Pandeminin hayatımızda bazı şeyleri kalıcı olarak değiştirdiği görünen bir gerçek. Yaşamlarımızda meydana gelen kalıcı değişimlerin başında da uzaktan çalışma şeklinin yaygınlaşması geliyor. Uzaktan çalışma şeklinin popülerleşmesi zaman ve mekandan bağımsız çalışabilen kişilerin yani dijital göçebelerin sayılarının artmasını beraberinde getirdi.

Dijital göçebelerin sayısında son 2 yılda meydana gelen artış ile bazı ülkeler “dijital göçebe vizesi’’ vermeye başladı. 2022 yılının haziran ayında Endonezya’nın dijital göçebe vizesi verdiğini duyurmasıyla birlikte bu vize türünü veren ülkeler yeniden gündem oldu. Hazırsan dijital göçebelik nedir, dijital göçebe vizesi kimlere verilir öğrenme zamanı.

Dijital göçebe nedir?

Uzaktan çalışan yetenekli kadın dijital göçebe

Digital nomad ya da teknolojik göçebe olarak da bilinen dijital göçebe kavramı her yerde hatta gerektiğinde seyahat ederken bile çalışabilen kişileri tanımlar. Bu kişiler, işlerini kendileri yönetmeyi tercih ederek zaman ve yerden bağımsız bir yaşam sürüyorlar. Bu sayının ileride artması bekleniyor. Kısaca yükümlü olduğu işi her an her yerde yapabilen kişilere dijital göçebe deniyor.

Hangi meslek grupları dijital göçebe olabilir?

dizüstü bilgisayar internet bağlantılı bilgisayar üzerinde çalışan yalnız adam

Freelance yazarlar, sosyal medya yöneticileri, yazılımcılar, grafik tasarımcılar, editörler, SEO danışmanları yani kısaca işini yapabilmesi için yalnızca bir internet bağlantısına ve bilgisayarına ihtiyaç duyan meslek grupları dijital göçebe olabilir. Dijital göçebeliğin ileriki zamanda çok daha yaygın hale geleceği aşikar. Eğer bu meslek gruplarındaysan ya da olmayı düşünüyorsan dijital göçebe bir hayat yaşamanın avantajlarının ve dezavantajlarının olduğunu aşağıdaki gibi belirtebiliriz:

  • Yeni yerler görme, yeni kültürler keşfetme imkanı sunar.Şu anda, 50'den fazla ülke dijital göçebe vizesi veriyor. Bu vizeyi alan dijital göçebeler sadece internet bağlantısı ve laptoplarıyla işlerini yapabildikleri için kolayca seyahat edebilirler. Bu sayede, yeni yerler görme ve yeni kültürler tanıma imkanından mahrum kalmıyorlar.
  • Farklı insanlardan, kültürlerden ve coğrafyalardan beslenen insanın yaratıcılığı, hayal gücü artar. Dijital göçebeler de yeni yerler görüp keşfettikleri için daha yaratıcı olurlar.
  • Dijital göçebeler hayatı dolu dolu yaşama fırsatı bulurlar. Hafta içi her gün sabah 09.00 akşam 18.00 saatleri arası çalışmak enerjimizi ve üretkenliğimiz baltalasa da bu onlar için geçerli değil. Dijital göçebeler iş saatlerini kendileri belirleyebilir ve hayatlarını istedikleri gibi yaşayabilirler.
  • Stres insanlar için büyük bir sorun. Yoğun şehir hayatı, uzun çalışma saatleri ve diğer faktörler insanları daha stresli hale getiriyor. Ancak dijital göçebeler, verimli çalışma saatlerini kendileri ayarlayabilme ve başka ülkelere seyahat etme fırsatına sahip oldukları için daha az stresliler.

Dijital göçebe vizesi alabileceğin ülkeler

Eğer dijital göçebe vizesi almayı düşünüyor, ya da bu hayat tarzı tam benlik diyorsan bu vize türü ile gidebileceğin ülkelerin sayısı gittikçe artıyor. Dijital göçebe vizesi alabileceğin ülkeler ise şöyle;

Endonezya

Pura ulun danu bratan tapınağı Bali, Endonezya.

Endonezya 2022 yılı haziran ayında dijital göçebeler için vize vermeye başladı. Bu vizeyle uzaktan çalışanlar vergi ödemeden 5 yıl boyunca ülkede kalabiliyor. Vize, Endonezya dışındaki ülkelerden kazanç sağlayan serbest çalışanlara veriliyor. Vize alan kişiler, ülkenin popüler adalarından biri olan Bali gibi yerlerde yaşayabiliyor. 

Endonezya dijital göçebe vizesine başvurmak için en az 12 ay geçerli bir pasaport, 2.000 ABD doları bakiyeli banka hesap dokümanı ve konaklama yapacağın yerin belgesi zorunlu başvuru evrakları arasında yer alıyor. 

İpucu: ENUYGUN’da erken alınan biletler için özel fiyatlar bulunuyor. Bir sonraki sene için tatilini ocak ayı sonuna kadar planlarsan uçak biletini çok daha uygun alabileceğini unutma! Seyahatinin ilk adımı olan Endonezya uçak bileti almak için tıkla.

Uçak Bileti

Portekiz

Portekiz Lizbon Şehir Manzarası

Portekiz dijital göçebeler arasında popüler bir ülke olmasına rağmen, dijital göçebe vizesi diye bir uygulama yok. Bunun yerine, D7 Vizesi veya Girişimci Vizesi gibi vize türlerine başvurulabilir.

Bu vizeyi almak için, Portekiz'de bir yıldan uzun süre yaşamak isteyeceğine dair bir beyanda bulunman gerekli. Ayrıca, Portekiz’de konaklamak isteyen dijital göçebelerin aylık gelirlerinin en az 3.040 dolar olması gerekiyor. İstenen belgeleri sunduktan sonra, D7 Vizesi başvurusu yapabilirsin. Bu vizeyle 2 yıllık oturma izni alınabilir ve 3 kez yenilenebilir. 5 yıl yaşadıktan sonra daimi oturma izni alman mümkün.

Dubai

Dubai, BAE palmiye ağaçları ile güzel parkı ile Cityscape

Dubai'de verilen dijital göçebe vizesi, vergi ödemeden çalışma imkanı sunuyor. Vize için en az 6 ay geçerli bir pasaport ve BAE'de geçerli bir sağlık sigortası gerekli. Serbest çalışanlar için bir yıllık sözleşme geçerliliği, aylık 5.000 USD kazanç, son bir ay için maaş bordrosu ve son 3 ay için banka dökümleri gerekiyor. İşletme sahipleri içinse aylık 5.000 USD kazanç, şirketin mülkiyetinin 1 yıl daha kendilerinde olduğunu ve son 3 ay için banka dökümlerini göstermeleri zorunlu. Vize alındıktan sonra 1 yıl boyunca Dubai'de çalışabilir ve keyfini çıkarabilirsin.

İpucu: ENUYGUN’da erken alınan biletler için özel fiyatlar bulunuyor. Bir sonraki sene için tatilini ocak ayı sonuna kadar planlarsan uçak biletini çok daha uygun alabileceğini unutma! Seyahatinin ilk adımı olan Dubai uçak bileti almak için tıkla.

Almanya

Gün batımında güzel altın akşam ışığında ünlü TV kulesi ve Spree ile Berlin siluetinin klasik görünümü, Berlin Mitte, Almanya

Almanya dijital göçebe vizesi, serbest çalışanlar ve işletme sahipleri için uygun bir vize seçeneği. Ancak, vize başvuru sürecinde belgelere ve kanıtlara dayalı bir süreç olduğunu unutmayın. Başvurunun başarılı olması için yetkililer tarafından istenen tüm belgeleri ve kanıtları eksiksiz olarak sunman ve Alman ekonomisine katkı sağladığına ikna etmen gerekiyor. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra, Almanya'da 6 ay veya 1 yıl süreyle yaşayabilir ve gerekiyorsa, vize süresi dolduğunda yeniden başvuru yapabilirsin.

Hırvatistan

Hırvatistan, Dubrovnik eski kentinde ünlü avrupa seyahat destinasyonunda hava görünümü

Hırvatistan da dijital göçebe vizesi için başvurabileceğin ülkelerden. Başvuru süreci boyunca gerekli belgeleri toplaman ve vize başvuru formunu doldurman gerekiyor. Vize alma şartlarını karşıladığından emin olmalısın. Vize başvurusu sırasında kalış amacını, çalışma durumunu, konaklayacağın yeri, fon durumunu ve aylık 2.560 dolarlık gelirin olduğunu kanıtlaman gerekiyor. Vize alındıktan sonra ülkede maksimum 1 sene yaşayabilirsin.

İspanya

Sevilla, İspanya. İspanya Meydanı (Plaza de Espana)

İspanya da dijital göçebelere vize veren ülkelerden. Dijital göçebeler İspanya'da vize alabilmek için İspanyol olmayan bir şirkette çalıştıklarını kanıtlamalı ve ülkenin hükümeti tarafından belirlenen finansal gereksinimleri karşılamalı. Avrupa vatandaşı olmayan kişiler de bu vizeye başvurabilir. İspanya'da dijital göçebe olmanın ön koşullarından biri ayda 2.140 euro gelir kazanman.

İpucu: ENUYGUN’da erken alınan biletler için özel fiyatlar bulunuyor. Bir sonraki sene için tatilini ocak ayı sonuna kadar planlarsan uçak biletini çok daha uygun alabileceğini unutma! Seyahatinin ilk adımı olan İspanya uçak bileti almak için tıkla.

Çekya

Çekya'daki Prag'daki Charles Köprüsü. Prag, Çek Cumhuriyeti.

Çekya da dijital göçebeler için Zivno Vizesi veriyor. Bu vize, 1 yıl süreyle Çekya'da kalma ve 26 Schengen ülkesinde gezme ayrıcalığı veriyor. Başvuru için yeterli finansal kaynağınız olması gerekiyor. Eğer 124.500 CZK gibi yeterli mali kaynağa sahipsen vize başvurusu yapabilirsin. Başvuru süreci 90-120 gün arasında sürebilir. Banka hesabında en az 5.200 euro olmalı.

Norveç

Sunnylvsfjorden fiyord kanyon muhteşem yaz günbatımı, Geiranger köy konumu, Batı Norveç.

Dijital göçebeysen Norveç'e vize başvurusu yapabilirsin. Mutlu insanlar ve kayağın ülkesi olması yanı sıra Kuzey Işıklarının evi. 2 yıl boyunca ülkede kalabilirsin. Vize alabilmek için en az bir Norveçli müşterinin olması gerekiyor. Norveç dijital göçmen oturum izni başvuru ücreti, aile için oturum iznine başvuracak dijital göçmenler için 10.500 Norveç kronu, çalışma iznine başvuracak dijital göçmenler için ise 6.300 Norveç kronu olması gerekiyor.

Dijital göçebe vizesi veren diğer ülkeler

Uzaktan çalışan dijital göçebelerin sayısıyla birlikte ekonomik anlamda ülkesine katkı sağlamak için dijital göçebe vizesi veren ülke sayısı da artıyor. Bunlar arasında Yunanistan, Polonya, İzlanda, Meksika, Kanarya Adaları, Malta, Çin, Gürcistan, Mauritus, Barbados, Kanada ve Cayman Adaları bulunuyor.

Vize konusunda öğrenmen gereken her şey ENUYGUN blog'da! 2024 vize ücretleri için linkte güncel fiyat ve bilgileri görebilirsin.


busraguzeller
Büşra Güzeller
174 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN