Dünyanın EN zengin 15 ülkesi

nihanbayram
İçindekiler

Dünya üzerindeki en zengin ülkeler her zaman merak edilen bir konu. Ülkelerin zenginlikleri belirlenip listelenirken gayri safi yurt içi hasıla verileri göz önünde tutuluyor. GSYİH olarak kısaltılan gayri safi yurt içi hasıla; ülkenin ihracat gelirleri, ekonomik gelirleri, tüketim oranı ve 1 yıl içinde ürettiği mal ve hizmetlerin değeriyle belirleniyor. Bu değerlerin ülke nüfusuna bölünmesiyle de kişi başına düşen milli gelir elde ediliyor. Peki 2021 yılında kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasılaya göre dünyanın en zengin ülkeleri hangileri?

1- Lüksemburg – 122.74 dolar

Avrupa Birliği üyesi üyeler arasındaki en küçük ülkelerden biri olan Lüksemburg, dünyanın en zengin ülkesi. Ülkede kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasılası 122.74 dolar. Avrupa kıtasının tam ortasında konumuyla Fransa ve Almanya gibi ülkelere çok yakın olması Lüksemburg’un ekonomik anlamda güçlü bir ülke haline gelmesinin en önemli nedenlerinden. Bankacılığın gelişmiş olduğu ülke gelirinin büyük bir çoğunluğunu finans sektöründen sağlıyor. Demir çelik sanayisi bakımından da gelişmiş olan ülke, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’ne demir ihraç ediyor.

2- Singapur – 102.74 dolar

Güneydoğu Asya’da konumlanan bir ada ülkesi olan Singapur, dünyanın en zengin 2. ülkesi. Singapur’da kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla 102.74 dolar. Dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri olan ülke, rekabetçi ekonomisiyle ön plana çıkıyor. Rekabete önem veren ekonomik atmosfer, aynı zamanda özgür ve yenilikçi. Ticarete dayanan ülke ekonomisinde ikinci önemli gelir kaynağı da endüstri. Bu alanda en çok kazanç getiren dallar arasında ilk sırayı gemi inşaatı elinde tutuyor. Petrol rafineleri, elektronik aletler, tekstil ve gıda ise gemi inşaatını takip eden alanlar.

3- İrlanda – 99.24 dolar

Kuzeybatı Avrupa’da yer alan İrlanda Cumhuriyeti, dünyanın en zengin ülkeleri arasında 3. sırada. Kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasılanın 99.24 dolar olduğu İrlanda’nın ekonomisinin büyük çoğunluğu yüksek teknoloji endüstrisine dayanıyor. Hükümet, yabancı yatırımcılara düşük vergi uygulayarak ülkenin yabancı yatırımcılar için Avrupa merkezi konumuna gelmesini sağlıyor. Bu uygulamanın getirisi olarak Facebook, Google, Apple gibi dünya devlerinin İrlanda’da ofisleri bulunuyor.

4- Katar – 97.26 dolar

Basra Körfezi ülkesi olan Katar, dünyanın en zengin 4. ülkesi. Resmi adı Katar Devleti olan ülkede kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla 97.26 dolar. Ülke ekonomisin en temel kaynağı petrol ve doğal gaz. Dünyanın en büyük üçüncü doğal gaz rezervine sahip olduğu için birçok farklı ülkeye doğal gaz ihraç ediliyor. Katar’da ekonomik gelirleri çeşitlendirmek için pek çok çalışma da yapılıyor. Finans, sanayi ve turizm gibi sektörlerin de ülke ekonomisini besleyen önemli dallar olması için projeler mevcut.

5- Makao – 90.61 dolar

Resmi adıyla Çin Halk Cumhuriyeti Makao Özel İdari Bölgesi dünyanın en zengin 5. ülkesi olarak listemizde yer alıyor. Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel idari bir bölge olan Makao’da kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla 90.61 dolar. Geçmişte Portekiz’e bağlı olan Makao, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlandıktan sonra ekonomik anlamda bir sıçrayış yaşadı. Ekonomisi dokuma sanayisi, oyunca sektörü ve elektronik alet üretimine dayanan Makao’da birçok kumarhane bulunuyor. Hong Kong ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde kumarhanelerin yasak olması sebebiyle bu iki ülkede yaşayan birçok insan kumar oynamak için Makao’yu ziyaret ediyor.

6- İsviçre – 75.88 dolar

Batı, Orta ve Güney Avrupa’nın kesişim noktasında konumlanan İsviçre, dünyanın en zengin ülkelerinin 6.sı olarak listeye giriyor. Ülkede kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla 75.88 dolar. 2020 yılında koronavirüs sebebiyle ekonomik anlamda zor zamanlar yaşayan İsviçre’nin ekonomisi, gelişmiş sanayi sektörüne dayanıyor. Sanayi sektöründe önde gelen dal ise saat endüstrisi. Saatleriyle ve bankalarıyla meşhur olan ülkenin ekonomisi, hizmet sektöründen büyük ölçüde besleniyor. Ülkede hayvancılık ve tarım da önemli geçim kaynakları arasında.

7- Norveç – 69.17 dolar

Dünyanın en zengin ülkeleri arasında 7. sıraya yerleşen Norveç, İskandinav Yarımadası’nda konumlanıyor. Kişi başına düşen 69.17 dolarlık gayri safi yurt içi hasıla ile Norveç, diğer Avrupa Birliği ülkeleri arasında refah seviyesinin en iyi olduğu ülke olarak gösteriliyor. Karma ekonomik modele dayanan Norveç ekonomisi, endüstri devriminden önce balıkçılığa dayanıyordu. Kuzey Denizi’ndeki petrol rezervlerinin kontrolünü eline aldıktan sonra ülke ekonomisi, petrol üretimine dayanmaya başladı. Günümüzdeki ekonomisinin en önemli kaynağı petrol üretimi olarak devam etse de hükümet ekonomik gelirleri çeşitlendirmek için çalışmalar yapıyor.

8- Amerika Birleşik Devletleri – 68.31 dolar

Dünya üzerindeki en etkili finansal güce sahip olan Amerika Birleşik Devletleri, kişi başına düşen 68.31 dolar gayri safi yurt içi hasıla ile dünyanın en zengin 8. ülkesi. Doğal kaynaklar ve altyapı açısından çok gelişen Amerika, dünya ticaretine yön veren ülkeler arasında yer alıyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz üreticisi olan Amerika, günümüzün en önemli şirketlerinin büyük çoğunluğuna ev sahip yapıyor. Bunun yanında New York Menkul Kıymetler Borsası’nın piyasa değeri incelendiğinde dünyanın en büyük menkul kıymetler borsası olduğu gözlemleniyor.

9- Brunei – 64.41 dolar

Güneydoğu Asya’da konumlanan Borneo adasında yer alan Brunei, dünyanın en zengin ülkeleri arasında 9. sırada. Ülkede kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla 64.41 dolar. Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah dünyanın en zengin isimlerinden biri arasında.  Ülkenin ekonomisinin en önemli dayanakları arasında petrol ve doğalgaz bulunuyor. Brunei’nin en çok doğalgaz ve petrol sattığı ülkeler arasında ilk sırayı Japonya alıyor. Ülke ekonomisi, petrol ve doğalgaz dışında kereste, kağıt ve cam endüstrilerinden de gelir sağlıyor.

10- Hong Kong – 62.84 dolar

Resmi adı Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel İdare Bölgesi olan ülke, dünyanın en zengin 10. ülkesi. Hong Kong’ta kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla 62.84 dolar. Uluslararası ticaretin çok yaygın olduğu Hong Kong, Uzak Doğu’nun ticaret merkezi konumunda. Ülke ekonomisinin en önemli parçalarından biri de turizm. Özellikle iş seyahatleri için gelen çok sayıda turisti ağırlayan ülke, Çin’in en popüler turizm noktası. Ancak Hong Kong, diğer ülkelerle kıyaslandığında iş insanlarına en pahalı yaşam şartlarını sunan ülkelerden biri.

11- San Marino – 61.51 dolar

Avrupa’da bulunan 5 mikro devletten biri olan San Marino, kişi başına düşen 61.51 dolar gayri safi yurt içi hasıla ile dünyanın en zengin ülkeleri listesinde 11. sırada bulunuyor. Dünyanın en küçük ülkeleri arasında 5. sırada olan San Marino’nun ekonomisindeki en önemli pay turizme ait. Her yıl 3 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilen ülkenin turizmden sonraki en önemli gelir kaynakları arasında bankacılık, elektronik ve seramik bulunuyor. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğu geçimini tarımdan kazanıyor.

12- Danimarka – 61.48 dolar

İskandinav ülkelerinin güneyinde konumlanan Danimarka, dünyadaki en zengin 12. ülke. Kişi başına düşen gayri safi milli hasılanın 61.48 dolar olduğu ülkede ekonominin en önemli paydası hizmet sektörüne ait. Kamu yönetimi, eğitim ve sağlık hizmetleri dışında ticaret ve ulaştırma hizmetleri, hizmet sektöründe öne çıkan alanlar arasında bulunuyor. Tarım, hayvansal üretim ve doğal enerji kaynakları çıkarımı da Danimarka ekonomisini kalkındıran önemli alanlardan birkaçı olarak öne çıkıyor.

13- Hollanda – 60.46 dolar

Hollanda Krallığı’nı meydana getiren 4 ülkenin en büyüğü olan Hollanda, dünyanın en zengin 13. ülkesi. Ülkede kişi başına düşen gayri safi milli hasıla 60.46 dolar. Hollanda ekonomisi, ülkede bulunan doğalgaz rezervlerinden besleniyor. Hollanda’daki doğalgaz rezervleri, Avrupa Birliği’ndeki tüm rezervlerin %25’ini oluşturacak kadar büyük. Bunun yanında dış ticarete bağlı olarak büyüme gösteren ülke, Avrupa’nın en büyük havalimanlarından biri olan Amsterdam Schiphol Havalimanı’na da ev sahipliği yapıyor.

14- Birleşik Arap Emirlikleri – 59.84 dolar

Arap Yarımadası’nın güneydoğusunda konumlanan Birleşik Arap Emirlikleri listemizin 14. sırasında. Kişi başına düşen 59.84 dolar gayri safi yurt içi hasılaya sahip olan ülkenin en büyük gelir kaynağı petrol. Doğalgazın da ekonomik büyümeye katkısı oldukça yüksek. Petrol arıtma tesisleri, Birleşik Arap Emirlikleri’nin sanayi kuruluşları arasında en önemli yere sahip. Ülke, petrolden elde ettiği gelirlerle farklı sanayi kollarını geliştirerek ekonomiyi çeşitlendirme çalışmaları yapıyor. Çimento, alüminyum, kablo ve kiremit üretimiyle ilgilenen birçok fabrika bu çalışmalar kapsamında kurulmuş.

15- İzlanda – 58.15 dolar

Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde bir ada ülkesi olan İzlanda, dünyanın en zengin 15. ülkesi. Ülkede kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla 58.15 dolar. Bir ada ülkesi olması nedeniyle İzlanda ekonomisinin temel kaynağı balık ve balıkçılıktan geliyor. Ülkede tutulan balıklar işlenip ihraç edilerek gelir haline dönüştürülüyor. Bunun yanında ülke kış turizmi ve termal turizm açısından da oldukça gelişmiş konumda. Her yıl binlerce turistin ağırlandığı ülkede çok sayıda lüks otel mevcut.

Kaynak: IMF

nihanbayram
Nihan Bayram
523 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar