Dünya üzerindeki en zengin ülkeler her zaman merak konusu. Ülkelerin zenginlikleri belirlenip listelenirken gayri safi yurt içi hasıla verileri göz önünde tutuluyor. GSYİH olarak kısaltılan gayri safi yurt içi hasılanın belirlenmesinde ülkenin ihracat gelirleri, ekonomik gelirleri, tüketim oranı ve 1 yıl içinde ürettiği mal ve hizmetlerin değeri rol oynuyor. Bu değerlerin ülke nüfusuna bölünmesiyle de kişi başına düşen milli gelir elde ediliyor. Peki, 2023 yılında kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasılaya göre dünyanın en zengin ülkeleri hangileri?

Önemli not: Bu listeyi IMF’nin 2023 verilerine göre hazırladım.

İçindekiler

1-İrlanda- 145.196 dolar

İrlanda

Kuzeybatı Avrupa’da yer alan İrlanda Cumhuriyeti gayri safi yurt içi hasılaya göre yaptığımız listeye göre dünyanın en zengin ülkeleri arasında 1. sırada. Kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasılanın 145.196 dolar olduğu İrlanda’nın ekonomisinin büyük çoğunluğu yüksek teknoloji endüstrisine dayanıyor. Hükümet, yabancı yatırımcılara düşük vergi uygulayarak onları destekliyor ve ülkenin yabancı yatırımcılar için Avrupa merkezi konumuna gelmesini sağlıyor. Bu uygulamanın getirisi olarak Facebook, Google, Apple gibi dünya devlerinin İrlanda’da ofisleri bulunuyor.

Dünyanın gayri safi milli hasılaya göre en zengin ülkesi İrlanda'da birkaç gün geçirmek istersen Dublin otelleri arasından dilediğini seçebilirsin. 

Otel

2-Lüksemburg- 142.490 dolar

Lüksemburg

Avrupa Birliği üyeleri arasındaki en küçük ülkelerden biri olan Lüksemburg, gayrisafi milli hasılaya göre dünyanın en zengin 2. ülkesi konumunda. Ülkede kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla 142.490 dolar. Avrupa kıtasının tam ortasındaki konumuyla Fransa ve Almanya gibi ülkelere çok yakın olması Lüksemburg’un ekonomik anlamda güçlü bir ülke haline gelmesinin en önemli nedenlerinden. Bankacılığın gelişmiş olduğu ülke, gelirinin büyük çoğunluğunu finans sektöründen sağlıyor. Demir çelik sanayisi bakımından da gelişmiş olan Lüksemburg, Avrupa Birliği’ne ve Amerika Birleşik Devletleri’ne demir ihraç ediyor.

3-Singapur- 133.894 dolar

Singapur

Güneydoğu Asya’da konumlanan bir ada ülkesi olan Singapur dünyanın en zengin 3. ülkesi. Singapur’da kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla 133.894 dolar. Dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri olan ülke, rekabetçi ekonomisiyle ön plana çıkıyor. Rekabete önem veren ekonomik atmosfer aynı zamanda özgür ve yenilikçi. Ticarete dayanan ülke ekonomisinde ikinci önemli gelir kaynağı da endüstri. Bu alanda en çok kazanç getiren dallar arasında ilk sırayı gemi inşaatı elinde tutuyor. Petrol rafineleri, elektronik aletler, tekstil ve gıda ise gemi inşaatını takip eden alanlar.

Katı kurallarıyla ve zenginliğiyle ünlü ülkeyi ziyaret etmek istersen tek ihtiyacın Singapur uçak bileti.

4-Katar- 124.833 dolar

Katar

Basra Körfezi ülkesi olan Katar dünyanın en zengin 4. ülkesi. Resmi adı Katar Devleti olan ülkede kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla 124.833 dolar. Ülke ekonomisin en temel kaynağı petrol ve doğal gaz. Dünyanın en büyük üçüncü doğal gaz rezervine sahip olduğu için ülkeden birçok farklı ülkeye doğal gaz ihraç ediliyor. Katar’da ekonomik gelirleri çeşitlendirmek için pek çok çalışma yapılıyor. Finans, sanayi ve turizm gibi sektörlerin de ülke ekonomisini besleyen önemli dallar olması için projeler mevcut.

5- Makao- 89.558 dolar

makao

Gayri safi yurt içi hasıla özelinde ülkeleri zenginliklerine göre sıraladığımız listemizin 5. sırasında Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı Makao Özel İdari Bölgesi var. İdari bölgede kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla 89.558 dolar. İnci Nehri Deltası’nın batı kısmında bulunan bu idari bölgede en büyük gelir kaynaklarının başında kumar turizmi geliyor. Şöyle ki idari bölgede kumar turizminin değeri Las Vegas’takinin 7 katı. İdari bölgeyle ilgili dikkat çeken bir diğer nokta da Makao’nun en zengin ülkeler listesinde 5. sırada olsa da ülke genelinde gelir dağılımında eşitliğin söz konusu olmaması. Bölgenin bir diğer öne çıkan özelliği de kilometre başına 21.340 kişi düştüğü için bölgenin dünyada nüfus yoğunluğu en yüksek yer olması.

6-Birleşik Arap Emirlikleri- 88.221 dolar

Birleşik Arap Emirlikleri

Arap Yarımadası’nın güneydoğusunda konumlanan Birleşik Arap Emirlikleri listemizin 6. sırasında. Kişi başına düşen 88.211 dolar gayri safi yurt içi hasılaya sahip olan ülkenin en büyük gelir kaynağı petrol. Doğal gazın da ekonomik büyümeye katkısı oldukça yüksek. Petrol arıtma tesisleri, Birleşik Arap Emirlikleri’nin sanayi kuruluşları arasında önemli bir yere sahip. Ülke petrolden elde ettiği gelirlerle farklı sanayi kollarını geliştirerek ekonomiyi çeşitlendirme çalışmaları sürdürüyor. Çimento, alüminyum, kablo ve kiremit üretimiyle ilgilenen birçok fabrika bu çalışmalar kapsamında kurulmuş.

7- İsviçre- 87.962 dolar

İsviçre

Batı, Orta ve Güney Avrupa’nın kesişim noktasında konumlanan İsviçre, dünyanın gayri safi milli hasılaya göre en zengin 7. ülkesi olarak listeye giriyor. Ülkede kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla 87.962 dolar. 2020 yılında koronavirüs sebebiyle ekonomik anlamda zor zamanlar yaşayan İsviçre’nin ekonomisi 2022 senesi itibarıyla kendini toparlamayı başarmış gibi. Ülke ekonomisi gelişmiş sanayi sektörüne dayanıyor. Sanayi sektöründe önde gelen dal ise saat endüstrisi. Saatleriyle ve bankalarıyla meşhur olan ülkenin ekonomisi, hizmet sektöründen büyük ölçüde besleniyor. Ülkede hayvancılık ve tarım da önemli geçim kaynakları arasında.

8- Norveç- 82.654 dolar

Norveç

Dünyanın en zengin ülkeleri arasında 8. sıraya yerleşen Norveç, İskandinav Yarımadası’nda konumlanıyor. Kişi başına düşen 82.654 dolarlık gayri safi yurt içi hasıla ile Norveç, diğer Avrupa Birliği ülkeleri arasında refah seviyesinin en iyi olduğu ülkelerden biri olarak gösteriliyor. Karma ekonomik modele dayanan Norveç ekonomisi endüstri devriminden önce balıkçılığa dayanıyordu. Kuzey Denizi’ndeki petrol rezervlerinin kontrolünü eline aldıktan sonra ülke ekonomisi petrol üretiminden beslenmeye başladı. Günümüzde ülke ekonomisinin en önemli kaynağı petrol üretimi olmaya devam etse de hükümet ekonomik gelirleri çeşitlendirmek için çalışmalar yapıyor.

Norveç ile ilgili detaylı bilgi istersen seni Norveç gezi rehberi içeriğine alalım. 

9- Amerika Birleşik Devletleri- 80.034 dolar

Amerika Birleşik Devletleri

Dünya üzerindeki en etkili finansal güce sahip olan Amerika Birleşik Devletleri kişi başına düşen 80.034 dolar gayri safi yurt içi hasıla ile dünyanın en zengin 9. ülkesi. Doğal kaynaklar ve altyapı açısından oldukça gelişen Amerika, dünya ticaretine yön veren ülkeler arasında yer alıyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük petrol ve doğal gaz üreticisi olan Amerika günümüzün en önemli şirketlerinin çoğuna ev sahipliği yapıyor. Bunun yanında New York Menkul Kıymetler Borsası’nın piyasa değeri incelendiğinde dünyanın en büyük menkul kıymetler borsası olduğu gözlemleniyor.

10- San Marino- 78.926 dolar

San Marino

Avrupa’da bulunan 5 mikro devletten biri olan San Marino, kişi başına düşen 78.926 dolar gayri safi yurt içi hasıla ile dünyanın en zengin ülkeleri listesinde 10. sırada bulunuyor. Dünyanın en küçük ülkeleri arasında 5. sırada olan San Marino’nun ekonomisindeki en önemli pay turizme ait. Her yıl 3 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilen ülkenin turizmden sonraki en önemli gelir kaynakları arasında bankacılık, elektronik ve seramik bulunuyor. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğu geçimini tarımdan kazanıyor.

11-Brunei- 75.583 dolar

Brunei

Güneydoğu Asya’da konumlanan Borneo adasında yer alan Brunei dünyanın en zengin ülkeleri arasında 11. sırada. Ülkede kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla 75.583 dolar. Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah dünyanın en zengin isimlerinden biri arasında. Ülkenin ekonomisinin en önemli dayanakları arasında petrol ve doğal gaz bulunuyor. Brunei’nin en çok doğal gaz ve petrol sattığı ülkeler arasında ilk sırayı Japonya alıyor. Ülke ekonomisi, petrol ve doğal gaz dışında kereste, kağıt ve cam endüstrilerinden de gelir sağlıyor.

12-Hong Kong- 74.598 dolar

Hong Kong

Resmi adı Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel İdare Bölgesi olan ülke dünyanın en zengin 12. ülkesi olmaya hak kazandı. Hong Kong’da kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla 74.598 dolar. Uluslararası ticaretin oldukça yaygın olduğu Hong Kong, Uzak Doğu’nun ticaret merkezi konumunda. Ülke ekonomisinin en önemli kaynaklarından biri de turizm. Özellikle iş seyahatleri için gelen çok sayıda turisti ağırlayan ülke, Çin’in en popüler turizm noktası. Ancak Hong Kong diğer ülkelerle kıyaslandığında iş insanlarına en pahalı yaşam şartlarını sunan ülkelerden biri.

13- Danimarka- 73.385 dolar

Danimarka

İskandinav ülkelerinin güneyinde konumlanan Danimarka dünya üzerindeki en zengin 13. ülke. Kişi başına düşen gayri safi milli hasılanın 73.385 dolar olduğu ülkede ekonominin en önemli paydası hizmet sektörüne ait. Kamu yönetimi, eğitim ve sağlık hizmetleri dışında ticaret ve ulaştırma hizmetleri, bu sektörde öne çıkan alanlar arasında bulunuyor. Tarım, hayvansal üretim ve doğal enerji kaynakları çıkarımı da Danimarka ekonomisini kalkındıran önemli alanlardan birkaçı olarak öne çıkıyor.

14-Tayvan- 73.344 dolar

Tayvan

Listemizin 14 numarasında da Çin’den bir yer, Tayvan var. Gayri safi yurt içi hasılası 73.344 dolar olan Tayvan’da gelirin büyük kısmı hizmet sektöründen geliyor. Hizmet sektörünü endüstri ve tarım sektörleri takip ediyor. Dünyadaki en gelişmiş bilgisayar mikroçip üreticisi olması da Tayvan’ın öne çıkan noktalarından bir diğeri.

15- Hollanda- 72.973 dolar

Hollanda

Hollanda Krallığı’nı meydana getiren 4 ülkenin en büyüğü olan Hollanda, dünyanın en zengin 15. ülkesi. Ülkede kişi başına düşen gayri safi milli hasıla 72.973 dolar. Hollanda ekonomisi ülkede bulunan doğal gaz rezervlerinden besleniyor. Hollanda’daki doğal gaz rezervleri, Avrupa Birliği’ndeki tüm rezervlerin %25’ini oluşturacak kadar büyük. Bunun yanında dış ticarete bağlı olarak büyüme gösteren ülke, Avrupa’nın en büyük havalimanlarından biri olan Amsterdam Schiphol Havalimanı’na da ev sahipliği yapıyor.

Amsterdam uçak bileti alarak dünyanın en zengin 15.ülkesine doğru yola çıkabilirsin. 

Uçak Bileti

16-İzlanda- 69.778 dolar

İzlanda

Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde bir ada ülkesi olan İzlanda dünyanın en zengin 16. ülkesi. Ülkede kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla 69.778 dolar. Ada ülkesi olması nedeniyle İzlanda ekonomisinin temel kaynağı balık ve balıkçılıktan geliyor. Ülkede tutulan balıklar işlenip ihraç edilerek gelir haline dönüştürülüyor. Bunun yanında ülke kış turizmi ve termal turizm açısından da oldukça gelişmiş konumda. Her yıl binlerce turistin ağırlandığı ülkede çok sayıda lüks otel mevcut.

17- Avusturya- 69.502 dolar

Avusturya

Avusturya, 69.502 dolar kişi başı gayri safi yurt içi hasılasıyla dünya ekonomileri arasında en yüksek yaşam standartlarından birine sahip. Ülke ekonomisi ana ticaret ortağı olan Almanya ile yakından bağlantılı. Avusturya ekonomisine katkıda bulunan öncü sektörlerlerse hizmet, sanayi ve tarım olarak öne çıkıyor.

18- Andorra- 68.997 dolar

Andorra

Andorra ya da resmi adıyla Andorra Prensliği listemizin 18. sırasında yer alıyor. Gayri safi milli yurt içi hasılası 68.997 dolar olan bu mikrodevlet Avrupa’nın en küçük 6. ülkesi. Yılda 10 milyondan fazla turist ağırlayan Andorra’nın ekonomisinde en önemli paya sahip olan sektör turizm. Topraklarının %2’si ekilmeye müsait ülkede tarımın başrolünde ise tütün ürünleri var. Ülkeyle ilgili en ilginç bilgilerin başındaysa ülkede istihdam oranının %100 olması yani işsizlik oranının 0 olması geliyor.

19- Almanya- 66.132 dolar

Almanya

Almanya 66.132 dolar gayri safi yurt içi hasılasıyla yalnızca Avrupa’nın değil dünyanın en zengin ilk 20 ülkesinden biri. Ülke ekonomisinin en büyük dayanağını imalat sanayi ve bu alandaki hizmet sektörleri oluşturuyor. Fakat dış satım gücü de ülkenin yüksek refah oranlarına ulaşmasında büyük rol oynuyor.

20-İsveç- 65.842 dolar

İsveç

İsveç Avrupa’nın İskandinav bölgesinde yer alıyor. 65.842 dolar gayri safi yurt içi hasılayla listenin üst sıralarında kendine yer edinen İsveç’in ekonomisi büyük çoğunlukla iyi eğitimli ve yüksek vasıflı işçi gücünden besleniyor. Hidroelektrik ve demir madeninin ipi çektiği ihracat faaliyetleri sayesinde ülke, dış ticaret hacmini her geçen gün genişletiyor.

21-Belçika- 65.500 dolar

Belçika

Avrupa Birliği ve NATO için beşik görevi gören Belçika dünyanın en refah sahibi ülkelerinden. Belçika kişi başına düşen 65.500 dolar gayri safi yurt içi hasılayla Avrupa’nın en zengin ve varlıklı ülkeleri arasında. Ülkede gayri safi hasılanın büyük kısmını hizmet sektörü oluşturuyor. Fakat ülke sanayi kollarında da oldukça gelişmiş durumda. Özellikle otomotiv, ilaç, içecek, gıda ve tekstil sektörleri Belçika için önemli gelir kaynakları arasında.

22-Avustralya- 65.365 dolar

Avustralya

Okyanusya’da yer alan ve coğrafi şartlardan ötürü dünyanın en büyük adası sıfatını alan Avustralya öte yandan dünyanın en küçük kıtası olarak kabul ediliyor. Karma pazar ekonomisine sahip olan Avustralya dünyanın en zengin ülkeleri listesinde 22. sıraya yerleşti. Kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasılası 65.365 dolar. Ülke ekonomisinin %80’ini sağlık, finans ve eğitim alanları oluşturuyor. Ülke ayrıca dünya genelinde kömür ihracatı konusunda da %70’lik bir pazar payıyla da lider konumunda.

23- Suudi Arabistan- 64.836 dolar

Suudi Arabistan

Listemizin 23.sıırasında Suudi Arabistan var. Bu ülkede kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla 64.836 dolar. Ülkenin ekonomisinin temeli petrole dayanıyor. Petrol dağıtımının yanı sıra sanayi de ekonomide önemli bir yere sahip. Demir-çelik sanayisi, çimento ve besin sanayisi ülkenin gelişen ekonomik kolları.  

24-Malta- 61.939 dolar

Malta

Dünyanın en zengin ülkeleri listesinde 24 numaradaysa ada ülkesi Malta var. Gayri safi milli hasılanın 61.939 dolar olduğu ülkede en dikkat çeken verilerden biri Malta’da hiç evsiz kişinin olmaması. Ülkenin ekonomisinde ülke sınırlarında bulunan çok sayıda dil okulunun olumlu etkisi var. Yılda ortalama 90.000 öğrencinin yabancı dil öğrenmek için Malta’yı tercih etmesi, ülkenin bu listede yer almasında etkili. Turizm de Malta ekonomisinin güçlü olmasında önemli yere sahip sektörlerden.

25-Finlandiya- 60.897 dolar

Finlandiya

Finlandiya oldukça varlıklı sayılabilecek Nordik bir Avrupa Birliği üyesi. Ülkede kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla 60.897 dolar. Yıllar içinde endüstrileşen Finlandiya serbest piyasa ekonomisi uyguluyor. Özellikle tasarım, iletişim, elektronik ve ormancılık gibi çeşitli iş kollarında meydana gelen rekabetçi yapı ülke ekonomisini dinamik tutuyor.


busraguzeller
Büşra Güzeller
184 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN