TBMM, maketten konut satışına SPK izni şartını öngören düzenlemede geri adım attı. Vatandaşların mağduriyetini önlemek için kaldırılması planlanan maketten yapılan konut satışlarına devam edilecek.

Pek çok vatandaşın mağdur olduğu ve şikayet konusu olan maketten konut satışına kısıtlama getirecek yasadan, yürürlüğe girmeden vazgeçildi. Bu kararı inşaat firmaları olumlu karşılıyor. Hiç şüphesiz işini doğru yapan inşaat firmalarından ev satın alıp avantajlı olanlar var. Ancak bazı firmalar da maketten konut satışı yapıp ya evleri bitiremiyor ya da makette görünenden çok farklı bir binayla karşılaşabiliyor. İşte vatandaşın bu mağduriyetini önlemek için maketten konut satışı için Sermaye Piyasası Kurulu SPK’dan izin alınmasını gerektirecek yeni yasa düzenlemesine Meclis’ten onay çıkmadı.

İçindekiler

SPK denetimi olmayacak

TBMM’de büyük tartışmalarla geçen yasa tasarısı görüşmelerinde Maketten konut satışını halktan para toplama faaliyeti olarak kabul edilip SPK’nın denetimine alınmasına onay çıkmadı. Bunun yerine başka bir denetim mekanizmasının kurulması gündemde.

İnşaat firmaları kararı olumlu karşıladı

Maketten konut satışı bitirilmeyen projeler aynı evin birden fazla kişiye satılması gibi olumsuz sonuçlar doğurabiliyordu. Ancak inşaat firmaları bu yüzden sektörün darbe yiyeceği konusunda baskıcı oldu. İnşaat firmalarına göre birkaç kötü örnek yüzünden inşaat sektörü olumsuz etkilenmemeliydi. İşte hayli tartışmalı geçen TBMM Genel Kurulu sonrasında bu konuda inşaat firmalarının istediği karar çıktı. Maketten konut satışına son başlıklı yazımızı okuyarak konuyla ilgili ayrıntıları öğrenebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN