İnşaat firmalarının daha inşaat başlamadan, hatta temel bile atılmadan maket üzerinden yaptıkları konut satışlarına çok sıkı denetim geliyor. Yeni Tüketici Kanun Tasarısı taslağına göre inşaat başlamadan konut satışı yapılması ya yasaklanacak ya da çok sıkı yükümlülükler getirilecek. Ayrıca tüketici isterse 14 gün içerisinde sebepsiz yere satın aldığı konuttan vazgeçebilecek.

İnşaat firmaları maketten satış yöntemiyle satış yaparak, daha inşaat başlamadan aldıkları bu paralarla temel atma masraflarınının büyük çoğunluğu kazanmayı hedefler. Böylelikle daha inşaat başlamadan gereken paranın bir kısmı kazanılmış olur. Maketten satış aynı zamanda firmanın da itibarına iyi gelir. Piyasada “Maketten şu kadar konut satışı yaptık” reklamlarına çokça tanık olduk.

Ancak maketten satış nedeniyle mağdur olanlar da var. İnsanlar makete bakarak satın aldıkları konutlarda, evin şeklinde, malzemesinde farklılıklarla karşılaşabiliyorlar. Hatta inşaat hiç başlamadan kaçıp giden mütahitlere de rastlamak mümkün. Bu konuyla ilgili şikayetlerin artması üzerine Yeni Tüketci Hakları yasası taslağında düzenleme yapılmasına karar verildi. Bundan böyle maketten satışa ya izin verilmeyecek ya da çok sıkı denetim gelecek. Diledikleri evi inşaat firmasına güvenerek daha ucuzdan almayı planlayanlar için kötü haber. Tabi bir de başlangıçta para alamayacak olan inşaat firmalarının fiyatlarda oynama yapması da mümkün. Maketten satış yapamayacağı için inşaat maliyeti artan firma fiyatlarını daha yüksek tutabilir.

Bu tasarıya inşaat firmaları tepki gösteriyor. Bu tepkiler sonucunda maket satışlarıyla ilgili yasa tasarısında bir takım esneklilikler olabilir. Ancak firmanın ruhsatını almış, kat ittifakını kurmuş ve tapularını bölmüş olması gerekecek. Önümüzdeki günlerde konuyla ilgili gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Yeni tasarıda resmi şekilde olmadıkça konut ve gayri menkul satışları geçerli olmayacak. Yeni yasa, inşaat firmalarına da teslim süresini 30 aydan 36 aya kadar çıkartma hakkı da sunuyor.

İçindekiler

Abonelik iptali kolaylaşacak

Yeni Tüketici Kanun Tasarısı taslağına göre ayrıca elektrik, su, doğalgaz, internet ve telefon gibi aboneliklerde tüketicileri koruyucu düzenlemeler de yapılacak. Tüketici isterse abonelikten vazgeçebilecek. İptal işlemlerinde kolaylık sağlanacak.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN