Üst üste gelen elektrik zamları sonrası elektrik faturalarımız bir hayli kabardı. Faturalara bir de kayıp ve kaçak bedelleri eklenmesi sebebiyle her ay neredeyse 8-10 lira daha fazla bedel ödemek zorunda kalıyoruz. Bu konuyla ilgili Sivas’ta bir vatandaşın açtığı davada mahkeme, kayıp kaçak bedelinin tüketiciye yansıtılmaması gerektiği kararını çıkarmıştı.

İçindekiler

Milli Savunma Bakanlığı da dava açtı

Vatandaşın bu mahkeme kararının ardından Milli Savunma Bakanlığı da, Danıştay 13. Dairesi'ne kayıp kaçak bedelinin faturalara yansıtılmaması için dava açtı. Halen Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) kararına göre kayıp ve kaçak bedelleri elektrik faturalarına yansıtılıyor ve üstelik bu bedeller artık faturaların kayıp kaçak bedeli kısmında görünmüyor.

Faturalarda yüzde 8-9 kayıp kaçak bedeli var

Danıştay’ın kararı iptal etmesi durumunda elektrik faturalarımızda yaklaşık % 8-9’luk bir iyileşme olacak. Şu anda 100 TL civarı elektrik faturası ödeyen bir ailenin elektrik faturasında 8-9 TL’lik kayıp kaçak bedeli bulunuyor. Bir yılda bu oran 100 TL’yi geçiyor. Eğer Danıştay, Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı bu başvuruya göre EPDK’nın 28 Ekim 2010 tarihli 2999 sayılı kararının yürütmesinin durdurulması ya da iptal kararı verirse fatura bedellerimizde % 8-9’luk bir azalma olacaktır. Elektrik ve doğalgaz zamlarıyla ilgili bir başka yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.

Kullanmadığımız elektriğin bedelini ödüyoruz

Hiç kullanmadığımız bir şeyin parasını ödemek zor geliyor. Elektrik dağıtım firmaları da işin en kolay kısmına kaçıp ödemeyenden değil ödeyenden açığını kapatmaya çalışıyor. Aslında yıllardır bir türlü giderilemeyen kaçak elektrik konusunda artık devletin ciddi bir yaptırım yapmasının zamanı geldi.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN