Norveç’e nasıl gidilir? | Norveç gezi rehberi

busraguzeller
Büşra Güzeller
1 Aralık 2021
I
8 dk
I
0
I
Güncellenme: 2 Ağustos 2022

Norveç'e nasıl gidilir sorusu, seyahatseverler tarafından en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. Yaşam standartları en yüksek ülkeler listesinde kendisine hep yer bulmuş, refah seviyesi yüksek olduğu için Avrupa Birliği’ne girmek istemeyen, balıkçılık, Kuzey Işıkları ve kayak dendiğinde akıllarda beliren güzel ülke Norveç bugünkü yazımın ana konusu. Aslında esas olarak bu ülkeye nasıl gidileceğinden bahsedecek olsam da ülkenin konumuna da hakkında bilinmesi gerekenlerine de mutfağına da ve tabii ki gezilecek yerlerine de yer vereceğim.

Hazırsan Norveç'te gezilecek yerleri de yakından inceleyebileceğin yazımıza beraber bakalım. 

İçindekiler

Norveç nerede?

Her ne kadar biz Norveç diye bahsetsek de resmi adı Norveç Krallığı olan ülke Kuzey Avrupa’da yer alan İskandinav Yarımadası’nın batısında konumlanmış. Rusya, Finlandiya ve İsveç’e komşu konumda yer alan ülke kıyılarındaki binlerce fiyort ile de öne çıkıyor. Ülkenin Norveç Denizi’ne kıyısı var.

Norveç konum linki

Norveç hakkında bilinmesi gerekenler

 • Para birimi: Norveç Kronu
 • Konuşulan diller: Norveççe
 • Saat dilimi: (GMT+1)
 • En önemli 3 şehri: Oslo, Bergen ve Alesund
 • Geçim kaynağı: Balıkçılık, petrol ve turizm
 • Pahalılık endeksi:
 • 2 kişilik lüks yemek: 79.77 €       
 • Cappuccino (regular): 4.13 €      
 • 1 litre süt: 1.84 €
 • Tek yön toplu taşıma bileti: 3.70 €          

Not: Fiyatlar 2021 Aralık ayında düzenlenmiştir.

Norveç’e nasıl gidilir?

Norveç’e gidebilmek için öncelikle sana bir pasaport gerekiyor. Dolaşım gücü bordo pasaporta göre daha fazla olan hususi yeşil pasaporta ya da gri pasaporta sahipsen kendin Norveç sınırları içerisinde bulmak için yapman gereken tek şey seyahat edeceğin günü seçip bir Norveç uçak bileti almak. Vize almakla uğraşman gerekmiyor.

Sonrasında Oslo’ya direkt uçuşla yaklaşık 3,5 saatte varabilirsin. Eğer bütçen kısıtlıysa Oslo’ya aktarmalı uçuşlardan biriyle gidebilirsin. Böylelikle bütçe anlamında avantaj sağlayabilirsin. Tabii bu alternatifte yolda 1 günden fazlasını geçirmen de söz konusu.

Bordo pasaportun varsa mutlu insanların ülkesi Norveç’e giriş yapabilmek için Schengen Vizesi alman gerekiyor. 

Not: Norveç, Schengen bölgesi ülkelerinden biri olduğu için Schengen Vizen varsa Norveç Vizesi alman gerekmiyor.

Norveç Schengen Vizesi nasıl alınır?

Sıradaki bölümde Norveç’e gitmek için vize alırken izlemen gereken yolu sana tüm detaylarıyla anlatacağım.

Başvurunu nereye yapmalısın: Eğer uzun süreli Norveç Vizesi almak istiyorsan başvuru yapman gereken yer Norveç Ankara Büyükelçiliği. Kısa süreli vize almak istiyorsan Norveç Ankara Büyükelçiliği’ne ve İstanbul’daki Macaristan Başkonsolosluğu’na başvurunu yapabilirsin.

Vizeler ve özellikleri: Norveç seyahatin için başvurabileceğin vize türleri C tipi ve D tipi vize. Eğer kısa süreli yola çıkacaksan yani yeni bir yer görmek, aileni veya arkadaşlarını ziyaret etmek için ya da bir iş toplantısı için bir vizeye ihtiyacın varsa C tipi vizeye başvurmalısın. İş ya da eğitim amaçlı uzun bir seyahate çıkmayı planlıyorsan başvurman gereken vize D tipi vize.

Vize alma süreci: Vize almak için öncelikle Norveç Konsolosluğu’nun resmi sitesindeki vize talep formunu okunaklı bir yazıyla İngilizce ya da Norveççe dillerinden biriyle doldurman gerek. Pasaportunun 10 yıldan eski olmaması ve boş 2 sayfasının bulunması da vize alabilmen için diğer gerekliliklerden. Vize başvurun esnasında seyahat sürenin tamamını ve hem bir gün öncesini hem de bir gün sonrasını kapsayacak sağlık sigortanın düzenlendiğini de göstermen gerek.

Yanında olması gereken belgeler: 2 adet biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve gezi planını gözler önüne seren uçak bileti ve rezervasyon bilgilerini gösteren belgeler, finansal durumunla ilgili banka dokümanları yanında olmalı. Bir tanıdığının yanına gidiyorsan davet mektubu, eğer masraflarını biri karşılayacaksa vize sponsor dilekçesi ya da öğrenim için gidiyorsan öğrenci belgen de yanında olmalı.

18 yaşından küçük bireyler içinse başvuruya noter onaylı muvafakatname eklenmeli.

Önemli notlar: Tüm belgeleri İngilizce dilinde hazırlamalısın. Vize başvurun esnasında başvurduğun vize türüne göre vize ücreti ve VFS Global servis ücreti ödemen gerek.

Süreç kaç gün sürüyor: Ortalama 15 gün.

Bu arada Schengen Vizesi hakkında detaylı bilgi almak istersen Schengen Vizesi nasıl alınır içeriğimizi inceleyebilirsin. 

Norveç’e ne zaman gidilir?

Norveç’e ne zaman gideceğin ne için gideceğine bağlı olarak değişir. Yani eğer ki ılık bir havada ülkeyi baştan sona keşfetmek istiyorsan sıcaklıkların yaklaşık 25 ° olduğu nisan-eylül aralığında ülkeyi ziyaret edebilirsin. Kuzey Işıkları Festivali’ne katılmak istiyorsan gitmen gereken zaman ocak ayı olacak.

Hazırsan şimdi biraz ülke ile ilgili keyifli bilgileri keşfedelim.

Norveç hakkında ilginç bilgiler

 • Sushi her ne kadar Japonların buluşu olsa da somon sushi bize Norveçlilerin armağanı.
 • Aynı anda hem en çok kitap okunan hem de en çok kahve tüketilen ülke de Norveç.
 • Dünya üzerinde küresel ısınmadan en az etkilenen yer olan Norveç’te köpekleri kısırlaştırmak yasak.
 • Norveç’teki hapishaneler mahkumların hücrelerinde internete erişebileceği şekilde tasarlanmış.
 • Ülkede pazar günleri marketler kapalı. Acil ihtiyaçlar için benzin istasyonlarındaki küçük marketler ve küçük büfeler açık.
 • Alkol oranı yüksek içkileri yalnızca Vinmonopolet isimli marketten almak mümkün. Bu market her akşam saat 20.00’de kapanıyor. Düşük alkol oranlı içkiler ise süper marketlerden temin edilebiliyor.
 • Kayak, Norveç sınırları içerisinde bulunmuş bir spor.
 • Somon en sevdiğin balıksa bir de Norveç’te denemelisin. En lezzetli somonlar Norveç’te yetiştiriliyor.
 • Benzinin en pahalı olduğu ülke Norveç.
 • İngiltere’nin Norveç’e İkinci Dünya Savaşı’nda verdiği destek adına teşekkür için 1947 yılından beri her yıl Oslo’ya İngilizler için bir yılbaşı ağacı konuyor.
 • Bu bilgi pek şaşırtıcı olmasa gerek ama Norveç kış olimpiyatlarında en çok madalya alan ülke.
 • 80 yılı aşkın süredir kimsenin ölmediği Longyearbyen kasabasında ölmek yasak. Bu nedenle durumu ağır olan hastalar başka kasabalara gönderiliyor. Ölümün yasaklanmasının nedeni bölgenin çok soğuk olması ve gömülen cesetlerin yüzeye çıkarak vücutlarındaki virüsleri tekrar insanlara bulaşabilir hale getirmesi.

Ülke hakkındaki ilginç bilgileri de öğrendikten sonra sıra geldi içeriğin en keyifli kısmına. Mutluluk diyarı Norveç’te Kuzey Işıkları’nın izleneceği noktayı keşfetmeye.

Norveç'te Kuzey Işıkları nerede izlenir?

Ülkede Kuzey Işıkları’nı Tromso şehrinde izlemek mümkün. Ocak aylarında Kuzey Işıkları Festivali’nin yapıldığı Tromso şehrinde Aurora Borealis’i görebilir, festivalde çalan müziklerle eşi benzeri zor bulunur bir deneyimin keyfini doyasıya çıkarabilirsin. Sana Tromso ile ilgili ilginç bir bilgi daha vermek isterim. Mayıs ve temmuz ayları arasında bu şehirde güneş hiç batmıyor.

Tromso konum linki

Norveç gezilecek yerler

Ülkenin tüm olumlu yanlarından bahsettik. Şimdi sırası dünyanın en güzel ülkelerinden birisi olan Norveç'te gezilecek yerler listesine geldi. 

Oslo’da görmen gereken yerler

Oslo konum linki

Gezilecek yerleri anlatmaya ülkenin hem en kalabalık hem de en pahalı şehri Oslo’dan başlamak en doğrusu olacak. Yalnızca ülkenin değil dünyanın da en pahalı şehirlerinden biri olduğu için Oslo’da paranın çoğunu harcaman söz konusu olabilir. Planını bu bilinçle yapmanı öneririm.

Şehre gelmişken gezmen gereken yerlerin başında The Vigeland Park var. Aslında bir heykel müzesi olan The Vigeland Park’ta Norveçli heykeltıraş Gustav Vigeland’in insan hayatına dair izlenimleri yaptığı heykellerle anlatılıyor. Bu heykellerde insanlığa dair umutlar, doğum, ölüm, aşk, gençlik ve yaşlılık gibi süreçler gözler önüne seriliyor. Yaşamın başlangıcından sonuna dek olan akışı bir açık hava müzesinde keşfetmek istersen The Vigeland Park Oslo’da görmen gereken ilk yer olmalı.

Şehirde görülmesi gereken bir diğer yer çağdaş mimari akımının en güzel örneklerinden biri olan Norveç Opera Binası. Bjørvika semtinde konumlanmış bu yapı, buz dağlarından esinlenilen görünümü ve denize sıfır konumu ile rotanı çevirmen gereken yerlerden.

Oslo şehrinin mutlaka görülmesi gereken bir diğer yeri aslında oldukça işlevsel bir yapı. Başlangıçta şehri korumak için inşa edilmiş Akershus Kalesi sonradan hapishane ve kraliyet ikametgahı olarak kullanılmış bir Orta Çağ yapısı.

Norveç’te yaşamış tüm sosyal gruplardan kişilere dair önemli ipuçlarını yansıtan Norveç Kültürel Tarih Müzesi de şehirde görmen gereken açık hava müzelerinden. Yalnızca bu müzeyi gezerek Norveç kültürüne dair fikir sahibi olabilirsin.

Oslo’da görmen gereken diğer yapı ve yerler arasında Viking Gemi Müzesi, Kraliyet Sarayı, Edward Munch’un eserlerini görebileceğin müze Munch, kutup keşif gemisini içinde bulunduran ünlü müze Fram, Oslo Belediye Binası, kış sporları ve kutup keşfi sergilerini gözler önüne seren Holmonkellen Kayak Müzesi ve Nobel Barış Merkezi var.

Bergen’de gezilecek yerler

Bergen konum linki

Norveç’in en büyük ikinci şehri Bergen her gün yağmur alan bir şehir olduğu için doğası oldukça yeşil. Bu güzel şehir de birbirinden güzel gezilecek yerlerle dolu.

Bergen’e yolun düşersen gezmen gereken ilk yer eski rıhtımda yer alan eski binalar. Bryggen Evleri ismiyle bilinen bu yapılar UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de var. Değişik renkleri ve minimal tasarımları sayesinde sana adeta farklı bir dünyadaymışsın gibi hissettirecek bu evleri görmeden şehirden ayrılma.

En yüksek noktası deniz seviyesinden 400 metre yukarıda olan şehir dağı Fløyen de listende olması gereken bir diğer yer. İsmini yelkenli gemilere yol göstermek için kurulmuş bir rüzgar gülünden aldığı düşünülen bu dağın seyir terası da çok ünlü. Ayrıca dağa füniküler ile çıkılabiliyor olması da bu yeri popüler yapan bir diğer etmen.

Bergen görülmesi gereken bir diğer dağ da Ulriken. Hem tramvayın hem de şık bir restoranın bulunduğu bu dağ da Norveç seyahatindeki keyifli duraklardan biri olacak.

Ålesund’da gezilecek yerler

Alesund konum linki

Ülkenin bir diğer önemli kenti Ålesund da gezilecek yerlerle dolu bir coğrafya. Şehrin popüler açık hava müzesi Sunnmøre Museum listende yer alması gereken bir müze. Buzul çağından itibaren o yörede yaşayan kişilerin hayatından önemli kesitleri yansıtan Sunnmøre Museum’da eminim keyifli birkaç saat geçireceksin.

Ålesund’da çok sayıda gezilecek deniz feneri de var. Alnes Fyr, Molja Lighthouse ve Godøy deniz fenerlerini de şehre gitmişken görmelisin. Ülkenin en büyük ikinci fiyordunu da bünyesinde bulunduran Geiranger Köyü’ne de uğramalı, burada Preikestolen ve Trolltunga kayalıklarından manzarayı izlemelisin. Tabii bu kayaların oldukça dik olduğunu eklemem faydalı olacak. Manzaraya bakmak için kendini sakatlamanı hiç istemem.

Gezilecek diğer yerler

 • Eğer temmuz ayında Norveç’e gidersen geçmişte ülkeye 200 yıl başkentlik yapmış Viking şehri Trondheim’de ST. Olav Festivali’ne katılmalısın. Tabii şehri keşfetmek için uzun yürüyüşlere de çıkmalısın.
 • Rüzgarın şehri Stavanger’in Old Stavanger Bölgesi’nde Avrupa’nın en eski ahşap evlerini görmelisin.
 • Dünya üzerinde başka yerde göremeyeceğin kadar eşsiz bir atmosfere sahip ülkedeki en büyük fiyordun uç kısmında kalan Flam Köyü’nü mutlaka görmeli, buradayken kendini adeta bir masallar diyarında hissetmelisin.
 • Göllerin denizlerle kaynaştığı ve eşsiz plajları, yüce dağları ile öne çıkan Lofoten Adaları’nı ve ülkenin sıcak şehirlerinden Kristiansand’ı da ziyaret etmelisin. Belki burada plajlardan denize de girersin. Kim bilir?

busraguzeller
Büşra Güzeller
122 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, yazı yazma tutkusunu oldukça erken keşfetti. Ortaokul yıllarından beri farklı türlerde yazılar kaleme aldı ve üniversiteden mezun olduktan sonra ajanslarda metin yazarı ve içerik editörü olarak rol aldı. Uzun süre çalıştığı bir ajansta seyahat alanında yazmaktan çok keyif aldığını keşfetti ve en keyif aldığı alanda daha çok üretmek için Enuygun ekibine katıldı. Büşra yazı yazmayı, köpeğiyle vakit geçirmeyi, okumayı ve yol filmlerini izlemeyi çok seviyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar