Çok tartışılan elektrik sayaçlarına ilişkin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) kararını verdi. Ve artık tüketiciden sayaç bedeli alınmayacağını açıkladı.

Aslında hepimizi yakından ilgilendiren bir kararla karşı karşıyayız. Pek çoğumuzun sayaçları değişti ya da değişmek üzere. Bize sorulmadan elektrik sayaçlarımız değişti ve buna 60, 70 TL ya da farklı tutarlarda bedeller ödedik. İtirazlar edildi ve son olarak da Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, elektrik sayaçlarının değişmesi halinde müşteriden herhangi bir talep alınmayacağına karar verdi.

İçindekiler

Sayacınız değiştiyse dikkat!

Sayaç değişim maliyeti yatırım harcamaları kapsamında değerlendirilecek. Bu arada değişen sayaçlar sonrası farklı elektrik tarifesine geçildiğini hemen hatırlatalım. Kendim bizzat yaşadım. Elektrik sayacım değişmiş ve ben farkında olmadan akşam saatlerinde çamaşır makinası, bulaşık makinası gibi elektrikli aletleri kullanınca faturalarım bir anda yükseldi. Bunun sebebini araştırırken farklı tarifeye geçirildiğimi öğrendim. Halbuki benim tarifem Akıllı tarifeye geçirilmiş. Ve akşamları 22:00’ye kadar ki tüketimlere yüksek ücret ödemek zorunda kalıyormuşum. Böyle bir durumda dilekçe ile tarifenizi değiştirebilirsiniz. Ancak tarifenize göre de tüketim yapabilirsiniz.

Akıllı tarifede 3 farklı zaman dilimi var

Akıllı tarifede her gün 06.00-17.00 arası, 17.00-22.00 arası ve 22.00-06.00 arası uygulanan üç tarife var. 17.00-22.00 saatleri arasında uygulanan tarife en pahalı olanı. Standart tarifede ise günün her saati aynı tarife uygulanıyor. Konuyla ilgili Tarifeye dikkat elektriğiniz pahalıya gelebilir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kayıp kaçak bedeli de çözülmeli

EPDK’nın üzerinde durması beklenen bir başka konu da kayıp kaçak bedeli. Bu konuda da çok sayıda itiraz var. Bir an önce bizim kullanmadığımız elektrik bedelinin kullanan vatandaş yerine kullanmayan vatandaştan alınması sorununa çözüm bulunması lazım. Bu konuyla da ilgili ayrıntıları elektrik kayıp kaçak bedeline itiraz başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN