Köprüler tarih boyunca sadece iki ayrı kara parçasını değil, aynı zamanda sınırları, farklı kültürleri ve uygarlıkları da birbirine bağlayan yapılar aynı zamanda. Hem ülkemizde hem de dünyanın farklı yerlerinde bulunan en güzel köprüler hangileri?

Brooklyn Köprüsü

Özgürlükler şehri New York'ta bulunan Brooklyn Köprüsü aynı zamanda dünyanın ilk asma köprülerinden birisi. 1883 yılında açılan köprü Brooklyn ile Manhattan'da bulunan finans merkezi arasında yaşanan trafik yoğunluğunu azaltmak için inşa edilmiş Üzerinden yıllar geçse de köprü halen bu işlevini koruyor ve her gün çok sayıda insan Brooklyn ile Manhattan arasında yolculuk yaparken köprüyü kullanıyor. Köprünün hemen altında yer alan sahilden Manhattan adasının gökdelenlerini izlemek de benzersiz bir deneyim aynı zamanda. Sadece Amerika'nın değil, dünyanın da en güzel şehirlerinden olan New York'ta görülmesi gereken diğer rotalar için New York'ta gezilecek yerler galerimize mutlaka göz atın.

Golden Gate Köprüsü

Amerika'nın Kaliforniya eyaletinde, ''dünyanın teknoloji ve bilişim üssü'' olarak anılan San Francisco'da bulunan bu köprü belki de dünyada en fazla fotoğraflanan köprülerin başında geliyor. Yılın neredeyse her döneminde sisler altında olan San Francisco Körfezi boyunca uzanan köprünün özellikle sis altındaki görüntüsü hem ülke içinden hem de yurt dışından fotoğrafçıları kendisine çekiyor. Burası aynı zamanda birçok film ve diziden görmeye alışık olduğumuz bir yer. Köprünün kendine silueti de bardak, poster gibi hediyelik eşyalar üzerine basılarak satılıyor.

Dünyanın en güzel köprüleri

Khaju Köprüsü

İran'ın İsfahan şehrinde bulunan Khaju Köprüsü özellikle köprüden suya yansıyan benzersiz manzarası ile biliniyor. Köprü aynı zamanda hem ülkenin hem de bölgenin en eski yapılarından biri. Günümüzde de ülke içinden ve yurt dışından çok sayıda turist burayı ziyaret ediyor.

Dünyanın en güzel köprüleri

Magdeburg Su Köprüsü

Almanya'da bulunan köprünün diğerlerine benzemeyen çok ilginç bir yapısı var. Ortasından su akan köprünün iki yanında bulunan kaldırımlarda yayalar yürüyor, ortasından ise tekneler geçiyor. Elbe Nehri üzerinde inşa edilen köprünün yapımı tam 6 yıl sürmüş.

Dünyanın en güzel köprüleri

Boğaziçi Köprüsü

İstanbul'da bulunan Boğaziçi Köprüsü'nün tarihi çok eskilere dayanmasa da en tarihi köprüler kadar ilgi çekici bir yapı. Köprünün Asya kıtasında bulunan ayağı Beylerbeyi'nde, Avrupa'da ise Ortaköy'de yer alıyor. Boğaziçi Köprüsü yapılmadan önce Boğaz'ın iki yakası arasında arabalı vapurlarla sağlanan ulaşım köprünün yapılması ile yerinin buraya bıraktı. Tıpkı daha sonra inşa edilen Fatih Sultan Mehmet Köprüsü gibi iki kıta arasında uzanan köprüyü geçmek neredeyse günün her saatine yayılan trafik nedeniyle gitgide zorlaşsa da halen çok güzel. Her mevsim ayrı güzellikleri barındıran İstanbul'a uçmak isterseniz,hemen tıklayın.

Dünyanın en güzel köprüleri

Ponte Vecchio

İtalya'nın Floransa şehrinde bulunan bu köprü de neredeyse hiçbir yerde göremeyeceğiniz kadar ilginç bir yapı. Nehrin iki yakasını birbirine bağlayan köprü üzerine evler inşa edilmiş ve karşı tarafa geçmek için bu evlerin yanından geçmeniz gerekiyor. Köprünün bir diğer özelliği ise İtalya'nın birçok kentinde olduğu gibi renkli yapılarla çevrili olması. Bu sayede hem köprünün kendisi hem de çevresindeki binalar fotoğraf çekmek için harika bir ortam sunuyor.

Dünyanın en güzel köprüleri

Sidney Liman Köprüsü

Avustralya'nın Sidney şehrinde inşa edilen bu köprü de dünyanın en ünlü köprülerinden biri aynı zamanda. Sidney Limanı, Opera Binası ve şehrin diğer ünlü yapılarını köprü üzerinden geçerken görebilirsiniz. Aynı zamanda yılbaşı kutlamaları ile bilinen köprü üzerinden düzenlenen havai fişek gösterileri de her yıl çok sayıda insanı buraya çeken nedenlerden sadece biri. Sidney'de görülmeye değer rotalar için Sidney'de gezilecek yerler galerimize de göz atabilirsiniz.

Dünyanın en güzel köprüleri

Galata Köprüsü

İstanbul'un ve dünyanın en güzel köprülerinden birisi de Eminönü ve Karaköy'ü birbirine bağlayan Galata Köprüsü. Bu köprünün güzelliği ise yapısından çok üzerinden seyredilen manzarasından kaynaklanıyor. Köprüden Topkapı Sarayı, Sarayburnu, Haliç, Galata Kulesi ve diğer birçok tarihi yapıyı görmek mümkün. Hemen köprü altında bulunan balıkçılarda balık veya midye yemekse, buranın olmazsa olmazları arasında. Köprü üzerinden geçerek Eminönü tarafına ilerlediğinizde Gülhane, Sultanahmet ve Beyazıt gibi tarihi semtleri, Karaköy'den yukarı doğru çıktığınızda ise, geçmiş dönemlerde kentin finans merkezi olarak bilinen Galata ve her dönemde şehrin en hareketli ve eğlenceli adreslerinden birisi olan Beyoğlu'na çıkabilirsiniz. İstanbulu gezmek için günler ve hatta haftalar bile yeterli olmayabilir. Ancak şehrin belli başlı noktalarını ve kentte yapılacak şeyleriİstanbul Şehir Rehberi'nde keşfedebilirsiniz.

Dünyanın en güzel köprüleri

Tower Bridge

Kule Köprüsü anlamına gelen Tower Bridge, aynı zamanda İngiltere'nin başkenti Londra'nın da en önemli sembollerinden. Köprüye Londra Kulesi'ne yakınlığı nedeniyle bu isim verilmiş. Burası aynı zamanda Londra'da düzenlenen yeni yıl gibi önemli kutlamalar için de bir buluşma noktası. Liman ile Londra Kulesi arasında inşa edilen köprünün en önemli özelliklerinden birisi de dünyanın ilk açılır kapanır köprülerinden biri olması. Köprü manzarası ile fotoğraf çektirmek Londra'da yapılacak şeyler arasında da ilk sırada gelenlerden birisi. Tower Bridge dışında da görülecek çok sayıda tarihi yapı, park ve bahçe bulunan Londra'ya ne zaman gidilir, şehirde nereler gezilir, nerede ne yenir ne içilir öğrenmek içinLondra Şehir Rehberisizi bekliyor.

Dünyanın en güzel köprüleri

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.