmasa da karnını doyurabileceğin çeşitte yemeğe ve atıştırmalıklara sahip. Alkol satışı ise yapılmıyor. Yemeklerini mutlaka yemekli vagonda yemek durumunda değilsin elbette. Dışarıdan dilediğin yiyeceği getirebiliyorsun.

Doğu Ekspresi’nde tuvalet ortak mı?

Yataklı vagonlarda vagon başında ve sonunda olmak üzere iki tuvalet bulunuyor. Bu tuvaletleri yalnızca 10 adet bulunan yataklı vagonda konaklayan yolcular kullanıyor. Dolayısıyla pulman ve kuşetli vagona göre daha temiz kalabiliyor. Tuvalet kağıdı bulunuyor ancak yolculuk uzun olduğu için yanında getirmende fayda var. Tuvalet kağıtları tahmininden erken bitebiliyor.

Örtülü kuşetli ve pulmanda ise tuvaletler ortak olarak kullanılıyor.

Doğu Ekspresi seyahati için en uygun zaman hangisi?

Doğu ekspresi seyahati için en uygun zaman hiç şüphesiz kış mevsimi.

Esasında muhteşem kar manzaralarına tanık olabilmek için Doğu Ekspresi seyahati için en harika dönem aralık, ocak ve şubat ayları yani kış mevsimi denebilir. Ancak kışın Doğu Ekspresi bileti bulmak çok da kolay olmuyor. Bu durumda nisan, mayıs ve haziran ayları da seyahat için oldukça uygun.

2023 Doğu Ekspresi bilet fiyatları ne kadar?

Doğu ekspresi fiyatları her geçen yıl değişiyor. Bu içeriğimizde fiyatlardan bahsettik.

2023 Doğu Ekspresi pulman vagon fiyatları

 • Tam yolcu: 189 TL
 • 13 – 26 yaş arası yolcu: 161 TL
 • Öğretmen bileti: 161 TL
 • 60 – 64 yaş arası yolcu: 161 TL
 • 65 yaş ve üzeri yolcu: 95 TL
 • TSK personeli: 161 TL
 • Personel: 152 TL
 • Basın personeli: 161 TL
 • 7 – 12 yaş arası: 95 TL

2023 Doğu Ekspresi örtülü kuşetli vagon fiyatları

 • Tam yolcu: 339 TL
 • 13 – 26 yaş arası yolcu: 311 TL
 • Öğretmen bileti: 311 TL
 • 60 – 64 yaş arası yolcu: 311 TL
 • 65 yaş ve üzeri yolcu: 245 TL
 • TSK personeli: 311 TL
 • Personel: 302 TL
 • Basın personeli: 311 TL
 • 7 – 12 yaş arası: 245 TL

2023 Doğu Ekspresi yataklı vagon fiyatları

 • İki kişi: 3100 TL

Doğu Ekspresi evcil hayvan kabul ediyor mu?

 • Doğu Ekspresi’ne belirli şartları sağlaman durumunda evcil hayvan kabul ediliyor.
 • Kuş, balık, kedi, köpek vs. gibi taşınabilir evcil hayvan ile seyahat edebilmen için;
 • Evcil hayvan kafes içinde olması,
 • Kafes büyüklüğü diz üzerinde taşınabilir ağırlıkta olması,
 • Evcil hayvanın diğer yolcuları rahatsız etmemesi,
 • Evcil hayvanın karnesi ve veteriner sağlık raporu yanında olması koşulu bulunuyor (Kedi ve süs köpeklerinde Belediye tarafından verilen sağlık karnesi geçerli).

Ana hat trenlerinde örtülü kuşet ve yataklı vagonların dışında kalan vagonlarda; YHT’lerde ise tüm vagonlarda evcil hayvan taşımasına yukardaki şartlarda izin veriliyor. Ayrıca tüm bunlara ek olarak evcil hayvan için standart bilet ücreti üzerinden indirimli bilet alman gerekiyor. Bilet indirimleri tren ve gidilecek mesafeye göre değişkenlik gösteriyor. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi TCDD resmi sitesinde bulabilirsin.

Doğu Ekspresi yolculuğu öncesi kolaylık sağlayacak bilgiler

Doğu ekspresi seyahatin sırasında işine yarayacak önemli bilgileri derledik.

 • Yataklı vagon ve örtülü kuşetlide bir adet priz bulunuyor. Pulman vagonda ise priz yok. Hem prizin kısıtlı olması hem de pulmanda olmaması sebebiyle şarj bankası ile seyahat etmende fayda var.
 • Örtülü kuşetlide ve yataklı vagonda nevresim veriliyor. Ancak rahat edemeyeceğini düşünüyorsan dilersen kendi nevresimini de getirebilirsin.
 • Trende valizler için ayrı bir bölüm bulunmuyor. Valizin seninle birlikte seyahat ediyor. Dolayısıyla bunu göz önünde bulundurarak az yer kaplayan bir valizle seyahat edebilir ya da birkaç küçük çantaya bölerek vagonda yer tasarrufu edebilirsin.
 • Trende en güzel manzaralara şahit olacağın gün doğumunu kaçırmamalısın.
 • Trende Wi-Fi bulunmuyor.
 • Her ihtimale karşı yanına bir tuvalet kağıdı ve havlu kağıt almanı tavsiye ederim.
 • Yanında mutlak yiyecek, içecek, oyun, kitap, fotoğraf makinesi getirmelisin.
 • Tren Erzurum’a yaklaştığında cağ kebabı siparişi verebilirsin. Bu konuda yolculara görevliler yardımcı olabiliyor.
 • Kars'a Doğu Ekspresi ile gidip, dönüşünü uçakla yaparak ya da tam tersi bir rota izleyerek yolda geçirdiğin süreyi kısaltabilirsin. Uygun fiyatlı alternatifler için Kars uçak bileti fiyatlarına göz atmayı unutma.

Pandemide Doğu Ekspresi’ne binerken hangi bilgiler isteniyor?

Pandemi süresince TCDD kurallarına göre yolculardan bilet satın alma aşamasında ad – soyad, T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, telefon numarası ve HES kodu bilgisi isteniyor. Bu aşamada gidiş – dönüş bileti satın alıyorsan HES kodu geçerlilik tarihinin mutlaka dönüş tarihini kapsayacak şekilde olmasına dikkat etmelisin.

HES kodu ibrazının ardından TCDD tarafından HES kodu sorgulaması yapılıyor. Sorgulamada 18 yaş üzeri yolcuların seyahat edebilmeleri için 2 doz aşı yaptırmış olması ve 2. doz aşının üzerinden 14 gün geçmiş olması gerekiyor. Bu koşullara sahip olmayan tüm yolcuların yolculuktan en az 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi ibraz etmeleri zorunluluğu bulunuyor.

Kars’ta nerede kalınır?

Kars'taki otel seçeneklerini şimdi inceleyebilirsiniz.

Konaklama için merkezde yer alan Kars otelleri ya da Sarıkamış otellerini tercih edebilirsin. Sarıkamış otelleri daha çok kayak tatili yapmak isteyenler hitap ederken Kars merkez otelleri, Kars turu yapmak isteyenlerin favorisi oluyor. Bölgede büyük otel, butik otel, apart ve pansiyon olmak üzere her bütçeye uygun bir konaklama alternatifi bulunuyor. Sen de seyahat planına göre en uygun tesise hemen rezervasyon yaptırabilirsin. Planını yapmadan önce Kars’ta gezilecek yerler sayfamıza göz atmayı unutma.


bengisarihan
Bengi Sarihan
89 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar