Tarifeye dikkat elektriğiniz pahalıya gelebilir

tugbahacibayramoglu

Elektrik faturalarınızda ciddi artışlar varsa dikkat! Yapacağınız basit bir tarife değişikliği size ciddi oranda indirim sağlayacaktır. Akıllı sayaçlardan sonra elektriği yoğun olarak kullandığınız saatler önem kazandı. Elektrik saatim dijitale geçmişti ve ben farkında olmadan akıllı tarife kullanmaya başlamışım. Daha önceleri akşamları elektrik kullanmanın ucuz olduğunu düşünerek çamaşır bulaşık makinası vs. gece çalıştırıyordum. Oysa ki saat 22:00’ye kadar iki katından fazla elektriğe para ödediğimin farkında değildim.

İçindekiler

Standart tarife ile akıllı tarifenin farkı ne?

Standart tarifede elektrik kullanımı günün her saati aynı uygulanıyor. Gündüzleri çalışan ve fazla elektrik kullanmayan, elektriğinizi de en yoğun akşamları kullanan bir aileyseniz bu tarife size uyabilir. Ancak gündüz ve gece 22:00’den sonra elektrikli aletleri çalıştırmaya dikkat ediyorsanız akıllı tarifeye de geçebilirsiniz. Bunun için iyi hesaplama yapmanız gerekir. Akıllı tarife örneğin bana pek uymadı ve elektrik faturalarım yükseldi.

Yerel saate dikkat!

Akıllı tarifede bir de dikkat etmeniz gereken nokta saat 22:00’de başladığını düşünüp hemen harekete geçmemek. Çünkü saatlerde yerel saat kullanılıyor ve bazen ülke saatiyle arasında 15 dakikada kadar fark olabiliyor. Yani saat 22:00 oldu deyip makinanızı çalıştırmaya başlarsınız ancak akıllı saat 15 dakika sonra devreye girebilir. Eğer saatiniz değiştikten sonra elektrik tüketiminizde ciddi bir artış var bağlı bulunduğunuz elektrik müdürlüğüne dilekçe ile müracaat ederek tarifenizi değiştirebilirsiniz. Bu basit işlem sizin aylık faturalarınızda kazanç sağlayacaktır. Bizden hatırlatması…

Elektrik faturalarınız yükselten bir diğer etken de kayıp kaçak bedeli. Bu konuda da açılan mahkemeler yapılan itirazlar var. Konuyla ilgili ayrıntıları da Elektrik kayıp kaçak bedeline itiraz başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN