Esenyurt, Bahçeşehir’de inşaat firmalarının iflasları art arda gelmeye başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyesinin verdiği kat yüksekliğini yarı yarına indirince maketten konut satışı yapan ya da hesaplarını buna göre yapan inşaat firmaları iflasını istemeye başladı.

Türkiye’nin en fazla markalı konut projelerinden birinin yer aldığı Esenyurt ilçesinde maketten konut alanlar ya da topraktan ev satın alanlara kötü haber var. Bir süredir bu bölgede inşaatlar durmuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyesinin yükseklik sınırını yarı yarıya düşürünce inşaatlar durma noktasına geldi. Bu bölgede özellikle maketten ya da topraktan konut alanlar kötü bir sonla karşılaştı. Maketten konut satışları önce durdurulmuş sonra da gelen tepkiler üzerine yeniden devam etmesine karar verilmişti. Konuyla ilgili ayrıntılara maketten konut satışına devam başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İçindekiler

Firmaların iflası isteniyor

İflas haberleri ilk olarak maketten konut satışı yapan Fi Yapı’dan geldi. Fiyapı şu anda iflas erteleme kararı alsa da konut satın alanlar bekledikleri eve hala kavuşamadı. Bugünlerde bir başka iflas haberi de televizyonlarda bir dönem reklamlarını izlediğimiz Ukra İnşaat’tan geldi. İmar durumu değişikliği bu şirketi de olumsuz etkiledi. Konutlarını zamanında teslim alamayan müşterilere karşı şirket, mahkemeden 28 Aralık 2012 tarihinde iflas erteleme kararı aldı. Edinilen bilgiye göre önceki gün (15 Ocak 2013) mahkemeden müşteriler lehine yeni bir karar geldi ve 'iflas erteleme' hakkında yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Mağdurların sayısı artabilir

Yine inşaat taahhütlerini yerine getiremeyen bir diğer firma da KC Yapı. Saydıklarımız markalı konut projeleri. Bölgede yapılan pek çok markasız daha küçük konut projeleri de var ve mağdurların sayısı hızla artıyor. Bölgede kredileri alınmış evlerde sorun yok. Ancak yeni başlamış ya da başlamak üzere olan evlerden satın alanların ve inşaat firmalarının mağduriyeti sürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyesinin bu sorunun bir an önce çözmesini bekliyoruz. Aksi taktirde davaların ve mağdurların sayısı artar.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN